Μετάβαση στο περιεχόμενο

Interview - Ανάλυση μισθού


Recommended Posts

τα λεφτα πιστευω δεν ειναι και τιποτε αξιο αναφορας(νομιζω κατι τετοια ποσα ακουω συνηθως) ,βεβαια θα μου πεις φοιτητης ειμαι ακομα βλεπω "απο εξω" το θεμα

και το κυριο προβλημα το βλεπω στο οτι εξαρχης σου μιλαει για τουλαχιστον 10ωρο(με πιθανο και 12ωρο) + σχεδον ολα τα σ/κ

δηλαδη φαντασου ποσες εξτρα ωρες θα σου ζητησει επειδη "ρε φιλαρακι ετυχε μια στραβη αυτο το σ/κ"

κατα τα αλλα δεκτον οτι πρεπει να ξεκινησεις απο καπου πιο "χαμηλα" ωστε να αποκτησεις την εμπειρια-αερα ωστε να σε κοιταν στα ματια(εδω φτασαμε..)

πιστευω προκειται για την ελληνικη πατεντα(ναι ναι ειμαστε τοσο μπροστα!) του ευρωπαικου intership που υπαρχει σε αλλες χωρες οπου σε προσλαμβανουν με μικρο μισθο και δουλευεις παντα υπο τον ελεγχο/καθοδηγηση μονιμων στελεχων(και προφανως με σχετικα λιγες ευθυνες μιας και προκειται ουσιαστικα για πρακτικη) για να αποκτησεις εμπειρια και υστερα απτο περας του intership σου προσφερουν συμβολαιο αν δουν οτι τους κανεις

 

κατα τα αλλα αν και θα βγω λιγο οφτοπικ θυμαμαι και γελαω με το τι ακουγα απο συμφοιτητες μου παλια "μηχανικος θα βγεις ,σιγα και δουλεια να μην εχεις ενα χιλιαρικο θα καθαριζεις μονο απτις υπογραφες"

 

αν εχεις την δυνατοτητα φυγε εξω για μεταπτυχιακο και προσπαθησε να το συνδυασεις με ευρεση εργασιας εκει(ειτε μεσω ερευνας-πανεπιστημιου ειτε σε εταιριες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ δεν υπάρχουν δουλειές οι υπερωρίες είναι δεδομένες συν την εργασία τα Σάββατα και τις όποιες Κυριακές;

και όχι μόνο για το συγκεκριμένο εργοδότη αλλά γενικά το ρωτώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ δεν υπάρχουν δουλειές οι υπερωρίες είναι δεδομένες συν την εργασία τα Σάββατα και τις όποιες Κυριακές;

και όχι μόνο για το συγκεκριμένο εργοδότη αλλά γενικά το ρωτώ.

 

οντως δεν υπαρχουν δουλειες. Αν ομως περιορισει το προσωπικο του, τοτε δουλειες υπαρχουν.

 

Δλδ για 10 ατομα δουλειες δεν υπαρχουν. Αλλα για 3 ατομα υπαρχουν.

Ετσι, κρατα 3 ατομα για να κανουν δουλεια για 5 ατομα.

Link to comment
Share on other sites

και μετά επειδή οι 3 εργάζονται και έχουν εισόδημα και οι 7 δεν εργάζονται λέμε ότι δεν κινείται η αγορά (δεν υπάρχει κατανάλωση) και δεν υπάρχουν δουλειές.

 

φαύλος κύκλος ή διαφορετικά η πολλαπλσιαστική αξία του χρήματος.

Link to comment
Share on other sites

η αλλιώς ο καπιταλισμός...

 

Ο.Κ. πέστε να με φάτε τώρα!

 

Το θέμα είναι ότι η πρόταση που μου κάνει ειναι επειδή δεν εχω εμπειρία , ούτε να πιάνω κατσαβίδι.

 

Δηλαδή 750 ευρώ είναι λίγα, αλλά σου λέει, αν κύριε στην σχολή μαθαίνατε για το νόμο του Γκάους και εδώ δε ξέρεις να κάνεις μια μελέτη, τότε να σου δωσω 1500 επειδη ξέρεις να λύνεις παραγώγους και ολοκληρώματα;

 

Δηλαδή τι μάθαμε στη σχολή;

μάθαμε να κάνουμε τα σύνθετα και ξεχάσαμε τα απλά..

Και να σου το 750ράκι...

Link to comment
Share on other sites

Τοσα δινουν εξω στην αγορα σε νεο μηχανικο...αντε να σου πληρωνει την παρακρατηση....

 

Το αν ειναι σωστο και ηθικο για αποφοιτο πολυτεχνικης σχολης, δεν ειναι της παρουσης, αλλα σαν μισθος ειναι στα λογικα πλαισια της αγορας....

άρα η λογική της αγοράς απέχει από την κοινή λογική .... που λέει πως όταν κάνουμε μια δουλειά (και μάλιστα πάνω από 8ωρό) πρέπει τουλάχιστον να βγάζουμε τα προς το ζειν

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ δεν υπάρχουν δουλειές οι υπερωρίες είναι δεδομένες συν την εργασία τα Σάββατα και τις όποιες Κυριακές;

και όχι μόνο για το συγκεκριμένο εργοδότη αλλά γενικά το ρωτώ.

άρα δουλειές υπάρχουν !!!!!

Link to comment
Share on other sites

και παραπάνω σου λέω εγώ

αντιστοιχεί 1 εργαζόμενος για δουλειά 1,8 ανθρώπων

ο οποίος αμοίβεται στο 1/2 των αξιοπρεπών αποδοχών

 

και όλα αυτά από εταιρίες που έχουν δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.