Μετάβαση στο περιεχόμενο

MΠΕ για πλυντήριο αυτοκινήτων


Recommended Posts

Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο στάνταρ νούμερο για το πλύσιμο οχημάτων, ώστε αν δεν βάλετε αυτό το νούμερο, η μελέτη θα είναι λάθος; Δεν ξέρω, ίσως κάνω λάθος, αλλά δεν βλέπω ποιά χρησιμότητα θα είχε ένα τέτοιο πρότυπο νούμερο.

 

Θα εκτιμούσα την ποσότητα (βαριά-βαριά) σε 0,1 m3 ανά εβδομάδα, ανά φορτηγό dumper (ή ανά μηχάνημα με όγκο ίσο με τον όγκο ενός φορτηγού), εφόσον υπάρχει πλυστικό μηχάνημα.

 

Το ερώτημα είναι : επιτρέπεται να ξοδεύει κανείς 0,1 m3 (ειδικά σε ένα λατομείο όπου το νερό είναι δυσεύρετο) για να πλύνει ένα φορτηγό; Και αν δεν επιτρέπεται, ποιός θα το ελέγξει και πώς;

Link to comment
Share on other sites

Η λογική σου είναι σαφώς σωστή.

 

Το θέμα είναι πως εγώ δεν μπορώ να αλλάξω τη λειτουργία του λατομείου. Εφόσον τα μηχανήματα πλένονται, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να υπολογίσω πόσο θα επιβαρυνθεί ο σηπτικός βόθρος της εγκατάστασης αν ρίχνουν τα νερά του πλυσίματος εκεί αφού τα περάσουν απο λιποσυλλέκτη.

 

Επειδή ήδη μου καθυστερούν τη μελέτη για αυτό το λόγο από τη Νομαρχία, δεν έχω επιλογή να κάνω αλλαγές. μόνο υπολογισμούς δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Απόφ. ΗΠ/15393/2332/02 (ΦΕΚ 1022/Β)

σελ 66 : Ομάδα 10 (Ειδικά έργα) α/α 24 "Σταθμοί ανεφοδιασμού οχημάτων με καύσιμα"

Υγρά καύσιμα : Β4

Αέρια καύσιμα : Β3

 

Το θέμα έχει απαντηθεί και παλαιότερα. Τα πλυντήρια αυτοκινήτων ανήκουν στην Ομάδα 9 "βιομηχανικές εγκαταστάσεις", Α/Α 267 "συντήρηση και επισκευή αυτοκινήτων οχημάτων", γιατί στον κώδικα ΣΤΑΚΟΔ 2003 που αναλύονται αναλυτικά όλες οι δραστηριότητες, στον κωδικό 502.0 (συντήρηση και επισκευή αυτοκινήτων οχημάτων) περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων και το πλύσιμο, στίλβωση, κλπ.

Επίσης οι μελέτες ΠΕ για αυτοκίνητα πάλι έχουν συζητηθεί διεξοδικά σε άλλες ενότητες.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΕ πρατηρίου υγρών καυσίμων

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1266

 

καλησπέρα σε όλους,

 

το παραπάνω λινκ έχει κάποιο πρόβλημα... δες το λίγο σε παρακαλώ γιατί το θέμα είναι ενδιαφέρον!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.