Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικός υπολογισμός μεταλλικής πέργκολας


 

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.Δεν έχω ασχοληθεί με μεταλλικες κατασκευές μόνο με μπετονενιες.Σαν στατικό πρόγραμμα έχω το Fespa.Θέλω να επιλύσω έναν απλό μεταλλικό φορέα και θα θελα να ξέρω αν έχετε καποιο προγραμματάκι να μου προτείνεται.Αυτό που με πιέζει είναι οτι το τεύχος το θέλω ως την Πέμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή , έως την Πέμπτη θα έχεις μάθει το πρόγραμμα.

Μια και δεν έχεις ασχοληθεί ξανά με μεταλλικές , στα μεταλλικά θα πρέπει να ξέρεις και άλλα πράγματα. Δεν αρκεί μόνο το πρόγραμμα.

Εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει και απλά θέλεις ένα τεύχος για την πολεοδομία.

1. Ή πάρε τα μεταλλικά του FESPA , το οποίο δε συνιστώ.

2. Ή συνεργάσου με κάποιο γνωστό σου που να ξέρει.

 

Υπάρχει thread στο σποίο προτείνονται διάφορα προγράμματα για μεταλλικές κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απλώς θα σχολιάσω:

 

Τι πέργκολα είναι αυτή που θέλει "στατική μελέτη" και που μάλιστα απαιτείται πρόγραμμα για την εκπόνησή της;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η περγκολα ήδη υφίσταται.Ο χώρος είναι ταβέρνα και θα βγάλω άδεια προσθήκης κατ'επέκταση υφιστάμενου.Γίνεται να βγάλω άδεια χωρίς στατικά;Επίσης, αν κάποιος ασχολείται και έχει την όρεξη να το κάνει(επειδή ο φορέας είναι πολύ απλός) μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου.Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε mpotzak συνάδελφε!!! το SAP να πάρεις που σου το έμαθε στη σχολη σου ο Καράμπαλης να κανεις τη δουλειά σου ρε φιλε !!!!!!

 

 

Τα greeklish απαγορεύονται στο φόρουμ.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

alexisPap

~~~~~

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν κάποιος ασχολείται και έχει την όρεξη να το κάνει(επειδή ο φορέας είναι πολύ απλός) μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου.

 

Θα το φτιάξω και θα περάσω μάλιστα και από Χαλκίδα να στο αφήσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απλώς θα σχολιάσω:

 

Τι πέργκολα είναι αυτή που θέλει "στατική μελέτη" και που μάλιστα απαιτείται πρόγραμμα για την εκπόνησή της;

 

Γίνεται και στο χέρι , αλλά τουλάχιστον για τις συνδέσεις θα χρειαστεί αρκετές σελίδες.

Και κανονικό κτήριο λύνεται και στο χέρι είτε από πλαίσια είτε από δικτύωμα , εξάλλου έτσι ήταν και τα θέματα Μεταλλικών Ι και ΙΙ.

Ακόμη και τα σχέδια γίνονται και στο χέρι αλλά προσωπικά δεν θέλω να ξαναπιάσω ραπιντογράφο στο χέρι.

Εννοείται ότι κτήρια κατασκευάζονταν πολύ πριν τα λογισμικά και τους υπολογιστές.

Ακόμη και στην περίπτωση που αγοράσεις ένα νέο λογισμικό , στην αρχή είναι καλό να κάνεις κάποιους ελέγχους με το χέρι για να ελέγξεις το λογισμικό.

Επίσης ''πέργκολα'' μάλλον για την πολεοδομία υφίσταται ο όρος. Στην πράξη μάλλον πρόκειται για υπόστεγο , οπότε πρέπει να ληφθεί υπόψη και η υποπίεση.

 

Θα το φτιάξω και θα περάσω μάλιστα και από Χαλκίδα να στο αφήσω...

 

Στείλτο και με email.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και στο χέρι , αλλά τουλάχιστον για τις συνδέσεις θα χρειαστεί αρκετές σελίδες.

 

 

Δεν το νομίζω... Αν έχεις κοιλοδοκούς 100/100Χ3 και μέγιστη ροπή 1kNm, τελειώνεις όλους τους ελέγχους σε μία σειρά! :D

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς , εννοείς συγκολλητές συνδέσεις στους κόμβους.

Αλλά πάλι η βάση των υποστυλωμάτων χρειάζεται όλους τους ελέγχους.

Όλα είπαμε γίνονται και στο χέρι.

Ακόμη και να μην κάνεις όλους τους ελέγχους έχεις καλύτερη εποπτεία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε spy, τι ελέγχους να κάνεις σε μία έδραση πέργκολας, όταν ένα εκτονούμενο αγκύριο Μ12 HILTI έχει -βάσει πινάκων- πολλαπλάσια αντοχή από την απαιτούμενη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.