Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό αποκατάστασης και ενίσχυσης κτηρίων - Fespa


iogeo

Recommended Posts

Το έχει κανείς να μας πει τα σχόλιά του;

 

Αυτό το πρόγραμμα περιέχει μέσα το module έλεγχος επάρκειας υφισταμένων;

άν όχι τότε πως δουλεύει;

 

ποια είναι η απόφαση 18/10/99 Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η απόφαση στην οποία αναφέρεσαι μήπως είναι για τις επισκευές των πληγέντων απ' το σεισμό του 1999 στην Αθήνα κτηρίων;

 

Ο έλεγχος επάρκειας γίνεται μόνο σε κάμψη και μόνο σε κατακόρυφα στοιχεία.

Τα υπόλοιπα ίσως να περιττεύουν.

Link to comment
Share on other sites

την απόφαση αυτή την αναφέρει στο διαφημιστικό φυλλάδιο των module του fespa

 

αν θέλω να ενισχύσω ρηγματωμένο κτίριο χρειάζομαι και τα δύο module;

1)και το έλεγχος επάρκειας υφισταμένων

2)και το πρόγραμμα αποκατάστασης και ενίσχυσης;

 

δηλαδή η ουσία της ερώτησης μου είναι: για να δουλέψω το 2 δεν χρειάζομαι και το 1;

 

μπορώ μα βρω από κάπου την απόφαση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Το (1) το θεωρώ εκ των ουκ άνευ αλλά δε γνωρίζω αν είναι ενσωματωμένο στο (2) ή το πληρώνεις εξτρά.

Θα ψάξω την απόφαση μήπως τη βρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στην προσπάθειά μου να κάνω έλεγχο επάρκειας υφισταμένου στο Fespa, μου βγάζει το σφάλμα: Δεν έχει αποδοθεί διατομή στα υποστυλώματα.

 

Πως θα μπορούσα να το διορθώσω αυτό; Έχω ακολουθήσει την διαδικασία από το παράδειγμα του ελέγχου υπάρχοντος από το Manual.

Link to comment
Share on other sites

Απο το μενου υποστυλώματος, -οπλισμοι-μέθοδος, βλέπεις τι έχεις, διαστασιολόγηση ή έλεγχος επάρκειας, το αλλάζεις και κάνεις μετά την επίλυση.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις κλικ στο κουμπάκι Λ που είναι οι "λεπτομέρειες υποστυλωμάτων" για να είναι εμφανείς οι διατομές που έχεις αποδώσει.

Πρέπει να έχεις ενεργοποιημένη την ομάδα εργαλείων "Οπλισμοί". Για να το κάνεις αυτό, δεξί κλικ πάνω σε μια ομάδα εργαλείων και τσεκάρεις το "Οπλισμοί".

Απ' την ομάδα εργαλείων "Οπλισμοί" κάνεις κλικ στο εργαλείο "Διατομή".

Κάνεις κλικ στην εντολή "Παραγωγή διατομής από υποστύλωμα".

Χρησιμοποιείς το εργαλείο "Σίδερο διατομής" και τις εντολές και παραμέτρους του για να βάλεις τα σίδερα που έχεις στις θέσεις που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα "Δεν έχει αποδοθεί διατομή" σημαίνει πως ζητάς έλεγχο επάρκειας ενώ δεν έχεις παράγει διατομή.

Δες από τα λάθη επίλυσης, σε ποιά υποστυλώματα σου βγάζει το μήνυμα. Πιθανότατα δεν έχει παραχθεί διατομή αλλά αν πάρεις παραμέτρους θα δεις οτι έχει "Οπλισμοί > Μέθοδος = Έλεγχος Επάρκειας"

Πολύ πιθανό να έχεις κάνει παραγωγή ορόφου και να μετέφερες τις παραμέτρους στον πάνω όροφο ενώ τελικά παρήγαγες διατομές μόνο στο ισόγειο το οποίο και θέλεις να ελέγξεις σε επάρκεια.

Σε αυτή την περίπτωση πήγαινε στον πίνακα 205.1 "Στατικά - Γενικά υποστυλωμάτων" και άλλαξε μαζικά την στήλη "Τρόπος οπλισμού" σε "Διαστασιολόγηση" για όλο τον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.