Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Προσωπικά, σαν καλύτερο σενάριο μου φαίνεται το παρακάτω :mrgreen:.

 

εφοσον το σεναριο ειναι προταση βελτιωσης υπαρχουσας καταστασης
και η υπαρχουσα κατασταση ειναι Τίποτα (κτιριο αναφορας)
δεν νομιζω οτι ειναι στην αρμοδιοτητα (και την αμοιβη) του επιθεωρητη να κανει μελετη ψυξης θερμανσης

για σεναριο βελτιωσης του Τιποτα προτεινω εγκατασταση ανεμιστηρων οροφης για να γινει και βιοκλιματικο!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα !

 

έχω το εξής πρωτόγνωρο για εμένα:

 

μονάδες roof top, που χρησιμοποιούνται για ψύξη / θέρμανση

ξέρει κάποιος πως συμπληρώνονται ;

προφανώς είναι τοπικές Α/Θ, αλλά στο δίκτυο διανομής και στις τερματικές μονάδες τι συντελεστές βάζω ;;;

 

επίσης, όταν έχετε λαμπτήρες HQI (Na-Hg) ποια τιμή του πίνακα 5.1α χρησιμοποιείτε ;

 

και τελευταία ερώτηση, αν βάζουμε παντού θεωρητικό σύστημα (ψύξη - θέρμανση και αερισμό) οι αυτοματισμοί είναι Γ ή Δ ;;;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

  1. Γιατί είναι τοπικές Α/Θ; Δεν είναι κεντρική μονάδα που δίνει σε πολλές εσωτερικές; Εξαρτάται πως θα το δεις και τι εσωτερικές μονάδες υπάρχουν. Το είχαμε συζητήσει και παλιότερα, από όταν μπήκε εκείνη η απάντηση στα FAQs του ΤΕΕ σχετικά με την <<Διόρθωση περιγραφής τερματικών μονάδων ψύξης στον πίνακα 4.14 της ΤΟΤΕΕ-20701-1>>. Μπορεί π.χ. να έχεις εσωτερικές μονάδες καναλάτες που να προσάγουν και ένα ποσοστό νωπού αέρα. Οπότε τότε θα πρέπει να το δεις όπως το λέει η απάντηση του ΤΕΕ, να έχεις δύο γραμμές στο δίκτυο (μια για το ψυκτικό μέσο και μια για τον αέρα) και να περάσεις και τα ανάλογα στοιχεία στην καρτέλα του αερισμού. Μπορεί όμως να έχεις απλές καναλάτες χωρίς προσαγωγή νωπού  (μόνο ανακυκλοφορία) ή π.χ. κασέτες οροφής ή επίτοιχες απλές μονάδες. Τότε -προσωπικά- θα έπαιρνα μόνο δίκτυο για το ψυκτικό και μάλιστα αν είχε εκτεταμένο εξωτερικό δίκτυο σωληνώσεων (αν και κατά άλλους οι τιμές του πίνακα 4.11. αφορούν μόνο νερό), θεωρώντας την rooftop packaged μονάδα σαν κεντρική και τις εσωτερικές σαν τερματικές μονάδες "τοπικές αντλίες θερμότητας", οπότε nem,t = 0,93/0,97 = 0,958.

Like HMI, HQI lamps are a subset (or type) of metal halide lamps, which in turn are a subset of high-intensity discharge (HID) lamps. They should not be confused with quartz halogen lamps, which are a specialized type of incandescent lamp. Οπότε, "Αλογονιδίων μετάλλων (συμπεριλαμβανομένου του στραγγαλιστικού πηνίου (ballast)) -> 5,2 [[W/m2/100lx].

Κατηγορία Δ.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάνο είναι μεγάλες roof top, σκέψου κάτι σαν ΚΚΜ, μόνο αεραγωγοί και στόμια υπάρχουν, δεν υπάρχουν εσωτερικές μονάδες

απλά δε ξέρω τι να συμπληρώσω στο πεδίο της διανομής και στον β.α. των τερματικών μονάδων (που ουσιαστικά δεν υφίστανται)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα τι λες. Απλά μπερδεύτηκα γιατί και αυτό που περιέγραψα "rooftop packaged" μονάδες λέγονται.

Οπότε έχεις αυτή την περίπτωση που σου λέει η απάντηση του ΤΕΕ. Δηλαδή, επιλέγεις "Αερόψυκτη Α/Θ", στο δίκτυο διανομής δεν συμπληρώνεις τίποτα στην "γραμμή δίκτυο διανομής ψυχρού μέσου", επιλέγεις χώρο διέλευσης στη γραμμή των αεραγωγών, τσεκάρεις ή όχι την "μόνωση " και στις τερματικές μονάδες επιλέγεις <<Στόμια (ΜΟΝΟ για ΚΚΜ)>> και σαν βαθμός απόδοσης βάζεις την τιμή μηδέν (0).

Πας και στην καρτέλα του αερισμού και συμπληρώνεις τα πρέποντα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ :)

αερισμό δεν έχω, ουσιαστικά θεωρητικό σύστημα συμπληρώνω, το οποίο φυσικά δεν προτίθεμαι επ ουδενί να μπλέξω με τον κλιματισμό...

Link to comment
Share on other sites

Στάσου, το ξέρω ότι η ΤΟΤΕΕ τα έχει κάνει ολίγον τουρλουμπούκι με τον νωπό, τον αερισμό και τον κλιματισμό. Όμως, οι μονάδες που λες δεν προσάγουν ένα ποσοστό νωπού; Δεν θα πρέπει κάπου να φαίνεται αυτό; Και σε αυτήν την περίπτωση τι τερματικές μονάδες και δίκτυο διανομής θα βάλεις στην θέρμανση και την ψύξη;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, έστω ότι προσάγουν

αφενός δε το λέει κάπου στις προδιαγραφές τους πόσο είναι, δεν αναφέρεται κάτι για ανάκτηση θερμότητας, το μόνο που ξέρω είναι ότι έχουν 30000 m3/hr παροχή αέρα

αφετέρου τι ποσοστό της ψυκτικής τους ισχύος δαπανάται για αερισμό ;

μιλάμε για 500000 btu ανά μονάδα...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κλασική περίπτωση αυτού που γράφει στην ΔΚ-3 για συστήματα αερισμού, σχετικά με την περίπτωση μη διαθεσιμότητας των απαραίτητων τεχνικών χαρακτηριστικών, ότι δηλαδή πάμε και παίρνουμε θεωρητικό σύστημα.

 

Οπότε στην θέρμανση/ψύξη παίρνεις "τοπικές Α/Θ" και μη ύπαρξη δικτύου;

 

Πάντως και να είχε ξεκινήσει η εφαρμογή της επιθεώρησης εγκαταστάσεων κλιματισμού (οπότε το ΠΕΑ κτιρίου θα έπονταν της τεχνικής έκθεσης), πάλι δεν νομίζω πως θα βοηθούσε σε τίποτα σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν μας λέει πουθενά πως πρέπει να κάτσουμε να μετρήσουμε παροχές νωπού, ανακυκλοφορίας και προσαγωγής και  β.α. εναλλακτών. Και εκεί δεδομένα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά παίρνουμε. Αν δεν υπάρχουν, ...τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.