Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Δείξε λίγο και τα διαφανή...

 

Στον β.α. στα τερματικά για ψύξη πρέπει να είναι 0,93/0,97 για την θέρμανση δεν θυμάμαι, δεν έχω μπροστά τις ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

2.64 KW γράφει dib.

Το θέμα είναι πως για φωτισμό, με τεχνολογία φωτιστικών σωμάτων "γραμμικοί λαμπτήρες φθορισμού με μαγνητικό ballast" θέλει για τα 289,70τ.μ.: 5 x 4,2 [W/m2/100lx] x 289,70 [m2] = 6.083,70 [W] = 6,0837 [kW].

Η εγκατεστημένη ισχυς του είναι: 60 x 18 W = 108 [W] =0,108 [W] < 6,0837 [kW], οπότε πρέπει να καταχωρήσει τα 6,083 [kW] σαν ισχύ φωτισμού.

 

Μια ένσταση που έχω είναι η εξής: μάλλον πρόκειται για καναλάτες Α/Θ, οπότε νομίζω πως σαν τερματικές μονάδες πρέπει να θεωρηθούν αυτές και όχι τα στόμια και επίσης σαν σύστημα διανομής έχουμε τις σωληνώσεις κυκλοφορίας το ψυκτικού υγρού και όχι τους αεραγωγούς.

 

Επειδή είδα πως ο συνάδελφος ανέφερε τα 9,1 [W/m2] για την ισχύ φωτισμού του Κ.Α., έχω την εντύπωση πως δουλέυειμε τις παλιές ΤΟΤΕΕ (εκεί είχε καταναλώσεις ζνχ και για γραφεία).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

στον κάτω όροφο υπάρχει κλειστό γραφείο αρα συνορεύει με μη θερμαινόμενο χώρο και απο πίνακα 3,4β στο τέλος U=2,00

ισχυς στον φωτισμό έβαλα 2,64KW και οι αεραγωγοί είναι εκτός λιγότερο απο 20%

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!! Την λογική του φωτισμού την κατάλαβα και αλλάζοντας την ισχυ σε 6.083 πήγε κατηγορία Η.

είναι καναλάτες? και πως τις καταλαβαίνουμε? εκτός απο την εξωτερική μονάδα υπήρχε και μία εσωτερική που δεν μπορώ να πώ ότι μπορεσε να με διαφωτίσει. (αχ αυτά τα μηχανολογικά!! Καταραμένη κρίση ...που πάω και μπλέκω?)

Link to comment
Share on other sites

τα διαφανή

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δείξε λίγο και τα διαφανή...

 

Στον β.α. στα τερματικά για ψύξη πρέπει να είναι 0,93/0,97 για την θέρμανση δεν θυμάμαι, δεν έχω μπροστά τις ΤΟΤΕΕ.

για αντλιες θερμότητας το ΤΟΤΕΕ στην ψύξη τερματικα 0,93

 

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως για φωτισμό, με τεχνολογία φωτιστικών σωμάτων "γραμμικοί λαμπτήρες φθορισμού με μαγνητικό ballast" θέλει για τα 289,70τ.μ.: 5 x 4,2 [W/m2/100lx] x 289,70 [m2] = 6.083,70 [W] = 6,0837 [kW].

Η εγκατεστημένη ισχυς του είναι: 60 x 18 W = 108 [W] =0,108 [W] < 6,0837 [kW], οπότε πρέπει να καταχωρήσει τα 6,083 [kW] σαν ισχύ φωτισμού.

 

Μια ένσταση που έχω είναι η εξής: μάλλον πρόκειται για καναλάτες Α/Θ, οπότε νομίζω πως σαν τερματικές μονάδες πρέπει να θεωρηθούν αυτές και όχι τα στόμια και επίσης σαν σύστημα διανομής έχουμε τις σωληνώσεις κυκλοφορίας το ψυκτικού υγρού και όχι τους αεραγωγούς.

 

panos-vicious

Το 5 (bold) Χ 4,2 ..... τι αντιπροσωπεύει γιατί μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή ?

Για βοήθησε

 

στον κάτω όροφο υπάρχει κλειστό γραφείο αρα συνορεύει με μη θερμαινόμενο χώρο και απο πίνακα 3,4β στο τέλος U=2,00

ισχυς στον φωτισμό έβαλα 2,64KW και οι αεραγωγοί είναι εκτός λιγότερο απο 20%

 

Αφού το δάπεδο (όλο ?) εφάπτεται με κλειστό γραφείο, τότε είναι σε  επαφή με ΘΖ => U = 0 (δεν έχεις απώλειες)

Πως βγήκε το 2,64 KW, αφού σύμφωνα με τον panos-vicious απαιτειται 6,08 KW ?

 

Οπως λες, οι αεραγωγοί (?) είναι <20% έξω...είναι μονωμένοι ? ανεπαρκώς μονωμένοι ή αμόνωτοι ? Γιατί αλλάζει ο β.α. του δικτύου

 

Όσο για τις τερματικές πρέπει να είναι όπως τις περιγράφει ο panos-vicious

Link to comment
Share on other sites

@dib

Το 5 αντιστοιχεί στα 500 lux ( 5x100 lux) που απαιτούνται σαν στάθμη τεχνητού φωτισμού.

Τα 2,64 kW προέκυψαν από την παλιά ΤΟΤΕΕ, που για γραφεία έπαιρνε ισχύ φωτισμού του Κ.Α. τα 9,1 [W/m2] οπότε: 289,70[m2] x 9,1[W/m2] = 2636,27 [W].

 

Δημήτρη, δεν είμαι σίγουρος για τις τερματικές μονάδες, καθώς υπάρχει αυτή η απάντηση στα FAQ.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.