Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποφυγή πράξης εφαρμογής


Recommended Posts

Γεια σας και ευχαριστω εκ των προταιρων,θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να αποφυγω την πραξη εφαρμογης στο σπιτι μου στο οποιο η υποθεση εχει ως εξης.Το διπλανο σπιτι απο εμενα αναγκαστηκε να βαλει την μαντρα του μεσα διοτι περασε ο δημος και εκανε το καινουργιο σχεδιο πολεως και συμφωνα με την πραξη εφαρμογης του το κατεδαφισε ,επειδη εγω με αυτον εχω μεσοτοιχια συμφωνα με την πραξη εφαρμογης απο την αλλη πλευρα του σπιτιου του που ερχεται σε επαφη με την δικη μου δικαιουται να μου το παρει και εγω αντιστοιχα να μπω στους διπλανους μου το θεμα ομως ειναι οτι το οικοπεδο μου υστερα απο την πραξη εφαρμογης καταληγει με λιγοτερα τετραγωνικα.Ο κυριος αυτος ομως με πιεζει και μου λεει θελω να το κανω τωρα ενω εγω δεν ειμαι διατεθημενοσ να το κανω τωρα,διοτι εμενα απο την πλευρα του δικου μου σπιτιου δεν ηρθε ο δημος να κανει εργα για να με αναγκασει να μπω στα ορια μου,ειμαι αναγκασμενος να τον αφησω να μπει?μπορω να το αποφυγω?το σημειο που μου παιρνει ειναι κηπος αν ηταν το σπιτι σπιτι μυ εκει θα ειχε το δικαιωμα να μου το κατεδαφισει?τι μπορω να κανω?υπαρχει περιπτωση και ισχυει κατι τετοιο αν χτισω εκκλησακι οτι δεν μπορει να το κατεδαφισει?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε lignosp

γράφεις στις 3 το πρωί και μέρα με την λιγότερη συμμετοχή μελών επομένως λίγη υπομονή

1.η πράξη εφαρμογής έχει διάφορα στάδια και δίνεται πολλές φορές δικαίωμα για ένσταση

2. η απομείωση του εμβαδού του οικοπέδου σου μπορεί να οφείλεται στην εισφορά σε γή που είσαι υποχρεωμένος να συνεισφέρεις

3.τα νέα όρια-των τελικών οικοπέδων- δεν "πειράζουν" σπίτια ενδεχομένως απλές κατασκευές λίγων τετραγωνικών

4.δεν είναι κατανοητό τι έργα περιμένεις απο τον Δήμο, για να εφαρμόσεις,με τους γειτόνους σου την εγκεκριμένη πράξη εφαρμογής

5.η πράξη εφαρμογής υπόκειται σε διατυπώσεις δημοσιότητας προκειμένου με την γνωστοποίηση της να παρασχεθεί η δυνατότητα στους ενδιαφερομένους ιδιοκτήτες να υποβάλουν ενστάσεις. Η πράξη εφαρμογής μετά την κύρωσή της γίνεται οριστική και ουσιαστικά αμετάβλητη.Το οριστικό και αμετάβλητο έχει την έννοια ότι αποκλείεται νεός ουσιαστικός έλεγχος και ότι έχει εξαντληθεί η χρησιμοποίηση διοικητικών με΄σων προσφυγής

Link to comment
Share on other sites

Καταρχηνι καλημερα και σευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου,αυτο που θελω να μαθω ειναι δηλαδη απτην στιγμη που δεν ερχεται απο την πλευρα την δικη μου ακομα ο δημος συμφωνα με την πραξη εφαρμογης αμεσα να κανει διανοιξη του δρομου εγω ειμαι αναγκασμενος εφοσον αυτος με πιεζει και με εξωδικα μαλιστα να τον αφησω να μπει?ηξερα απτον πατερα μου οτι για να μπεις στα ορια σου πρεπει να βγαλεις οικοδομικη αδεια να χτισεις καινουργια οικοδομη και μεχρι να χτισεις δεν μπορει να σε "κουνισει"κανενας ισχυει?εγω θα φυγω στρατο και δεν μπορω να το κανω αυτοο τωρα γιατι ειναι μεγαλη διαδικασια μπορω να κανω κατι εστω να το καθυστερησω για λιγα χρονια ετσι ωστε να φτιαξω μια και εξω ολες τις πλευρες του σπιτιου μου και οχι μονο αυτη?αυτο με το εκκλησακι που σου ειπα ισχυει?αν μου μπει στο οικοπεδο μου δικαιουμαι απο τον γειτονα αποζημιωση εκτος απο τον οτα για τα επικειμενα?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από όσα χρήσιμα επισήμανε ο συνάδελφος ΘΕΟΧΑΡΗΣ, εφόσον η Πράξη Εφαρμογής έχει κυρωθεί είναι οριστική και αμετάκλητη και οποιοσδήποτε δικαιούται τμήμα άλλης ιδιοκτησίας (λόγω τακτοποίησης, διάθεσης εισφορών σε γή, προσκύρωση) έχει δικαίωμα να το καταλάβει, αφού προηγουμένως ενημερώσει εγγράφως τον έτερο ιδιοκτήτη σύμφωνα με τη διαδικασί που ορίζει ο Ν.1337/83. Πάντως σε συμβουλεύω να αποτανθείς σε Τοπ. Μηχ/κό για να σου εξηγήσει τις διαδικασίες και να σου οριοθετήσει τα νέα όρια του οικοπέδου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!!!!Αμα το αναλαβει πολιτικος μηχανικος δεν ειναι σε θεση να μου δειξει τα ορια μου?πρεπει να παω οπωσδηποτε σε τοπογραφο μηχανικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.