Μετάβαση στο περιεχόμενο

αντλία start- stop


lem-x24

Recommended Posts

συνάδελφοι θέλω μια βοήθεια,

σε ένα πιεστικό σε μια βιομηχανία παρατηρώ το εξής πρόβλημα: η αντλία δουλέυει φυσιολογικά και σταματάει στα 5 bar που είναι ρυθμισμένη απο το πιεζοηλεκτρικό.

το πρόβλημα είναι όυι δεν κάνει απο μόνη της εκκίνηση όταν η πίεση πέφτει κάτω απο τα 2bar όπου έχει ρυθμιστεί.

 

καμία ιδέα τι μπορεί να είναι??

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορικό πρεσσοστάτη?Πως είναι ρυθμισμένος?

 

ο πρεσσοστάτης του έχει δύο ενδείξεις: η μία γράφει τη διαφορά και η άλλη την πίεση σταματήματος!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι πρεσσοστάτης οθόνης

Αφαίρεσε τον από το πεντάοδο και δες την μικρή τρύπα όπου περνά το νερό για να μετρήσει, υπάρχει περίπτωση να έχει βουλώσει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βασικά συνάδελφε μου φαίνεται περίεργο γιατί ενώ σταματά η αντλία στην υψηλή ρύθμιση, στη χαμηλή δεν ξεκινά.

 

οπότε δε νομίζω να είναι αυτό που λές γιατί διαφορετικά δε θα αντιλαμβανόταν καμία πίεση

Link to comment
Share on other sites

ναι σίγουρα, θα το δοκιμάσω.

 

επειδή όμως δεν είμαι και πολύ έμπειρος (νέος στη βιομηχανία)

 

πάιζει αν φταει και κάτι άλλο??

 

γιατί με παραξενέυει να σταματά και να μη μπορεί να ξεκινήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι, εκτός και αν υπάρχουν ηλεκτρονικές διατάξεις προστασίας στον ηλεκ πινάκα της αντλίας

φλοου κοντρολ , ρελε ασυμμετρίας, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πιστεύω πως ούτε flow swtch ούτε reley ασυμμετρίας είναι. Το flow switch δεν έχει λόγο να επεμβαίνει στην αντλία,αντιθετως, ίσως κάποιο φλοτέρ ναι. Απο την άλλη το ρελε ασυμμετρίας θα το σταμάταγε και πριν και οχι μόνο οταν ειναι να ξαναπάρει απο το διαφορικό.

 

Λογικά φταίει ο πιεζοστατης ή κάποιο βούλωμα όπως είπες. Πάντα με τα στοιχεία αυτά.

Εκτός και αν δεν είναι ρυθμισμένο σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πιστεύω πως ούτε flow swtch

 

Αν είναι ακίδας μπορεί λόγο συσσώρευσης αλάτων, αν έχει τοποθετηθεί στην αναρρόφηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.