Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση αγροτεμαχίου με ήδη υπάρχουσα άδεια φωτοβολταικου


rodag

Recommended Posts

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει άλλος παρόμοια περίπτωση.Shed some light please.

 

Αγρότης έχει πάρει άδεια για φωτοβολταικό σε ένα σχετικά μεγάλο αγροτεμάχιο. Θα καλύψει ένα μικρό τμημα.

Ρωτήθηκα αν μπορεί το υπόλοιπο να το κατατμήσει (έχει περιθώρια πολλά, η κατάτμηση γίνεται άνετα υπο νορμαλ συνθήκες), και το δεύτερο ελεύθερο κομμάτι να το νοικιάσει σε εταιρεια που ψάχνει χώρο για πάρκο.

 

Τι ζητήματα μπορεί να δημιουργηθούν που να θέσουν σε κίνδυνο τη δική του επικείμενη επένδυση;

Εχει τελειώσει με όλα τα απαιτουμενα εγγραφα διαφόρων υπηρεσιών(ΝΕΧΩΠ,ΕΠΟ,Πολεοδομία,Αρχαιολογία,Δασαρχείο κλπ). Αρκεί να δηλώσει οτι το νέο αγροτεμάχιο είναι τμήμα του αρχικά δηλωθέντος;

 

Και για το δεύτερο ελεύθερο κομμάτι χρειάζεται εκ νέου χαρτούρα; Το Δασαρχείο που ειναι και η μεγαλύτερη καθυστέρηση λογικά δε θα θέλει εκ νεου πράξη χαρακτηρισμού, άντε και η Αρχαιολογία ίσως. Τα υπόλοιπα;

 

Και τι γίνεται με τη Γη Υψηλής Παραγωγικότητας; Το αγροτεμάχιο είναι ΓΥΠ αλλά σαν αγρότης δεν έχει πρόβλημα, πήρε το ΟΚ από ΝΕΧΩΠ. Σε μη αγρότες όμως επιτρέπεται να εγκαθιστουν πάρκο σε ΓΥΠ ;

 

Αν βγαίνει εύκολα άκρη και προχωρήσει , έχει όντως ελπίδες να το νοικιάσει; Δεν έχω ψάξει καθόλου τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις και μου φάνηκε περίεργο πάντως αυτό που σκέφτηκε. Ειναι δυνατόν να υπάρχει ενδιαφέρον από εταιρειες; Δηλαδή να υπάρχει εταιρεια με άδεια φ/β αλλά χωρίς ακίνητο.'Οταν στο παρελθόν υποβαλλόταν άδεια για πάρκο ,δε δηλωνόταν και σε ποιο ακίνητο θα γινόταν η επένδυση;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εταιρείες που εμπορεύονται και ολοκληρωμένους Φ/Β σταθμούς. Προφανώς θα νοικιάζουν και αγροτεμάχια αν πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για να κατασκευάσουν τους σταθμούς. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι και οι ιδιοκτήτες των αγροτεμαχίων.

 

Αν θυμάμαι καλά η Bautherm πουλάει και Φ/Β σταθμούς των 20kW, των 50kW κλπ. για όσους δεν έχουν δική τους γη.

Link to comment
Share on other sites

Aiche ευχαριστώ για την απάντηση.

Κι έγώ ξέρω εταιρειες που πουλάνε έιτε έτοιμους σταθμους, έιτε έχουν αγοράσει άδειες και προσφέρουν ολοκληρωμένο πακέτο σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφερόμενος χωρίς άδεια θέλει να επενδύσει. Όμως στην πρώτη περιπτωση το ακίνητο ειναι δεδομένο. Και υποψιάζομαι και στη δευτερη ειναι δεδομένο, δηλαδή η εταιρεια εγκατάστασης αγόρασε άδεια-ακίνητο πακετο (ειτε νοικιασε το ακινητο) .Δεν αγόρασε δηλαδή μια άδεια γενικά κι αόριστα και μετά έψαχνε για ακινητο. Σωστά:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης που το ρώτησε αυτό είναι πολύ πιθανό να φοβάται σε περίπτωση που το πάρει η τράπεζα να χάσει όλο το αγροτεμάχιο.

πολύ αγρότες κάνανε αιτήσεις σε ότι βρήκαν μπροστά τους, εγώ έχω περίπτωση που το έκανε σε χωράφι 200στρ με εμπορική αξία ν! όσο και να του έλεγα να το κατατμήσει ή να το κάνει σε άλλο αλλά αυτό ανένδοτος, τώρα βέβαια το σκέφτεται πολύ οπότε μια λογική πιθανότητα είναι αυτή,

Αυτό που είχαμε δεί είναι ότι σε περίπτωση που μπορεί να κατατμηθεί μπορεί να το κάνει ουσιαστικά για να προσημειώσει η τράπεζα το κομμάτι που αφορά το Φ/Β

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και αυτό σημαντικό. Περισσότερο μου έδωσε την εντύπωση οτι ο αγρότης στην περίπτωση μου το βλέπει σαν ευκαιρεια. Σου λέει ,είναι μια έκταση έτοιμη για επένδυση, και με μετασχηματιστή κοντά.

 

Όμως όλες οι υπηρεσίες έχουν δώσει τα ΟΚ τους για το υπάρχον αγροτεμάχιο κι όχι για τα δυο νέα που θα προκύψουν.

 

Δηλαδή :

 

Δασαρχείο με βάση τοπογραφικό (αν και νομίζω στο δασαρχειο αν δηλώσεις οτι προέκυψε από κατάτμηση ήδη χαρακτηρισμένου με πράξη , ξεμπερδεύεις)

 

ΕΠΟ με τοπογραφικό και μάλιστα αναγράγονται τα τμ με ακρίβεια στην βεβαιωση απαλλαγής

 

ΝΕΧΩΠ με τοπογραφικό

 

Αρχαιολογική με τοπογραφικό

 

Αίτηση στη ΔΕΗ με τοπογραφικό

 

Μικρή κλίμακα στην Πολεοδομία με τοπογραφικό (αντε αυτό αλλάζει με νέα, μικρό το κακό)

 

Κάτι κοινοποιήσεις στο ΥΠΕΚΑ ,κάτι από εδώ κι απο κει που μπορει να μου διαφεύγει τώρα, μαζεύονται αρκετά

 

 

 

Ειδικά για ΓΥΠ τι συμβαινει; Επιτρέπεται μόνο σε αγρότες ή και σε άλλους να φτιαξουν σταθμο σε υψηλής παραγωγικότητας ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει άλλος παρόμοια περίπτωση.Shed some light please.

Αγρότης έχει πάρει άδεια για φωτοβολταικό σε ένα σχετικά μεγάλο αγροτεμάχιο. Θα καλύψει ένα μικρό τμημα.

Ρωτήθηκα αν μπορεί το υπόλοιπο να το κατατμήσει (έχει περιθώρια πολλά, η κατάτμηση γίνεται άνετα υπο νορμαλ συνθήκες), και το δεύτερο ελεύθερο κομμάτι να το νοικιάσει σε εταιρεια που ψάχνει χώρο για πάρκο.

Από τη στιγμή που έχει κατατεθεί αίτηση σύνδεσης για 100kWp, όσο μεγάλο και να είναι το αγροτεμάχιο δεσμεύεται ολόκληρος ο τίτλος για την έκδοση των ΟΣ.

Από την άλλη ένας τίτλος δεν μπορεί να κατατμηθεί για δημιουργία φ/β ανεξάρτητα αν ο φορέας=επενδυτής είναι ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής. Δηλαδή αν έχουμε έναν τίτλο ιδιοκτησίας Α στρέμματα, ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να τον κατατμήσει σε Αν κομμάτια και να κατατεθούν ν αιτήσεις σύνδεσης στη ΔΕΗ ή ΡΑΕ. Η κατάτμηση απαγορεύεται και οι αιτήσεις θα απορριφτούν σας όμορες.

Τι ζητήματα μπορεί να δημιουργηθούν που να θέσουν σε κίνδυνο τη δική του επικείμενη επένδυση;

Η δική του επένδυση δε θίγεται, αλλά οι καινούργιες αιτήσεις δε θα υφίστανται νομικά.

Εχει τελειώσει με όλα τα απαιτουμενα εγγραφα διαφόρων υπηρεσιών (ΝΕΧΩΠ,ΕΠΟ,Πολεοδομία,Αρχαιολογία,Δασαρχείο κλπ). Αρκεί να δηλώσει οτι το νέο αγροτεμάχιο είναι τμήμα του αρχικά δηλωθέντος;

Και για το δεύτερο ελεύθερο κομμάτι χρειάζεται εκ νέου χαρτούρα; Το Δασαρχείο που ειναι και η μεγαλύτερη καθυστέρηση λογικά δε θα θέλει εκ νεου πράξη χαρακτηρισμού, άντε και η Αρχαιολογία ίσως. Τα υπόλοιπα;

Γενικά κάθε αγροτεμάχιο = τίτλος χρειάζεται τις δικές του αδειοδοτήσεις. Η οποιαδήποτε αδειοδότηση συνοδεύεται με το αντίστοιχο τοπογραφικό, οπότε ναι πρέπει να γίνουν όλες οι διαδικασίες από την αρχή.

Και τι γίνεται με τη Γη Υψηλής Παραγωγικότητας; Το αγροτεμάχιο είναι ΓΥΠ αλλά σαν αγρότης δεν έχει πρόβλημα, πήρε το ΟΚ από ΝΕΧΩΠ. Σε μη αγρότες όμως επιτρέπεται να εγκαθιστουν πάρκο σε ΓΥΠ ;

Όλες οι ΓΓΥΠ (εκτός Αττικής, όπου και απαγορεύεται κάθε είδους άλλη χρήση) χρειάζονται τη βεβαίωση ότι ανήκουν στο το 1% της γεωργικής γης του νομού, για την εγκατάσταση φ/β σταθμού του πάρκου, ανεξάρτητα αν είναι αγρότες ή όχι.

Αν βγαίνει εύκολα άκρη και προχωρήσει , έχει όντως ελπίδες να το νοικιάσει; Δεν έχω ψάξει καθόλου τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις και μου φάνηκε περίεργο πάντως αυτό που σκέφτηκε. Ειναι δυνατόν να υπάρχει ενδιαφέρον από εταιρειες; Δηλαδή να υπάρχει εταιρεια με άδεια φ/β αλλά χωρίς ακίνητο.

Αυτό δεν μπορεί να υπάρχει. Κάθε εξαίρεση από ΡΑΕ ή ΟΣ από ΔΕΗ αφορούν ένα συγκεκριμένο αγροτεμάχιο. Πιθανότητες επανεγκατάστασης ή μεταφοράς της άδειας δεν υπάρχουν. Η ΡΑΕ και οι ΟΣ ισχύουν με την προϋπόθεση ότι ο τίτλος ιδιοκτησίας στον οποίο έχει γίνει η αίτηση δεν αλλάζει. Οι ΕΓΣΑ του τοπογραφικού που κατατείθεται με την αίτηση, συνοδεύουν και την εξαίρεση ή τους ΟΣ της ΔΕΗ.

Αν θέλει να χρησιμοποιήσει άλλο αγροτεμάχιο, πρέπει να αποσύρει την αίτησή του ή να μην αποδεχθεί τους ΟΣ της ΔΕΗ και να ξανακάνει αίτηση από την αρχή με τον νέο τίτλο.

Η μόνη δυνατότητα που υπάρχει, είναι αν ο ΙΔΙΟΣ ιδιοκτήτης=επενδυτής έχει σε λειτουργία σταθμό < 100 kWp, μπορεί να αιτηθεί επαύξηση της ισχύος μέχρι τα 100kWp, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

'Οταν στο παρελθόν υποβαλλόταν άδεια για πάρκο ,δε δηλωνόταν και σε ποιο ακίνητο θα γινόταν η επένδυση;

Ακριβώς έτσι και ήταν και έτσι είναι. Η μόνη διαφορά ότι στην εποχή της ΡΑΕ ο ορισμός όμορης για ΑΠΕ ιδιοκτησίας και ο νόμος περί κατάτμησης τίτλου ήταν λίγο διαφορετικά διατυπωμένος, οπότε και "χωρούσε" κάποιου είδους κατάτμιση, η οποία δεν επιτρέπεται τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά την όπως πάντα πολύ καλά πληροφορημένη tsilena.

Η προτελευταία παράγραφος τα λέει όλα . Ο αγρότης δε μπορεί να πουλήσει/ενοικιάσει σε άλλον το αγροτεμάχιο για φωτοβολταικά,γιατί πολυ απλά άλλες άδειες δεν δίνονται, και οι υφιστάμενες μη υλοποιημένες ,πάνε πακέτο με το αρχικό ακίνητο που δηλώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ να σας κάνω μια ερώτηση:

Πατέρας με αγροτεμάχιο 10 στρ μπορεί να κάνει μίσθωση σε δύο του γιους για να κάνουν από ένα φ/β πάρκο των 100kWp??

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Τα δύο μισθωτήρια θα αναφέρονται στον ίδιο ενιαίο τίτλο, οπότε έχουμε υπαίτια κατάτμηση.

 

Μπορεί να νοικιάσει στην εταιρεία που μπορεί να κάνουν τα δύο αδέλφια.

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση και απο μένα:

 

Σε ένα αγροτεμάχιο εχει εγκατασταθεί με απόφαση ΡΑΕ ενα φωτοβολταϊκό 150 Kwp (φυσικό πρόσωπο)

 

To ιδιο αγροτεμάχιο εχει μεσα ενα Βιομ. κτίριο και έχει κατατεθεί για τη στέγη του αίτηση στη Δεη για άλλα 100kwp (εταιρία)

 

Μπορεί να υλοποιηθεί η δεύτερη εγκατάσταση?

Ευχαριστώ

 

σ.σ :Ακυρο το βρήκα,γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.