Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. σε μελέτες PV


Recommended Posts

@stayros

 

Έχω δει διάφορες άδειες από το ίδιο πρόσωπο για διάφορα μεγέθη και είδη κτισμάτων, μάλιστα αν θυμάμαι καλά μία άδεια αφορούσε 2 ανεξάρτητες μεζονέτες με πισίνα...

Link to comment
Share on other sites

Απλα αυτος η εχει γνωστο στην πολεοδομια η λαδωνει την πολεοδομια κατι αλλο δεν μπορω να φανταστω

Link to comment
Share on other sites

Στις οικίες γενικότερα υπάρχει μία ανοχή. Εγώ νομίζω θα έπρεπε να σε προβληματίσει περισσότερο πως ένας ΠΜ υπόγραψε όλα τα ΗΜ σε συγκρότημα ξενοδοχείων στη Θεσσαλονίκη...

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς ότι κανένα μεταπτυχιακό δεν δίνει παραπάνω επ.δικαιώματα σε κανέναν διπλωματούχο ή πτυχιούχο μηχανικό. Ο βασικός τίτλος σπουδών μετράει σε κάθε περίπτωση

 

Κ αυτό είναι σωστό? Να μην δίνει το μεταπτυχιακό παραπάνω επ δικαιώματα? Δηλαδή μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ με μάστερ σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας να μην μπορεί να υπογράψει ούτε για 10ρακι pv? Oύτε καν για αυτόνομο? Την στιγμή μάλιστα που μπορεί να υπογράψει για ΑΠΕ (έχοντας μαστερ) για σχεδόν απεριόριστη ισχύ σε όλο τον κόσμο!!! Αστεια πράγματα συνάδελφοι.

 

Τα επ. δικαιώματα μπορεί να σας τα στείλει η ΕΕΤΕΜ εφόσον είστε γραμμένοι η τα βρίσκετε πολύ εύκολα googlarontas.

 

O Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΤΕ δεν υπογράφουν τίποτα ηλεκτρολογικό!! Ούτε καν την βεβαίωση για αλλαγή ονόματος σε λογαριασμό της ΔΕΗ την οποία την υπογράφει κ ενας απόφοιτος ΤΕΕ, ΟΑΕΔ, Τεχνικού Λυκείου κλπ....!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΤΕ δεν υπογράφουν τίποτα ηλεκτρολογικό!! Ούτε καν την βεβαίωση για αλλαγή ονόματος σε λογαριασμό της ΔΕΗ την οποία την υπογράφει κ ενας απόφοιτος ΤΕΕ, ΟΑΕΔ, Τεχνικού Λυκείου κλπ....!!!!!

 

Μπορεί να μην ακουστεί ωραίο αλλά ένας ηλεκτρολόγος απόφοιτος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τελειώνοντας τη σχολή/σχολείο του έχει πιο πολλές γνώσεις στα ηλεκτρολογικά από έναν μηχανολόγο ΑΕΙ ή ΤΕΙ (επίσης όταν και αυτός τελειώνει τη σχολή του).

Δεν είναι παράξενο που οι ηλεκτρολόγοι της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κατόπιν προϋπηρεσίας και εξετάσεων αποκτούν αυτό το δικαίωμα υπογραφής για εγκαταστάσεις ορισμένης ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράξενο που οι ηλεκτρολόγοι της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κατόπιν προϋπηρεσίας και εξετάσεων αποκτούν αυτό το δικαίωμα υπογραφής για εγκαταστάσεις ορισμένης ισχύος.
Προφανώς και δεν τα πιστεύεις αυτά που λες συνάδελφε...όταν μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. με 50-60 μαθήματα μπορεί όχι άνετα...αλλά τυφλά να κάνει κάτι τέτοιο...αυτό που είπες είναι υποτίμηση της νοϋμοσύνης και από πάνω όχι μόνο το υποστηρίζεις αλλά το έφερες και σαν παράδειγμα...

Respect στον b@bis !!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω. Δεν είπα ότι οι ηλεκτρολόγοι των ΤΕΕ, ΟΑΕΔ, ΕΠΑΛ κλπ ξέρουν να κάνουν υποσταθμούς κλπ. Είπα ότι ξέρουν περισσότερα στα ηλεκτρολογικά από έναν μηχανολόγο. Από τις γνώσεις που παίρνει ένας μηχανολόγος από τη σχολή του.

 

Και για το κομμάτι που έγραψα και που παρέθεσες, ισχύει. Δεν νομίζω να αμφιβάλλεις.

 

-------------

Μηχανολόγος από ΑΕΙ με ρώτησε αν "το δοκιμαστικό ανάβει στο καφέ"

εγώ μηχανικός τε είμαι. Αυτή η ερώτηση δεν μου έχει γίνει από μαθητή Γ τάξης Ηλεκτρολόγων σε ΕΠΑΛ. Το γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύω. Δεν είπα ότι οι ηλεκτρολόγοι των ΤΕΕ, ΟΑΕΔ κλπ ξέρουν να κάνουν υποσταθμούς κλπ. Είπα ότι ξέρουν περισσότερα στα ηλεκτρλογικά από έναν μηχανολόγο. Από τις γνώσεις που παίρνει ένας μηχανολόγος από τη σχολή του.

 

Δηλαδή ένας ηλεκτρολόγος ΟΑΕΔ ξέρει περισσότερα από ένα Μηχανολόγο ΑΕΙ και ΤΕΙ στα ηλεκτρολογικά...

Μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.