Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. σε μελέτες PV


Recommended Posts

Οχι Marylin δεν είναι τα αυτονόητα να υπογραφεί ενα ΠΜ τα πάντα και ας μην έχει ιδέα. ή ένας μηχανολόγος τα ηλεκτρολογικά χωρίς να εχει διδαχθεί σε βάθος.

Και δε καταλαβαίνω γιατί να φοβηθεί κάποιος τις εξετάσεις αν είναι σε θέση να υπογράψει ένα έργο και να αναλάβει τις ευθύνες της υπογραφής του αλλα και την επικινδυνότητα που εγκυμονεί η απόδοση ΕΔ οπού επικαλείται και το ΤΕΕ .

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι λύση η εμπειρία-εξετάσεις.Και πώς θα αποχτηθεί η εμπειρία αν δεν έχεις το δικαίωμα πάνω σε αυτό?Έτσι μόνη της?Οι εξετάσεις μετά το πτυχίο είναι παρωδία.Το θέμα των Ε.Δ. λύνεται σε μια μέρα αν ασχοληθούν δυο σοβαροί άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Να υπάρχουν κλίμακες. Έτσι θα αποκτήσει κάποιος την εμπειρία που χρειάζεται. Οχι κάποιος που τέλειωσε μια σχολή χθες να παίρνει ενα έργο 2ΜW ή τη γέφυρα του Ριο. Αν έχει δουλέψει τα μικρά + εξετάσεις + επιμόρφωση τότε να πηγαίνει παρακάτω.

 

Ακόμα και αν δυο σοβαροί άνθρωποι κάποια στιγμή διαχωρίσουν σωστά τα ΕΔ πάλι δεν είναι σωστό να μην υπάρχουν όρια... Αποφοίτησες απο μια σχολή και δεν ξέρεις .. ΤΙΠΟΤΑ.. διαφωνείς?

Όλοι θα αρχίζουν με βασικά ΕΔ στον τομέα τους και με μπόνους σε κάποια άλλα λόγω προγράμματος σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπόνους και εξετάσεις αγαπητέ Κοσμά?Δλδ να θες και μια δεκαετία ακόμα να ασχοληθείς με το επαγγελμά σου?Τι είναι?Τηλεπαιχνίδι?Δουλειά για όλους με την απόκτηση του πτυχίου και μόνο.Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Τηλεπαιχνίδι δεν είναι αλλα δεν είναι και παιχνίδι.. Δε ξέρω αν σου έχει τύχει να σε ρωτάνε για έργα που αναλαμβάνουν κάποιοι, που, απο τις ερωτήσεις τους μπορείς να καταλάβεις οτι ειναι επικίνδυνοι....?? Αυτοί δεν έχουν πτυχίο..Μην κοροϊδευόμαστε .. Σε κανένα δεν αρέσει να παιδεύεται με εξετάσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Την άποψη μου για την απονομή ΕΔ της ειδικότητας ή την απονομή ΕΔ "γειτνιαζόντων" ειδικοτήτων

 

Αποφεύγεις την απάντηση.

 

Αφενός εσύ μιλάς για "πολλά" επαγγελματικά δικαιώματα και αφετέρου η ερώτησή μου ήταν αν ο Μηχ. Μηχ/κος είναι ικανός ή ανίκανος επαγγελματικά για μελέτη PV.

 

Βέβαια είναι δικαίωμά σου να μην απαντήσεις.

 

Δεν μίλησα καθόλου για δικαίωμα υπογραφής στα ηλεκτρολογικά αλλά για γνώσεις στα ηλεκτρολογικά. Ξαναδιάβασε αν θες τα post μου.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε …..

 

Εσύ είπες Μηχ. Μηχ/κε TE … έχε τις γνώσεις – δώσε τις εξετάσεις – πέρασε τις εξετάσεις – πάρε μερικά επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Άρα τελικά …. η λέξη "εξετάσεις" που χρησιμοποίησες στα λεγόμενά σου, αποκαλύπτει ξεκάθαρα ότι δεν μίλαγες για ηλεκτρολογικές γνώσεις - αλλά για επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Και τέλος δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει, ενώ το θέμα είναι για Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ΤΕ – οι απόψεις σου δεν τυγχάνουν ιδιαίτερης υποστήριξης συναδέλφων σου. Βέβαια μετά από αυτό φαντάζομαι ότι κάτι θα γίνει, απλά ήθελα να το αναφέρω.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση όλων των αναγνωστών του συγκεκριμένου post και ζητώ συγνώμη για ότι εκτός θέματος κουβέντα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Αποφεύγεις την απάντηση.

 

Αφενός εσύ μιλάς για "πολλά" επαγγελματικά δικαιώματα και αφετέρου η ερώτησή μου ήταν αν ο Μηχ. Μηχ/κος είναι ικανός ή ανίκανος επαγγελματικά για μελέτη PV.

 

Βέβαια είναι δικαίωμά σου να μην απαντήσεις.

 

Δεν απέφυγα, σου απάντησα. Εξετάσεις, γιατί κατά τη γνώμη μου -και εδώ διαφώνησα με του περισσότερους- τα ηλεκτρολογικά μαθήματα των μηχανολόγων είναι λίγα. (το αντίστοιχο ισχύει για τα μηχανολογικά μαθήματα των ηλεκτρολόγων).

Δεν μίλησα για "πολλά" ΕΔ αλλά για αυτά που εσύ θεωρείς ως αυτονόητα να δίνονται με την κτήση του πτυχίου. Τα ίδια ΕΔ αλλά με άλλο τρόπο απονομής τους.

 

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε …..

 

Εσύ είπες Μηχ. Μηχ/κε TE … έχε τις γνώσεις – δώσε τις εξετάσεις – πέρασε τις εξετάσεις – πάρε μερικά επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Άρα τελικά …. η λέξη "εξετάσεις" που χρησιμοποίησες στα λεγόμενά σου, αποκαλύπτει ξεκάθαρα ότι δεν μίλαγες για ηλεκτρολογικές γνώσεις - αλλά για επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Όταν έγραψα ότι μιλώ για γνώσεις και όχι για ΕΔ εσύ μου είπες ότι θες τη γνώμη μου για τα ΕΔ (ρωτώντας αν ένας Μηχ. Μηχ. ΤΕ είναι ικανός ή όχι να υπογράφει μελέτες ΦΒ), ε αυτό έκανα είπα τη γνώμη μου για τα ΕΔ στο τελευταίο post.

 

edit:

έγραψες σε προηγoύμενο post

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον βαθμό της πώρωσής για την υπογραφή ενός μονογραμμικού από ένα Μηχανολόγο Μηχανικό ΤΕ, αφού είναι κάτι που μπορεί να το κάνει/μάθει σχετικά εύκολα με μια ελάχιστη εμπειρία και επίσης είναι κάτι που γίνεται στο εξωτερικό.

Από τη στιγμή που λες και εσύ ότι είναι κάτι που μπορεί να το κάνει/μάθει σχετικά εύκολα με μια ελάχιστη εμπειρία είμαι της άποψης ότι πρέπει κάπως να αξιολογηθεί αυτή η εμπειρία.

 

 

Και τέλος δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει, ενώ το θέμα είναι για Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς ΤΕ – οι απόψεις σου δεν τυγχάνουν ιδιαίτερης υποστήριξης συναδέλφων σου. Βέβαια μετά από αυτό φαντάζομαι ότι κάτι θα γίνει, απλά ήθελα να το αναφέρω.

 

Είναι λογικό όταν συμμετέχουμε τόσο άτομα, να μην συμφωνούμε όλοι και να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, ο καθένας έχει τη γνώμη, τη σεβόμαστε ακόμα και αν διαφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραψα ότι μιλώ για γνώσεις και όχι για ΕΔ εσύ μου είπες ότι θες τη γνώμη μου για τα ΕΔ (ρωτώντας αν ένας Μηχ. Μηχ. ΤΕ είναι ικανός ή όχι να υπογράφει μελέτες ΦΒ), ε αυτό έκανα είπα τη γνώμη μου για τα ΕΔ στο τελευταίο post.

 

Αρχικά όταν προτείνεις ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ για ΕΔ στο Post που με έστειλες και στο παρόν Post μιλάς για ηλεκτρολογικές ΓΝΩΣΕΙΣ … δεν βλέπεις την ΤΑΥΤΙΣΗ………. ΓΝΩΣΕΙΣ ----- ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ……????

 

Ρε φίλε είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχεις απαντήσει και δεν θέλεις να απαντήσεις!!

 

Σε ρωτάω ικανός ή ανίκανος … και εσύ μου λες πρέπει να δώσει εξετάσεις.

 

Απαντάς "διπλωματικά" … ούτε το ένα .. ούτε το άλλο …. απλά εξετάσεις…!!

 

ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ικανός … διότι θα έχεις προκαλέσει μια απίστευτη αντίφαση στα λεγόμενά σου. Άποψη μου, βασικά πιστεύεις είτε ότι δεν είναι ικανός είτε γιατί να έρθει ο άλλος να "μοιραστεί" ΕΔ σου.

 

ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ανίκανος… διότι θα φύγει το κράξιμο σύννεφο από Μηχανολόγους και ΜΗ. Άποψη μου, πιστεύω ότι αυτό θα απαντούσες … απλά τώρα είναι λίγο άκομψο.

 

Εγώ προσωπικά δεν θα σου απαντήσω ξανά μέσα στο post.Αν θες να το συνεχίσουμε, ας το κάνουμε με προσωπικό μήνυμα – για να μην πρήζουμε και τον υπόλοιπο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.