Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα με γείτονα


supercanon

Recommended Posts

Καλημέρα σας, ειμαι νέος στο forum, ιδιώτης.

 

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με έναν γείτονα στο σπίτι που αγόρασα φέτος. Είναι εκτός σχεδίου και εντός οικισμού. Υποθέτω ισχύει το ίδιο και για αυτόν.

 

Αυτός έχει κτίσει κολλητά στο όριο. Δεν έχει βγάλει παράθυρα προς εμένα (που ξέρω πως απαγορεύεται) αλλα έχει κάνει το εξής. (επισυνάπτω σχεδιάγραμμα για να κατανοήσετε καλύτερα).

 

Στο σχεδιάγραμα βλέπετε ότι βλέπω εγώ όταν κοιτάω το σπίτι του γειτονα. Δηλαδη από το πλάι.

 

- Το Β είναι τοίχος ψηλός μέχρι ψηλα (απο μέσα έχει κουζίνα). Πάνω απο το Β έχει ταράτσα με μία πόρτα που κοιτάει προς τα εμένα.

 

- Το C είναι μπαλκόνι. Κάτω από το C υπάρχει υπόγειο, ημι-ισόγειο, ημι-υπόγειο, κατι τέτοιο.

 

- Το θέμα μου έιναι η περιοχή Α.

Η περιοχή Α λοιπόν είναι βεράντα υπερηψωμένη στο ύψος του πατώματος του σπιτιού του. Δεν ξέρω αν απο κάτω επεκτείνεται το υπόγειο του (έτσι υποθέτω). Επειδή είναι έξω απο την κουζίνα (Β), έχει τραπέζια και καρέκλες και κάθονται και τρώνε εκεί. Η πρόσβαση στην βεράντα αυτή γίνεται με μπετονένια σκάλα που δεν φαίνεται στο σχέδιο διότι είναι από την πίσω μεριά του Α.

 

Μάντρα ή δική μου περίφραξη δεν υπάρχει. Το όριο δηλαδη καθορίζεται από το σπίτι του.

 

Κατά μήκος του συνόρου με τον γειτονα υπάρχουν φυτεμένα φυτά, δενδρύλια (λιγούστρα). Αυτά αμα τα αφήσεις ψηλώνουν αρκετά.

 

Το θέμα έχει ως εξής. Στην περιοχή Α (βεράντα του) με προκαλεί να κόβω τα φυτά στο ύψος της βεράντας και να μην εξέχουν πάνω από το καγκελάκι του. Το ύψος της περιοχής Α είναι περίπου 2-2,5μ. Λέει ότι τον πνίγουν τα φυτά, φέρνουν κουνούπια και χάνουν τα φύλλα τους.

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα όταν κάθονται στην βεράντα τους να έχουν ΑΝΕΜΠΟΔΙΣΤΗ θεα τον κήπο μου.

 

Μίλησα με δικηγόρο, μου είπε να παω σε μηχανικό. Μίλησα με μηχανικό μου είπε να παω σε δικηγόρο. (ο γείτονας με έχει απειλήσει εν το μεταξύ οτι αν δεν τα κόβω θα τους ρίξει βιτριόλι).

 

Ρίχνω το ερώτημα εδώ μήπως κάποιος από εσάς έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο.

 

Όπως το βλέπω εγω, εφόσον έχτισε πάνω στο όριο με εμένα, καλά να πάθει. Το οικοπεδό του είναι 2 στρέμματα και αυτός πηγε και το κόλλησε στο όριο.

 

Εφόσον τα φυτά πάντα θα κινδυνεύουν από το βιτριόλι του, το ερώτημα είναι το εξής:

 

Μπόρώ εγώ να χτίσω τοίχο στην περιοχή Α και να τον κλείσω τελείως και αν ναι, μέχρι τί ύψος ;

 

Ευχαριστώ πολύ,

post-62663-131887276049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πόσα δένδρα θα βάλεις στον κήπου σου που θα τα βάλεις και πόσο ψηλά θα ανέβουν δεν άπτεται της πολεοδομικής νομοθεσίας οπότε το λύνεις με άλλους τρόπους.

Ούτε το βιτριόλι είναι θέμα πολεοδομίας.

Το πόσο ύψος όμως θες να χτιστεί μάντρα εσύ και να είσαι νόμιμος 100% διότι σίγουρα αφού έχετε ξεκινήσει αντιδικία αυτό ναι είναι θέμα πολεοδομίας.

Οπότε ερώτηση 1η

Πόσα μέτρα μάντρα ύψος χρειάζεσαι ή θες να κτίσεις εσύ?

Ερώτηση 2η δεν υπάρχει διότι και 30 μέτρα μάντρα να μπορούσες να κάνεις (που δεν μπορείς) πάλι θα ρωτήσεις μετά για τον επόμενο κύκλο καβγά που θα γεννούσε το γεγονός αυτό.

 

Υ.Γ.

Αν δεν τα βρείτε μεταξύ σας σαν καλοί γείτονες και να κάνετε μερικά τραπεζώματα στην βεράντα σου και στον κήπο σου μεταξύ σας, θα σας τα φάνε τα λεφτά οι δικηγόροι.

Γνώμη μου και καλή διασκέδαση ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,

 

Εγώ θέλω απλά να τον κρύψω να μην κάθεται στην βεράντα του η οποία είναι κολλημένη στο όριο και να με κοιτάει (που το κάνει επιδεικτικά, όταν είναι η γυνάικα μου στον κήπο)

 

Το Α είναι τοίχος έτσι και αλλιώς, με ύψος από 2 έως 2,5μ. Οπότε θεωρώ πως μέχρι εκεί χτίζω και εγώ τοιχείο. Απο εκεί και πάνω όμως ; Μπορώ να χτίσω 1 ή 2 μέτρα ακόμα για παράδειγμα ; Το πόσο ακριβώς δεν μπορώ να το προσδιορίσω τώρα. Απλά πρέπει να είναι αρκετό για τον ξεφορτωθώ και από την άλλη να είναι καλαίσθητο.

 

Δεν ενδιαφέρομαι να χτίσω σπίτι. Μόνο περίφραξη.

Link to comment
Share on other sites

Περίφραξη μπορείς να χτίσεις μέχρι 2,00 μ, με συμπαγές μέχρι 1,50 μ και το υπόλοιπο κάγκελο.

Προφανώς, δεν επιτρέπεται να σηκώσεις τοιχίο 2,5 μέτρων στο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Μου λέτε πως μπορώ να χτίσω περίφραξη μόνο μέχρι 1,5μ με μπετόν σε κολλητό τοίχο γείτονα ύψους άνω των 2 μέτρων ;

 

Δηλαδή ούτε επιτρέπεται να ισοφαρίσω το ύψος το δικό του ;

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται μόνο για περίφραξη, δεν μπορείς.

 

Η μόνη περίπτωση, που έχω συναντήσει, να φτάνει η συμπαγής περίφραξη τα 2,00 μ είναι στα ζαγοροχώρια, ίσως να ισχύει και σε άλλους οικισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ελλας το μεγαλείο σου

 

Δηλαδή ακόμα και αν θέλω απλά να ντύσω τον τοίχο του (που έχει ρωγμές και σοβάδες) με πέτρα για παράδειγμα, δεν μπορώ διότι αυτός έχει μεγάλο ύψος.

 

Αλλά μπορώ να χτίσω σπίτι εκεί για να τον κρύψω.

 

Ελλάς το μεγαλείο σου

Link to comment
Share on other sites

Δεχόμενος τα γραπτά σου, είναι αν μην μπλέξεις με κακότροπο γείτονα.

Τρεις λύσεις έχεις

1. Αλλάζεις σπίτι.

2. Πας δικαστικά αν σου κάνει ζημιά.

3. Τα βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λεει και ο didonis, το τι θα κανει στα δενδρα σου, αν θα τα βλάψει, θα τα κόψει ή θα τα κάψει, δεν ειναι θεμα μηχανικου αλλα νομικου και μάλιστα ειναι θεμα γειτονικου δικαιου.

 

Από την άλλη, δεν μπορεις να παρεμποδισεις το να κοιταει... Όπως στις πολυκατοικίες κάνεις ένα "τζα!" και βλέπεις το μπαλκόνι του απέναντι ή του δίπλα, έτσι και σε αυτές τις περιπτώσεις....

 

Δεν κατάλαβα αν έχεις ήδη σπίτι εκει μέσα, αλλά όπως και να έχει εγώ θα έκανα το εξης: στο σημείο το οποίο σε ενδιαφέρει, θα έβγαζα μια αδειούλα και θα έκανα (κατά προτίμηση) ένα στεγασμένο χώρο στάθμευσης. Στο ελεύθερο "γάμμα" του, το οποίο σημειωτέον θα απέχει ~3μ από το όριό του, θα έβαζα ψηλά δένδρα.

 

Ετσι, και απο την θέα θα τον έκοβα και αν θέλει να ρίξει βιτριόλι όπως σου λέει, ας ρίξει... Όμως τότε, θα είναι τελείως διαφορετικό διότι θέλει πολύ προσπάθεια να σου κάψει δένδρα 3μ μακρια απο το όριό του και είναι κάτι το οποίο νομικά στέκει πιό εύκολα. Όπως έχει τώρα η κατάσταση, μπορει να επικαλεστει 1002 λόγους στο δικαστηριο μέχρι και λογους υγείας.

 

Πάντως, το καλύτερο απ'όλα θα είναι να πάς και να χτίσεις εσύ κολλητά!!! :lol:

 

Βρε το ακουσαμε παλι σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεχόμενος τα γραπτά σου, είναι αν μην μπλέξεις με κακότροπο γείτονα.

Τρεις λύσεις έχεις

1. Αλλάζεις σπίτι.

2. Πας δικαστικά αν σου κάνει ζημιά.

3. Τα βρίσκεται.

4.Φοράς στην γυναίκα σου μπούρκα να μη βγαίνει ο γείτονας να την κοιτάζει όπως λες.

 

 

 

(πλακίτσα φυσικά αυτό για αποφυγή παρεξήγησης)

 

 

 

 

υ.γ.

πολλά θα ακούσουμε σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.