Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι στοιχεία πρέπει να θεωρήσω;


Recommended Posts

Έκανα μια ΟΕ με αντικέιμενο μελέτες ιδιωτικων έργων και κατασκευές δημοσιων και ιδιωτικών έργων. Τι στοιχεία πρέπει να θεωρήσω; Ο λογιστής μου είπε Τιμολόγιο Τεχνικών Έργων και ΤΠΥ. Χρειαζονται και τα δύο ή με το ένα κάνω τη δουλεία μου; ΑΠΥ δεν χρειάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα κάνεις μελέτες ιδιωτικών έργων ( π.χ. οικοδομικές άδειες ) θέλεις και ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια ΟΕ με αντικέιμενο μελέτες ιδιωτικων έργων και κατασκευές δημοσιων και ιδιωτικών έργων. Τι στοιχεία πρέπει να θεωρήσω; Ο λογιστής μου είπε Τιμολόγιο Τεχνικών Έργων και ΤΠΥ. Χρειαζονται και τα δύο ή με το ένα κάνω τη δουλεία μου; ΑΠΥ δεν χρειάζομαι;

 

 

Δεν έχει νόημα η διάκριση μεταξύ τιμολογίου τεχνικού έργου και ΤΠΥ.

Για την τιμολόγηση υπηρεσίας ή τεχνικού έργου με υλικά του εργοδότη εκδίδουμε θεωρημένο τιμολόγιο.

 

Θα πρότεινα να θεωρήσεις :

 

1) ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

2) ΤΙΜΟΛΌΓΙΟ-ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

3) ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ( αυτό που στο εμπόριο υπάρχει ως ΤΠΥ )

4) ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγόρασει ήδη ένα που γραφει Τιμολογιο Τεχνικων Εργων. Να το κρατήσω ή να πάρω ΤΠΥ;

Θα πάρω ένα ΑΠΥ σίγουρα. (Οταν τον ρώτησα μου είπε δεν υπάρχει διαφορα ΑΠΥ και ΤΠΥ οποτε μονο ΤΠΥ χρειαζομαι)

 

ΔΑ και ΤΔΑ γιατι χρειάζονται;

 

Αναφέρομαι σε Εταιρεία Ομμόρυθμη. Δεν ξέρω αν έχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγόρασει ήδη ένα που γραφει Τιμολογιο Τεχνικων Εργων. Να το κρατήσω ή να πάρω ΤΠΥ;

Θα πάρω ένα ΑΠΥ σίγουρα. (Οταν τον ρώτησα μου είπε δεν υπάρχει διαφορα ΑΠΥ και ΤΠΥ οποτε μονο ΤΠΥ χρειαζομαι)

 

ΔΑ και ΤΔΑ γιατι χρειάζονται;

 

 

1) ΔΑ , υπάρχει περίπτωση να διακινήσεις υλικά ή και πάγια στοιχεία

2) ΤΔΑ, υπάρχει περίπτωση να πουλήσεις υλικά ή και πάγια στοιχεία

3) Θα πρότεινα να θεωρήσεις αυτό που εσύ ονομάζεις ΤΠΥ.

4) Οντως δεν υπάρχει διαφορά ουσίας ανάμεσα στην ΑΠΥ και στο ΤΠΥ. Ωστόσο ο ΚΒΣ (ΠΔ 186/1992) που ισχύει τώρα θέλει ξεχωσιστά στοιχεία. Επομένως ΑΠΥ για τις τιμολογήσεις υπηρεσιών στο ελευθέριο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΤΕ εφοσον ειναι θεωρημενο έχει την ιδια χρησιμοτητα με το ΤΠΥ, ετσι δεν είναι;

Παρολαυτά μπορώ να έχω ενα ΤΤΕ θεωρημενο που να το χρησιμοποιω οταν τα υλικα είναι δικα μου και ενα ΤΠΥ θεωρημενο οταν τα υλικά είναι του εργοδοτη; Παιζει ρολο αν ο εργοδοτης θα ειναι είναι ιδιωτης, επαγγελματίας ή δημόσιο;

 

Στις μελέτες τι θα κόβω; ΑΠΥ ή ΤΠΥ; Και σε ποιες περιπτώσεις το καθένα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.