Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοκός επί δοκού


 
alexaras

Recommended Posts

http://ifile.it/rw4fx1s/ISOGEIO.jpg

 

Επισυνάπτω μια φώτο απο διώροφο φίλου και με κόκκινο χρώμα δείχνω μια δοκό επί δοκού.ήθελα να ρωτήσω αν αυτο έιναι σωστό γιατι εμένα κάτι δεν μου κάθεται καλά που η δοκός εινααι κοντή.να επισημάνω ότι η μελετη έγινε το 1988 και η κατασκευη ξεκίνησε το 94 .

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν και πολύ χειρότερα..μα πάρα πολύ. Ο ξυλότυπος που δημοσίευσες δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Wow!

Οργιο διαδόκισης!!!!

Θα συμφωνήσω με Κωστα και να προσθεσω οτι βλέπω 4+5Φ20 στην δοκο αυτη...

Θεωρω πως ορθως ελαβε υποψην του τον ψαλιδισμο.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα.και κατι τελευταίο.τα υποστυλώματα ειναι 25χ60 με 4Φ20.πως τα βλέπετε ???για την διαστασή τους δεν είναι λιγος ο οπλισμός τους???

Link to comment
Share on other sites

offtopic

πάντως για υποστύλωμα 25x60 (δεν έχω δει το σχέδιο)

 

θα ήθελα να ήξερα πως πέτυχε την ''αποδοτική'' περισφιγξη?!?!

 

60/25=2,4

μιλάμε η αξονοσυμμετρική τριαξονική σε αυτό το υποστύλωμα θα πήγαινε περίπατο...οπότε και το σ2(=σ3) δεν θα ισχύει...πάντως ο κ. Χρονόπουλος μας είχε πει ότι καλό έιναι το πηλικο των πλευρών στα υποστυλώματα για μια καλή περίσφιγξη να είναι το πολύ 1,5 άντε με βαριά καρδιά 1,8...

 

φυσικά αν το παραγεμίσεις με οπλισμό διάτμησης μπορεί να τη πετύχεις την ικανοποιητική περίσφιγξη,αλλά δεν το χω πολυψάξει το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.