Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας αέρα-νερού 30kW


ggeorge

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

δεν έχω προλάβει ακόμα να πάω σε αντιπροσωπείες εταιρειών για αναζήτηση αντλίας θερμότητας και έτσι προς το παρόν ψάχνω από το internet. Δυστυχώς έπεσε και το ΣΚ που δεν μπορώ να πάω και θέλω να δουλέψω.

 

 

στο internet δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω κάτι. με ενδιαφέρει αντλία θερμότητας αέρα νερού με 30ΚW θερμική ισχύ σε compact μορφή αν υπάρχει για ενδοδαπέδια θέρμανση.

 

έχω βρεί μέχρι στιγμής κάποιες της εταιρείας clivet (http://www.interplast.gr/Cooling.aspx?PanelID=1).

 

σε λοιπές εταιρείας έχω βρει για θερμική ισχύ <16κW σε compact μορφή.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι διαθέσιμες διαστάσεις? Όταν λες compact εννοείς monoblock, να εχει αντλία εναλλάκτη στοιχείο σε ένα?

 

Σε αυτά τα kw είναι λίγο μεγάλα τα εργαλεία.. Δες για McQuay το : M5ACV100 η οποια εταιρεια εχει εξαγοραστεί απο την Daikin πλέον.

 

Μετά είναι διάφορες άλλες όπως : York, Carrier απο τις γνωστές οπού έχουν πάνω απο 16kw.

 

ή βλέπεις και την ιδέα να παίξεις με δυο 16αρια που εχει πολλά πλεονεκτήματα, βάρος, όγκο, θόρυβο και πιο γνωστές μάρκες Mitsubishi, Daikin, LG κτλ. και με μειονέκτημα το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

Ευχαριστω για την απάντηση.

Ναι αυτο εννοω, αντλία εναλλάκτη στοιχείο σε ένα

 

Θα δω τις εταιρίες που μου ειπες. York δεν την κοιταξα καθολου. Carrier νομιζω οτι ειδα αλλα δε βρηκα. Θα το ξαναδω ομως πιο προσεκτικά...

 

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα με δυο 16αρες;

 

Εκτος του οτι αν χαλασει η μια θα εχουμε την αλλη και δε θα κρεμασει ολο το συστημα. (Φανταζομαι οτι ισχυει αυτο ετσι; )

Δηλαδη με τις δυο θα γίνουν δυο ανεξαρτητα κυκλωματα ετσι;

 

Συγνωμη αν κανω χαζες ερωτησεις αλλα απο εμπειρια μηδεν σε αυτο το αντικειμενο... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν έχεις δυο και χαλάσει το ενα προφανώς δε μένεις τελείως είτε είναι δυο κυκλώματα είτε ενα. Αναλόγως το σχεδιασμό. Μετά αν έχεις ενα μεγάλο πρέπει να προσέξεις το βάρος του και που θα τοποθετηθεί. Αν ας πούμε παει σε μπαλκόνι.. λέμε τώρα, προσωπικά δεν εμπιστεύομαι 250 κιλα σε ενα τετραγωνικό και με δονήσεις.

Δες και τη στάθμη θορύβου στα μεγάλα.

Τα 16αρια που βλέπεις είναι σαν δυο splitακια το ένα πάνω στο άλλο.Δε ξέρω την εφαρμογή σου για να σου πω, αλλα σίγουρα το κόστος με δυο αντι ενα είναι μεγαλύτερο.

Την McQuay την είδες?

 

Η Carrier έχει κάτσε να το ψάξω λίγο.

 

Υ.Γ. http://www.carrier.gr/carriergreek/products/Chiller_HeatPumps/AC_Axial_fan%20ranges.htm

Δες τα πρώτα του καταλόγου.

 

και για θέρμανση για πιο ψηλές θερμοκρασίες έχει και αυτό: http://www.carrier.gr/carriergreek/products/heating%20products/61AF_gr.pdf

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

 

δεν πρόλαβα να απαντήσω νωρίτερα γιατί έπηζα....

 

τα είδα αυτά που που παράθεσες...

 

έβγαλα άκρη ευτυχώς και είμαι στα τελειώματα....

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα kW δες και τις Hitachi Yutaki S. Είναι inverter και φτάνουν τα 36 kW ισχύος σε μορφή split (εξωτερική-εσωτερική). Φαίνονται αρκετά καλο-φτιαγμένες τουλάχιστον σαν κατασκευή.

 

Στην Ελλάδα τις φαίρνει η ABB.

Link to comment
Share on other sites

Η HITACHI γενικά είναι φθηνή και δύσκολα τη χτυπάς σε προσφορές. Αλλα δεν ακούγονται καλά λόγια . Τώρα τι να πω απο προσωπική εμπειρία δεν εχω άποψη.

Την έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλουμε την πρώτη αύριο. Το προηγούμενο μοντέλο ήταν τραγικό από άποψη interface και σχεδόν όλες οι ρυθμίσεις γινόντουσαν με jumpers ή περιστροφικά κουμπιά. Για αυτό και την είχαμε απορίψει μέχρι τώρα.

 

Το τωρινό μοντέλο είναι πολύ βελτιωμένο και οι ρυθμίσεις γίνονται από ωραίο ψηφιακό πανελάκι. Επίσης η κατασκευή της, όσο μπορεί να κρίνει κανείς με το μάτι, φαίνεται να είναι πολύ καλή και νοικοκηρεμένη.

 

Πρακτική εμπειρία από αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.