Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας αέρα-νερού 30kW


ggeorge

Recommended Posts

βεβαιως ... αν και θα αργησει αρκετα η εγκατάσταση...

 

τωρα ειμαστε στο σταδιο της μελετης για οικοδομική άδεια....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από έρευνα θεωρητκή και πρακτική έξι μηνών κατέληξα στην Yutaki S την οποία και θα εγκαταστήσω παράλληλα με το λέβητα στο σπίτι μου . Ηδη την έχω παραλάβει και σε 10 ημέρες θα την έχω τοποθετήσει. Νεότερα θα σας έχω με επόμενη ανάρτησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Λόγο της δουλειάς μου , γνωρίζω σχεδόν τις περισσότερες εταιρείες και τα προϊόντα τους , και έχω εγκαταστήσει αρκετά και διαφορετικά . Οι διαφορές τους δεν είναι μεγάλες .Όμως θα σου πρότεινα να δεις και το Atherma της Daikin (για ενδοδαπέδια θέρμανση ).Και φυσικά μην ξεχνάς ποτέ πως αυτού του είδους οι εγκαταστάσεις , συνεργάζονται με ηλιακά συστήματα .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες....θα μπορούσες μήπως να μου πεις την γνώμη σου για το τι σύστημα θα πρότεινες (με καλή αναλογία κόστους-απόδοσης) στην ακόλουθη περίπτωση:

 

1. Το σύστημα θέρμανσης είναι ενδοδαπέδια θέρμανση σε συνδυασμό με σώματα χαμηλής θερμοκρασίας. Σαν μονάδα θέρμανσης θα χρησιμοποιηθεί αντλία θερμότητας. Το θερμικό φορτίο και των 2 συστημάτων είναι 24kW.

 

2. Ηλιακοί συλλέκτες βάση ΚΕΝΑΚ προβλέπονται 10.4 μ2 συλλεκτικής καθαρής επιφάνειας

 

3. Θέλω επίσης και ΖΝΧ μέσω αντλίας θερμότητας. Το φορτίο βάση ΚΕΝΑΚ είναι 9kW.

 

Έτσι είχα καταλήξει σε Α/Θ Mitsubishi Electric PURY-P250-YJMA που θα συνδέεται με 2 εσωτερικές μονάδες, ενα εναλλάκτη χαμηλής θερμοκρασίας (σειρά PWFY) για ενδοδαπέδια/σώματα και ένα εναλλάκτη υψηλής θερμοκρασίας (σειρά PWFY) για το ΖΝΧ ο οποίος μετά συνδέεται με το boiler.

Η Α/Θ καλό θα ήταν να μην είναι μόνο για θέρμανση για να μπορεί μελλοντικά να συνδεθεί και με μονάδες κλιματισμού.

 

Ωστόσο με ανησυχεί το κόστος. Έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση?

 

Ευχαριστώ!

 

----Συγχώνεψη----

 

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από έρευνα θεωρητκή και πρακτική έξι μηνών κατέληξα στην Yutaki S την οποία και θα εγκαταστήσω παράλληλα με το λέβητα στο σπίτι μου . Ηδη την έχω παραλάβει και σε 10 ημέρες θα την έχω τοποθετήσει. Νεότερα θα σας έχω με επόμενη ανάρτησή μου.

 

όταν λες παράλληλα με τον λέβητα τι εννοείς? για θέρμανση? και πως θα συνδυάσεις τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ggeorge . Το σκαρίφημα το Kosmas85 είναι σωστό (χωρίς βέβαια το λέβητα , αφού δεν τον χρειάζεσαι , αν και δεν διακρίνεις πολλά λόγο μεγέθους ) . Επιπρόσθετα μπορείς να συνδέσεις το δοχείο αδράνειας με τους ηλιακούς συλλέκτες μέσο 3-οδης βαλβίδας και χρήση solar station . Το σύστημα των ηλικιακών θα έχει προτεραιότητα τη τροφοδότηση του δοχείο ζεστού νερού χρήσης και κατά δεύτερο λόγο τη τροφοδότηση του δοχείου αδράνειας (ικανής χωρητικότητας π.χ. 1000lt).Το αποθηκευμένο ζεστό νερό του δοχείου αδράνειας , όταν η ποσότητα του είναι ικανή , θα διοχετεύεται στο κύκλωμα της ενδοδαπέδιου θέρμανσης . Όταν μπορέσω θα ανεβάσω σκαρίφημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, ρωτάει και για λέβητα γιαυτό το ανέβασα. Και για τα ηλιακά επίσης. Όποιος τα θέλει σε καλύτερη ποιότητα ας μου στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο Καλαματιανέ πάρε ένα αρχείο που μπορεί να σε βοηθήσει απο έναν άλλο Καλαματιανό :D

 

https://rapidshare.com/files/2668368413/952002_GR_ΤΕΧΝΙΚΕΣ_ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ_REHAU.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ panosvlg

 

η αλήθεια είναι πως όντως δεν κατάλαβα πολλά λόγω μεγέθους της φωτό...με την ευκαρία όμως θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...ποια είναι η λειτουργία του δοχείου αδρανείας (συγνώμη για την άγνοια αλλά δεν μου έχει ξανατύχει εγκατάσταση με Α/Θ) και ποια είναι η διαφορά του με ένα boiler 3πλής ενέργειας? γιατί να μην συνδεθούν Α/Θ και ηλιακοί μέσω solar kit με boiler? τι επιπλέον προσφέρει το δοχείο αδράνειας?

 

αν μπορείς ανέβασε το σκαρίφημα....θα είχε ενδιαφέρον να το δω

 

@ aithilenio

 

σε ευχαριστώ πολύ για το αρχείο...θα το μελετήσω σίγουρα!!!

 

@ kosmas85

 

δηστυχως δεν κατάφερα να καταλάβω και πολλά από την φωτό...ελπίζω ότι συντομα θα την έχω και σε καλύτερη ανάλυση :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.