Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κουφώματα που κλειδώνουν εξωτερικά


anarita

Recommended Posts

Το ύψος είναι το λιγότερο το σημαντικότερο είναι αυτό!

 

3) Θα ήθελα να μη χάσω τζαμαρία σχεδόν καθόλου από το πλάτος 2,70 και να ασφαλίζει με κάποιο τρόπο απ' έξω (παντζούρι ή κάγκελα).

 

........το θέμα υαλοστασίων που θα κλειδώνουν, λύνεται με ανοιγόμενο κούφωμα.

Θέλει λίγο προσοχή στην μελέτη, ώστε το είδος και η θέση να μην επηρεάζουν. Και την κυκλοφορία, εφόσον πλέον θα ανοίγει μια πόρτα αλλά και τον χώρο. Kαταλαβαίνεις ότι εκεί δεν μπορεί να έχεις ένα καναπέ ή ένα έπιπλο tv, καταλαβαίνεις....

 

Επειτα, μιλάς και για σίτες και για εξωτερικό κούφωμα, πατζούρι ή σιδεριά που να ασφαλίζει.

Οι σίτες καταρχήν μπαίνουν στα ανοιγόμενα.

.......τώρα όσον αφορά τα σκούρα..... ο καλύτερος συνδυασμός είναι.... φυσικά τα κινητά κάγκελά, όπου και λόγω πάχους δύσκολα κόβονται και μπορεί να προσαρμοστεί/ ουν κλειδαριά/ες ασφαλείας.

Βέβαια και πατζούρι μπορεί να μπει. Συρόμενο? Δεν έχω την κάτοψη, ρολό? Μπορεί είτε αλουμινένιο είτε μεταλλικό είτε βαριού προφίλ, είτε διάτρητης λαμαρίνας. Γενικά έχεις επιλογές, θα έλεγα πάλι να συζητήσετε με τον αρχιτέκτονα, ώστε να μην χαλάσουν οι όψεις. Με τον εαυτό σας, :)χα :)χα ώστε να δείτε ποιό αντέχετε οικονομικά αλλά και. Επιλέγετε αισθητικά και πάλι με ενα σιδερά ώστε να έχετε μια ιδέα κόστους, επιλογών.

Ευχαριστώ

στη διάθεση σου

Highlander

 

υγ. Μην ξεχάσω τα συρόμενα ή ρολά σκούρα πάλι θα πρέπει να ασφαλίσουν με κλειδαριές.

Επίσης μια καλή λύση είναι τρίπλεξ (ανεβαίνει το κόστος) αλλά και αντιδιαρηκτικές μεμβράνες.

Πω πω τι φρούριο φτιάξαμε πάλι........χα :) χα :)

Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση ετσι οπως φαινονται τα πραγματα, ειναι συστημα ακορντεον με τζαμι σε ολο το υψος, τριπλεξ αμμοβολη, ή τουλαχιστον μεχρι την μεση ραμποτε, και εξωτερικη σητα πλισε 2 ή ενος τμηματος... ειναι πιστευω το πιο σωστο και αισθητικα και λειτουργικα...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη,

εγώ φταίω που κάθομαι και γράφω. Αλλά το ξαναείπα, απλό θέμα είναι το βλέπει ο αρχιτέκτονας, το βλέπει ο σιδεράς και αποφασίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Georgs S2-K, έχω ένα ακόμα ερώτημα πριν την τελική απόφαση.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις αν ευσταθεί ότι δε χρειάζεται ψευτόκασα για την τοποθέτηση των κουφωμάτων, στην περίπτωση μου, επειδή η τοιχοποϊα λένε, είναι μπετόν και όχι τούβλα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μπει ψευτοκασσα και επειτα να σοβατιστει. Ως πιο οικονομικη λυση ειναι η απευθεια πακτωση πανω στο μπετον με συγκεκριμενες βιδες η ακομη και με ουπατ. Απο κει και περα ειναι στο χερι σας, η μαλλον στην τσεπη σας, το τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

...

...

Λοιπόν, είναι εξοχικό με ισόγειο-αποθήκη 75τμ. (ενιαιός χώρος) με ένα μεγάλο παράθυρο (στο πλάϊ) και μία είσοδο στον κήπο (2,70 χ 2,60 ). Το χώρο θέλω να τον έχω σαν ξενώνα το καλοκαίρι, οπότε χρειάζομαι πολύ φως, αερισμό από αυτό το άνοιγμα. Επιπλέον, θέλω μία στοιχειώδη ασφάλεια καθώς και σίτες (οπότε στα ανοιγόμενα σίτα δε μπαίνει).

...

...

Αφού λοιπόν είναι και αυθαίρετο πριν κάνεις πολλά έξοδα για πόρτες και κάσες, μίλησε και με τον μηχανικό σου πόσο θα σε χρεώσει για να στο νομιμοποιήσει με τον νέο νόμο και υπολόγισε και το πρόστιμο τακτοποίησης.

 

Έχει και το χρέος της Ελλάδας τις ανάγκες του. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αφού λοιπόν είναι και αυθαίρετο πριν κάνεις πολλά έξοδα για πόρτες και κάσες, μίλησε και με τον μηχανικό σου πόσο θα σε χρεώσει για να στο νομιμοποιήσει με τον νέο νόμο και υπολόγισε και το πρόστιμο τακτοποίησης.

 

Έχει και το χρέος της Ελλάδας τις ανάγκες του. :D

 

Ποιός είπε ότι είναι αυθαίρετο; Υπόγειο είναι (λόγω κλίσης του οικοπέδου) που με το νέο νόμο έπρεπε να κλειστεί όλο εκτός δύο ανοιγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.