Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Εγώ διαφωνώ για την υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής αδείας.

Το έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά τον υπολογισμό προστίμων για κατασκευές προ του 83', όπου χρησιμοποιείται ο μειωτικός συντελεστής 0,15, παρά το γεγονός ότι υπάρχει κτίσμα μεγαλύτερο από 20μ2 προκύπτει ποσό μικρότερο των 2000ευρω (εντός σχεδίου).

Ερώτηση υπάρχει ελάχιστο ποσό στο πρόστιμο ή ότι βγάλουν τα κουτάκια για τις περιπτώσεις που δεν εμπίπτουν στο Αρθ 24, παρ 6β;

Υπάρχει ελάχιστο και είναι το παράβολο!
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου χωρίς ΟΑ τι τμ υπολογίζουμε;

Τα κύρια, τα κύρια και τα βοηθητικά με συντελεστη τα 2α ή κύρια, βοηθητικά και ΗΧ ανάλογα με συντελεστές κατά την έκδοση αδειας που είχανε.

Επίσης οι εξώστες θα είναι άλλα αυθαιρεσία. Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να είναι κτίριο χωρίς εξώστες ή χωρίς περιβάλλοντα χώρο διαμορφωμένο;

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση εχω αυθαιρετο 200 τ.μ και με αδεια βγαζει 150 τ.μ επομενως τα 50 τ.μ θα πανε με προστιμο

 

ΩΡΑΙΑ.....αλλα επειδη πηγα να το κανω τωρα για εναν πελατη.......ΠΟΙΑ 50 θα πανε με προστιμο? οποια θελω εγω? ενταξει αν καποια ειναι δωμα πανε αναγκαστικα με προστιμο...

 

αλλα αν και τα 200 τ.μ κανονικα θα μπορουσαν να πανε αδεια αν υπηρχε τοσος σ.δ.....οαν εχουμε 150 τι γινεται?

 

διαλεγω ναφησω τα πιο ακριβα απεξω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ για την υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής αδείας.

Το έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts.

 

Δεν έχεις άδικο δεν σε υποχρεώνει πουθενά ο Νόμος να βγάλεις άδεια αλλά σου λέει ότι αν μπορεί να βγει βγάζεις μέσα σε 3 έτη (χωρίς υποχρέωση), αν πάλι δεν θέλεις παραμένεις στην ρύθμιση που είναι για 30 έτη. Τώρα τι θέλει ο ιδιοκτήτης νόμιμος για πάντα ή μόνο για 30 χρόνια? Βέβαια πρέπει να βγει και διευκρίνηση για το ΙΚΑ αν δεν έχει παρέλθει 10ετία.

Επίτηδες δεν το έχουν βάλει κάτι πρέπει να πάρει και αυτό σε αυτό το Νόμο, δεν πήρε τίποτα στο 3843.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση εχω αυθαιρετο 200 τ.μ και με αδεια βγαζει 150 τ.μ επομενως τα 50 τ.μ θα πανε με προστιμο

 

ΩΡΑΙΑ.....αλλα επειδη πηγα να το κανω τωρα για εναν πελατη.......ΠΟΙΑ 50 θα πανε με προστιμο? οποια θελω εγω? ενταξει αν καποια ειναι δωμα πανε αναγκαστικα με προστιμο...

 

αλλα αν και τα 200 τ.μ κανονικα θα μπορουσαν να πανε αδεια αν υπηρχε τοσος σ.δ.....οαν εχουμε 150 τι γινεται?

 

διαλεγω ναφησω τα πιο ακριβα απεξω?

 

Αυτό θα έκανα και εγώ θα πλήρωνε ο πελάτης το παράβολο, θα έβγαζες Ο.Α. για τα όποια 150 θεωρείς εσύ ότι συμφέρει τον πελάτη και τα άλλα 50τ.μ. μένει να δει τι θα γίνει σε 10 χρόνια, αν μπαίνει σε σχέδιο πόλης - εντός οικισμού ή όχι και πώς το ρυθμίζει με αγορά αγροτεμαχίου ή πάλι πληρωμή προστίμου.

 

Με τον 3843 έκανα κάτι παρόμοιο, τακτοποίησα αυτά που δεν μπορούσα να νομιμοποιήσω και για το υπόλοιπο σπίτι πήγα με νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ για την υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής αδείας.

Το έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts.

το σκέφτηκα και γω ετσι...

αλλά είναι δυνατόν να τους ξεφύγεις για 30 χρόνια μονο με το παράβολο;;;

εγω εχω περιπτωση εντος οικισμού, σε αρτιο και οικοδομήσιμο που εχει ενα αυθαίρετο λυόμενο 15 τμ και 3 τμ λουτρο. Ο ιδιοκτήτης είναι παππούλης οπότε θα τον βολεύε ο τρόπος σκεψης μας;) είναι ομως ετσι;

επίσης αναφερει στο φεκ οτι σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας γίνεται μετά την καταβολή της 1η δόσης του ειδικού προστίμου. στην περίπτωση μου δεν υπάρχει προστίμο...και χωρις αδεια όμως πώς θα γίνει;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά τα υπολογίζεις με την μόνη διαφορά ότι τα καταστήματα νομίζω πάνε στο ''υπηρεσίες'' αλλά δεν σου αλλάζει κάτι στο πρόστιμο

Καλώςήρθες στο φόρουμ

 

Eyxaristw poli gia thn apanthsh!elpizw na mporesw ki egw na vohthisw se allh aporia!kalws sas vrhka!

Link to comment
Share on other sites

Στον τεταρτο οροφο (τετραώροφης οικοδομής χωρίς κουβούκλιο) στην βεραντα του ( το οροφοδιαμερισμα ειναι πιο μικρο απο τα κατω διαμερισματα) εχει κτισει 21 τετραγωνικά αποθηκη με μεταλλικο σκελετο και επενδυση ,εσωτ. γυψοσανιδας ενω εξωτ. τσιμεντοσανιδας. Η δε οροφη ειναι καποιο είδος με εσωτερική μόνωση ( Σαντουιτς ).

Η κατασκευη με πληροφορουν οτι ειναι του 2005.

Υπολογισμος προστιμου:

21μ2(δομηση, βοηθητικος χωρος)*1150(τιμη ζωνης)*15%*1 ( οικοδομικη αδεια)*1(εντος σχεδιου)*0,4(κυρια κατοικία)*1(καμια αλλαγή χρήσης)*1 (<50%της επιτρεπόμενης δόμησης του οικοπεδου)*50%( λογω του οτι ο χωρος ειναι βοηθητικος.)=724,50 Ευρώ. (500υρώ παραβολο +224,50 πρόστιμο).

Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση παρακαλώ,

 

Σε υπέρβαση δόμησης κατοικίας, αν μέρος της (υπέρβασης) είναι κλεισμένος Η/Υ χώρος,θα επιλέξω και αλλαγή χρήσης?..Γιατί αυξάνει το πρόστιμο.

 

ευχαριστώ

Ναι, νομίζω βάζεις τα τετραγωνικά της υπέρβασης (δηλ. του Η/Χ) και επιλέγεις και αλλαγή χρήσης. Όποιος γνωρίζει με σιγουριά ας επιβεβαιώσει.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.