Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ μία πρώτη περίπτωση που πρέπει να τακτοποιήσω λίαν συντόμως..

Λυόμενο ισόγειο 80τμ η άδεια με 2 σκεπαστές βεράντες οι οποίες βέβαια έχουν κλείσει και έχουν γίνει κατοικία (πάνε με τον 3843 μέχρι τέλη του μήνα).

 

3,19τ.μ προσθήκη τουαλέτας με πρόσβαση εξωτερική, εφαπτόμενη στο τοίχο του σπιτιού -->

3,19*490*0,15*1,0 (υπάρχει άδεια)*1,7 (εκτός)*0,5(άλλη κατοικία)*1,0(αλλαγή χρήσης? μάλλον όχι δεν υπήρχε κάτι πριν)*1,00 (<50% υπερβ.δόμησης) *1,2 (υπέρβαση κάλυψης αδείας <20%)*0,8(παλαιότητα) *0.5 (βοηθητικός) = 95,66Ευρώ

 

8,45τ.μ. βεράντας ενσωματώθηκε στο σπίτι.-->

8,45*490*0,15*1,0 (υπάρχει άδεια)*1,7 (εκτός)*0,5(άλλη κατοικία)*1,0(αλλαγή χρήσης? μάλλον όχι δεν υπήρχε κάτι πριν)*1,00 (<50% υπερβ.δόμησης) *1,2 (υπέρβαση κάλυψης αδείας <20%)*0,8(παλαιότητα)= 506,79Ευρώ

 

9,00τ.μ. προσθήκη αποθήκης εφαπτόμενη πάλι στο κυρίως κτίριο με εξωτερική πρόσβαση.

9*490*0,15*1,0 (υπάρχει άδεια)*1,7 (εκτός)*0,5(άλλη κατοικία)*1,0(αλλαγή χρήσης? μάλλον όχι δεν υπήρχε κάτι πριν)*1,00 (<50% υπερβ.δόμησης) *1,2 (υπέρβαση κάλυψης αδείας <20%)*0,8(παλαιότητα)*0.5 (βοηθητικός) = 269,89Ευρώ

 

Πέργκολα με ξύλινα υποστυλώματα και κεραμοσκεπή.--> Με αναλυτικό?

 

Εφαπτόμενο στα όρια του οικοπέδου σκεπαστό γκαράζ με ελενίτ --> Με αναλυτικό?

 

25,20τ.μ. αυτόνομο δεύτερο κτίριο

25,20*490*0,15*1,0 (υπάρχει άδεια)*1,7 (εκτός)*0,5(άλλη κατοικία)*1,0(αλλαγή χρήσης? μάλλον όχι δεν υπήρχε κάτι πριν)*1,00 (<50% υπερβ.δόμησης) *1,4 (υπέρβαση κάλυψης αδείας >20%)*0,8(παλαιότητα)= 1763,29Ευρώ

Όλα στο ισόγειο.

 

Μετά προσθέτω όλα αυτά συν πόσες παραβάσεις μέσω αναλυτικού (1 ή 2 - αποκλείεται να βγει πάνω από 10.000Ευρώ το γκαράζ ούτε 5000 δεν θα βγει)

 

Το ύψος είναι ΟΚ αφού πάει με το 7.50μ της περιοχής και όχι της αδείας, ξεχνάω κάτι άλλο βρε παιδιά?

 

Επίσης ερώτημα σε λογιστή ως τι λογίζεται κατοικία ιδιοκτήτη κατοίκου εξωτερικού πρώτη ή δεύτερη, η απάντηση είναι ως δεύτερη. Άρα όσα ακίνητα έχουν ιδιοκτήτες κατοίκους εξωτερικού πάνε ως άλλη κατοικία. Αυτά για να έχουμε και λογιστικές γνώσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον τεταρτο οροφο (τετραώροφης οικοδομής χωρίς κουβούκλιο) στην βεραντα του ( το οροφοδιαμερισμα ειναι πιο μικρο απο τα κατω διαμερισματα) εχει κτισει 21 τετραγωνικά αποθηκη με μεταλλικο σκελετο και επενδυση ,εσωτ. γυψοσανιδας ενω εξωτ. τσιμεντοσανιδας. Η δε οροφη ειναι καποιο είδος με εσωτερική μόνωση ( Σαντουιτς ).

Η κατασκευη με πληροφορουν οτι ειναι του 2005.

Υπολογισμος προστιμου:

21μ2(δομηση, βοηθητικος χωρος)*1150(τιμη ζωνης)*15%*1 ( οικοδομικη αδεια)*1(εντος σχεδιου)*0,4(κυρια κατοικία)*1(καμια αλλαγή χρήσης)*50%( λογω του οτι ο χωρος ειναι βοηθητικος.)=724,50 Ευρώ. (500υρώ παραβολο +224,50 πρόστιμο).

Συμφωνείτε;

 

Μήπως θα έπρεπε να πας και με υπέρβαση δόμησης αφού εξυπηρετεί την κατοικία στον ίδιο όροφο και δεν είναι κάποιος υπόγειος αυθαίρετος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω βάζεις τα τετραγωνικά της υπέρβασης (δηλ. του Η/Χ) και επιλέγεις και αλλαγή χρήσης. Όποιος γνωρίζει με σιγουριά ας επιβεβαιώσει.

 

Αφού είναι κλεισμένος Η/Χ γιατί να μην πάει με τον 3843 όσο προλαβαίνει βγαίνει μικρότερο πρόστιμο με τον 4014?

Αν πάει τελικά με 4014 αφού από Η/Χ έγινε κατοικία θα έβαζα και αλλαγή χρήσης ναι.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο An_Archi. Το συμπληρωνω (το ποσό μένει το ιδιο). Την (υπέρβαση δόμησης ) τήν ελέγχουμε με την επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου, σωστά;

 

 

An_archi

Περγκολα παει με αναλυτικο

Σκεπαστο γκαραζ με ελενιτ πιστευω με τετραγωνικα και πινακακι.

Οταν λες στους υπολογισμους (υπέρβαση κάλυψης αδείας) εννοείς την επιτρεπόμενη της αδείας η τηνπραγματοποιουμενη;.

 

Και μια ερώτηση αν γνωριζει κάποιος. Αν σε μια περιοχη υπαρχει οριο στους συντελεστες δομησης οι 2 οροφοι, μπορουμε να τακτοποιησουμε το υπογειο η θα θεωρηθει σαν 3ος οροφος;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι κλεισμένος Η/Χ γιατί να μην πάει με τον 3843 όσο προλαβαίνει βγαίνει μικρότερο πρόστιμο με τον 4014?

Αν πάει τελικά με 4014 αφού από Η/Χ έγινε κατοικία θα έβαζα και αλλαγή χρήσης ναι.

 

Εγώ πάλι συνάδελφοι εκτιμώ πως δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης στη συγκεκριμένη αυθαιρεσία...Πιστεύω πως με την αλλαγή χρήσης εννοούν τη μετατροπή της χρήσης από κατοικία-κατάστημα-αποθηκευτικό χώρο κλπ...Θεωρώ δηλαδή πως ο Η/Χ δεν έχει κάποια τέτοια χρήση. Αέρας είναι...

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και εγώ μία παρόμοια περίπτωση με τον pavloselef:

 

Στον τελευταίο οροφο στην βεραντα του-η οποία είναι ακάλυπτη (το οροφοδιαμερισμα ειναι πιο μικρο απο τα κατω διαμερισματα) θέλει να κτισει 10 τετραγωνικά ακόμα και έτσι να προεκτείνει την κατοικία του. Πρέπει να το έχει χτίσει μέχρι πριν γίνει η αίτηση στο σύστημα του ΤΕΕ?Ξέρω ότι κανονικά έπρεπε να υπάρχει το αυθαίρετο πριν τις 28/07/11 (η οικοδομη είναι παλιά κατασκευή).

Ο πελάτης με ρώτησε για το πρόστιμο που θα πληρώσει:

 

Υπολογισμος προστιμου:

10μ2 (υπέρβαση δόμησης)*1500(τιμη ζωνης)*15%*1 (οικοδομικη αδεια)*1 (εντος σχεδιου)*0,4 (κυρια κατοικία)*1.4 (αλλαγή χρήσης..απο βεράντα σε κατοικία)*1 (<50%της επιτρεπόμενης δόμησης του οικοπεδου)=1260 ευρώ

 

Είδα όμως και ένα άλλο σημείο που λέει:

 

Όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή σε μια ιδιοκτησία (στην οποία υπάρχει οικοδομική άδεια και εμπίπτει στις προϋποθέσεις της παραγράφου 6.β του άρθρου 24) και αυτή είναι καθ’ υπέρβαση δόμησης έως 20τμ, πληρώνεται κατ’ αποκοπή πρόστιμο, με βάση την τιμή ζώνης, όπου βρίσκεται το ακίνητο, ως εξής:

για: εντός σχεδίου με τιμή ζώνης<2.500€ -> πρόστιμο 2.000€

 

Ποιο είναι το σωστό?Τι ποσό να πω στον πελάτη?

Link to comment
Share on other sites

Περγκολα παει με αναλυτικο

Σκεπαστο γκαραζ με ελενιτ πιστευω με τετραγωνικα και πινακακι.

Οταν λες στους υπολογισμους (υπέρβαση κάλυψης αδείας) εννοείς την επιτρεπόμενη της αδείας η τηνπραγματοποιουμενη;.

 

Και μια ερώτηση αν γνωριζει κάποιος. Αν σε μια περιοχη υπαρχει οριο στους συντελεστες δομησης οι 2 οροφοι, μπορουμε να τακτοποιησουμε το υπογειο η θα θεωρηθει σαν 3ος οροφος;

 

ΟΚ με αναλυτικό. Ευχαριστώ

Σκεπαστό γκαράζ στυλ πέργκολας γι'αυτό είπα με αναλυτικό.

Έχω θεωρήσει ότι το ύψος πάει με το επιτρεπόμενο της περιοχής, η δόμηση ότι υπερβαίνει αυτή της αδείας το ίδιο και η κάλυψη αυτή της αδείας. Εδώ έχω μπερδευτεί λίγο με το νόμο για το τι θεωρεί μέγιστη δόμηση και κάλυψη της αδείας ή της περιοχής??? Τέτοια ώρα τι περιμένεις, κεφάλι καζάνι..

 

Όσο για το ερώτημά σου, το ίδιο ισχύει και σε αρχαιολογικούς χώρους Β ζώνης, απαγορεύονται τα υπόγεια, αλλά το ότι έχουν γίνει δεν τα αποκλείει από την τακτοποίηση. Αυθαίρετα τακτοποιείς,άρα και 4ος όροφος να ήταν πάλι αυθαίρετο είναι, οπότε κατά εμένα τακτοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και εγώ μία παρόμοια περίπτωση με τον pavloselef:

 

Στον τελευταίο οροφο στην βεραντα του-η οποία είναι ακάλυπτη (το οροφοδιαμερισμα ειναι πιο μικρο απο τα κατω διαμερισματα) θέλει να κτισει 10 τετραγωνικά ακόμα και έτσι να προεκτείνει την κατοικία του. Πρέπει να το έχει χτίσει μέχρι πριν γίνει η αίτηση στο σύστημα του ΤΕΕ?Ξέρω ότι κανονικά έπρεπε να υπάρχει το αυθαίρετο πριν τις 28/07/11 (η οικοδομη είναι παλιά κατασκευή).

Ο πελάτης με ρώτησε για το πρόστιμο που θα πληρώσει:

 

Υπολογισμος προστιμου:

10μ2 (υπέρβαση δόμησης)*1500(τιμη ζωνης)*15%*1 (οικοδομικη αδεια)*1 (εντος σχεδιου)*0,4 (κυρια κατοικία)*1.4 (αλλαγή χρήσης..απο βεράντα σε κατοικία)*1 (<50%της επιτρεπόμενης δόμησης του οικοπεδου)=1260 ευρώ

 

Είδα όμως και ένα άλλο σημείο που λέει:

 

Όταν υπάρχει μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή σε μια ιδιοκτησία (στην οποία υπάρχει οικοδομική άδεια και εμπίπτει στις προϋποθέσεις της παραγράφου 6.β του άρθρου 24) και αυτή είναι καθ’ υπέρβαση δόμησης έως 20τμ, πληρώνεται κατ’ αποκοπή πρόστιμο, με βάση την τιμή ζώνης, όπου βρίσκεται το ακίνητο, ως εξής:

για: εντός σχεδίου με τιμή ζώνης<2.500€ -> πρόστιμο 2.000€

 

Ποιο είναι το σωστό?Τι ποσό να πω στον πελάτη?

 

Αν δεν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία ισχύει το κατ' αποκοπή 2000€, οπότε "βρίσκεις" και ακόμη μία αυθαιρεσία που πάει με αναλυτικό των 500€.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι συνάδελφοι εκτιμώ πως δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης στη συγκεκριμένη αυθαιρεσία...Πιστεύω πως με την αλλαγή χρήσης εννοούν τη μετατροπή της χρήσης από κατοικία-κατάστημα-αποθηκευτικό χώρο κλπ...Θεωρώ δηλαδή πως ο Η/Χ δεν έχει κάποια τέτοια χρήση. Αέρας είναι...

 

Μπορεί να έχεις και δίκιο, απλά το βλέπω ότι είναι ένας χώρος που από βοηθητικός έγινε κυρίας χρήσης, οπότε άλλαξε χρήση, μιας και μετράει και στο περίγραμμα του κτιρίου. Δεν είναι εξώστης ή πέργκολα που έκλεισε ή κάποιος άλλος χώρος που έγινε αυθαίρετα ώστε να μην ισχύει ή έννοια της αλλαγής χρήσης. Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία ισχύει το κατ' αποκοπή 2000€, οπότε "βρίσκεις" και ακόμη μία αυθαιρεσία που πάει με αναλυτικό των 500€.

 

Τι εννοείτε οτι "βρίσκω" μία ακόμα αυθαιρεσία?

 

Και κάτι ακόμα.Τι μελέτες θα χρειαστούν για τη 2η φάση?Είδα ότι χρειάζεται και τομή 1:100, αυτή εμείς την κάνουμε?δεν υπάρχει?

Και όταν λέει ότι θα υποβληθούν ψηφιακά?Θα σκανάρουμε την άδεια?Δηλαδή δεν θα έχουμε καμία επαφή με πολεοδομία?

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία γενικά,αν μπορείτε να βοηθήσετε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.