Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβαθμός πλύσεως αρμάτων μάχης!


 
Tsotsi1

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ειμαι στρατεύσιμος αυτή την περίοδο και μου εχεί ζητηθεί να συνταξω μια μελέτη για έναν αναβαθμό πλύσεως αρμάτων μάχης. Είναι απλό σαν έργο αλλά έχει τις ιδιαιτερότητές του. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει βιβλιογραφία που να περιέχει κάτι παρομοιο και αν υπάρχει κάποια συμβουλή-πρόταση εκ μέρους σας.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μας δώσεις περισσότερα στοιχεία,πληροφορίες, διαστάσεις, βάρος οχήματος, προδιαγραφές και θα έχεις και βοήθεια.

Στα τυφλά δεν νομίζω ότι μπορεί κανένας.

Μαυροσκούφης;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΑ ΜΧ για την ακριβεια

Οι διαστασεις ειναι 3,50 x 12,30 . Το υψος των δοκων (αναβαθμων) ειναι 1,20 κατ. και 2,00 ανωτ. Η κατασκευη θα είναι υπέργεια απο το 1,20 και πάνω(0,80 καθαρό). Οι αναβαθμοί θα έχουν πλατος 1,00 μ με 1,50 μ κενό ανάμεσα τους για να γίνονται οι εργασίες κάτω απο τα άρματα. Τα άρματα αυτά είναι Αυτ/να Πυρ των 35 τον. Το έδαφος είναι κατηγορίας Γ.Η θεμελίωση της κατασκευής είναι διαστάσεων 3,5x12.30x0.50 . Η κατασκευή με μελέτη που έχω κανει στο Fespa θα χρειαστεί 5.5 tn οπλισμων σε 60κυβ C20/25.

 

Είναι επίφοβο κατα τη γνώμη μου όσων αφορα τις επικαλύψεις .Σαν ''αρχαιότεροι'' όμως για να χρησιμοποιώ Στρ ορολογία θα ξέρετε κάτι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου θυμίζει...

Βιβλιογραφία δε νομίζω ότι θα βρεις.Από τα στρατιωτικά εγχειρίδια ίσως να βρεις κάτι και κυρίως σχετικά με την κατανομή του βάρους.Αν και αυτό που περιγράφεις μάλλον είναι mad-dog Μ109,οπότε είναι ερπυστριοφόρο.

 

Με το FESPA πώς ακριβώς το έλυσες;

Με ένα γενικό πρόγραμμα πεπερασμένων στοιχείων λύσε το φορέα και διαστασιολόγησέ τον.

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο έχω ψάξει εγχειρίδια δεν υπάρχουν .Τα μόνα που έχω βρεί αναφέρονται μόνο στις αναγκαίες διαστάσεις της κατασκευής χωρίς να κάνουν λόγω για οπλισμούς ,επικαλύψεις ή άλλες ιδιαίτερες ανάγκες .

Στην ουσία χώρισα την κατασκευή σε δύο υψομετρικά σκέλη.Έλυσα δηλαδή μία δοκό στο πάνω μέρος και το υπόλοιπο κάτω σαν θεμελίωση της.Ίσως ο τρόπος που προτείνεις να είναι σωστότερος όμως.Είναι ποιο ξεκάθαρος

Εχεις κάποια αλλη προταση όσων αφορά τη διαμόρφωση της επιφάνειας που πατάν τα αρματα????Θα χρειαστεί κατι ιδιαίτερο???Οι ερπυστριες δε το καταπονουν περισσότερο???

 

Και εχεις δικιο ,μιλαμε για τα Μ109 :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάποια αλλη προταση όσων αφορά τη διαμόρφωση της επιφάνειας που πατάν τα αρματα????Θα χρειαστεί κατι ιδιαίτερο???Οι ερπυστριες δε το καταπονουν περισσότερο???

Πιθανόν να απαιτείται κάτι ιδιαίτερο στη σύνθεση του σκυροδέματος,λόγω φθοράς του από την κίνηση του οχήματος.

Δεν ξέρω να σου απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

Θες μεγαλυτερη αντοχη σκυροδεματος..

Τσεκαρε και τον ΚΤΣ...

Εχει ειδικες διαταξεις για σκυροδεματα που καταπονούνται σε τριβη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.