Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρωγμές σε τοιχεία υπογείου


 
theoml

Recommended Posts

Αγαπητοι συνάδελφοι ( εγω ειμαι μηχανολόγος μηχανικός)

 

Είναι η δευτερη φορά που γράφω στο forum και θέλω την αποψή σας για ενα θέμα που με απασχολεί.

 

Στο εξοχικό σπιτι που φτιάχνω τα τοιχεία του υπογείου παρουσίασαν τριχοειδείς ρωγμές ,σχεδόν κάθετες πρός το δάπεδο σε δύο απο τα τέσσερα παραθυρά του αμέσως μετα τα γεμίσματα και την επίστρωση με πλακίδια.

 

Το οίκημα έχει ακόμη δύο ορόφους και είναι θεμελιωμένο με τη μέθοδο της ολικής κοιτόστρωσης 50 cm πάχους με περιμέτρικα δοκάρια μέσα στην οκική κοιτόστρωση 0,70χ0,50

 

Το γέμισμα έγινε με 14 cm μπετόν καθαριότητας και 8 cm perlobeton όλα υπολογισμένα στη στατική μελέτη.

 

Ατυχώς ο εξαδελφός μου που είχε την επίβλεψη δε βρίσκεται πλέον κοντά μας για να τον ρωτήσω θα μου πει τη γνώμη του όταν συναντήθούμς εκεί ψηλά , άραζητώ την αποψή σας για το θέμα αυτό.

 

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες απο τη θεμελίωση που έγινε το 2008 .

 

Τα γεμίσματα έγιναν πριν ενα μήνα σημειώστε ότι μέχρι να αρχίσω τα γεμίσματα δεν είχε παρουσιαστει το παραμικρό πρόβλημα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

 

Θ.Μάλαμας

post-56100-131887276937_thumb.jpg

post-56100-131887276955_thumb.jpg

post-56100-13188727698_thumb.jpg

post-56100-131887277001_thumb.jpg

post-56100-13188727702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά τις ρωγμές δεν τις βλέπω. Βλέπω σιδέρωμα ..........

Link to comment
Share on other sites

κύριε Ροδόπουλε καλησπέρα

 

Δεν τις φωτογράφισα...ανοιξαμε το σοφά που φανηκε η ρωγμή και ειδα τη ρωγμη στο τοιχείο ( στο beton που ειχε αποκαλυφθεί πλέον) ακριβώς κάτω απο το παράθυρο

Link to comment
Share on other sites

Έγινε σωστή συντήρηση του σκυροδέματος;

Γιατί βγάλατε το σοβά; είχε ρωγμές και αυτός με συνέπεια να υποψιαστείτε ότι κάτι συμβαίνει και με το σκυρόδεμα;

Είστε απόλυτα σίγουρος ότι δεν υπήρχαν ρωγμές πριν τα γεμίσματα;

Link to comment
Share on other sites

Επεσε κοιτοστρωση ετσι???

Και "πεδιλοδοκοι" με υψος μεγαλυτερο της πλακας????

Μετα τι κανατε??

Μπαζωσατε???

 

(ασχετο με τις ρωγμες τα ερωτηματα...)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ο σοφάς ρηγματώθηκε και κατασυνέπεια τον αποκαθήλωσα εχθές με αποτέλεσμα να φανεί η ρηγμάτωση στο σκυρόδεμα.

 

Το γεμισμα έγινε με αοπλο σκυρόδεμα έως τα 14 cm και μετα αλλα 6 cm perlobeton άλλωστε το προέβλεπε και η μελέτη ακανα ακριβώς οτι έλεγε η μελέτη τίποτε περισσοτερο τίποτα λιγότερο......

 

Ση,ειώ στε οτι οι κάθετες τροχοειδείς ρωγμές έγιονα κάτω απ τα ανοιγματα των παραθύρων...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν μαρεσει καθολου η λυση της θεμελιωσης..

Αφου παλι με μπετο εκανες το γεμισμα..

 

Παει αυτο..

 

Η κανονισμος προβλεπει συγκεκριμενη διαταξη οπλισμου περιμετρικα των ανοιγματων σε τοιχωματα...

Λογικα δεν μπηκε ποτε...

Αν δεν δουμε φωτο δεν μπορουμε να σου πουμε κατι...

 

Αλλα η μονη επιπτωση που μπορω να φανταστω ειναι στη στεγανοτητα της κατασκευης σου... (τουλαχιστον βραχυπροθεσμα..)

Link to comment
Share on other sites

Nαι κατι φαινεται...

Μαλλον μπηκε ο απαραιτητος οπλισμος..

 

Ανεβασε φωτο τις ρωγμης...

 

Λογικα δεν ειναι τιποτα σπουδαιο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.