Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτακτη εισφορα ελευθ. επαγγ. μετα απο απολυση ως μισθωτος


danton

Recommended Posts

Καλημερα

 

Εχω ανοιχτα βιβλια οποτε λογικα θα μου ερθει εκτακτη εισφορα

 

Ημουν μισθωτος μεχρι 8 Σεπτεμβριου. Οποτε εαν κλεισω τα βιβλια μου μπορω να γραφτω στον ΟΑΕΔ

 

ΑΚουσα οτι οι ανεργοι δεν θα πληρωσουν εκτακτη εισφορα. Οποτε εαν κλεισω τα βιβλια μου και γραφτω στον ΟΑΕΔ θα την γλιτωσω την εισφορα;

 

Προβληματιζομαι κυρως γιατι τον επομενο μηνα θα συνεχισω σε αλλη εταιρια με μπλοκακι οποτε εαν το κανω αυτο θα πρεπει να ξανανοιξω βιβλια μεσα σε 1 μηνα. ΓΙνετε να κλεισεις και να ανοιξεις βιβλια μεσα σε 1 μηνα;;

 

Ακομα γινεται να γλιτωσω την εκτακτη εισφορα σαν ελ. επαγγελμ. με την εγραφη μου στον ΟΑΕΔ;

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος επιτηδεύματος αφορά τη χρήση 2010, που σημαίνει ότι δεν το γλιτώνεις με τπτ και αφού είχες ανοιχτά βιβλία μέσα στο 2011 προφανώς δεν γλιτώνεις ούτε τη φετινή χρήση.

Να κλείσεις και να ανοίξεις τα βιβλία σε ένα μήνα είναι παράλογο και δεν ξέρω καν αν γίνεται. Να γραφτείς στον ΟΑΕΔ όσο είσαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ επίσης δε γίνεται.

 

Θα μείνεις άνεργος μέσα στο 2011 για ένα μήνα ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙΣ;;; :D (Αστειεύομαι βέβαια ετσι;...)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση ότι αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, απόφοιτος Πανεπιστημίου (όχι ΤΕΙ), και να κάνεις κλείσιμο της επιχείρησης ΔΕΝ μπορείς να γραφτείς στον ΟΑΕΔ;

 

Πήγε γνωστή μου (απόφοιτος ΤΕΙ) και στην αρχή την έλεγαν ότι δεν μπορεί και αυτή...μετά το έψαξαν λίγο και την απάντησαν ότι ΕΠΕΙΔΗ είναι από ΤΕΙ, αυτή μπορεί... δηλάδη παίζει το σενάριο οι υπόλοιποι να μην μπορούν.

 

Δεν ξέρω βέβαια την περίπτωση σου γιατί λες ότι ήσουν και μισθωτός...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήσουν μόνο μισθωτός μετά την απόλυση, είχες δικαίωμα να λάβεις επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ. Όμως επειδή είχες κάνει και έναρξη (από τα συμφραζόμενα αυτό καταλαβαίνω), δεν γνωρίζω αν ακόμα το δικαιούσαι.

 

Έναρξη και διακοπή στην εφορία, μπορείς να κάνεις όσες φορές επιθυμείς και όσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σαν ελεθερος επαγγελματιας δεν ετυχε να κοψω καποιο δελτιο μεσα στο 2010 και 2011 θα κλεισω τα βιβλια αναδρομικα απο το 2009. Ετσι εαν συμφωνησω με τον επομενο εργοδοτη μου να κοψω δελτιο το 2012 θα γλιτωσω την εκτακτη εισφορα

 

Πηγα στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι ναναι. Ξερω οτι μπορουμε να ενταχθουμε στα μητρωα των ανεργων μετα απο απολυση σε μισθωτη εργασια για το επιδομα ανεργιας μονο. Καο αυτ σημαινει συνεχης ασφαλιση για 15 μηνες περιπου(τουλαχιστον για την πρωτη φορα που θα παρεις το επιδομα) ! Τμηματικα δεν μετραει.

 

Μα καλα εαν θελεις να παρακολουθησεις καποιο σεμιναριο του ΟΑΕΔ πως θα αποδειξεις οτι εισαι ανεργος αφου δεν σε εγγραφουν;;;

 

@dim ξερω οτι εκανες πλακα. Ημουν ανεργος αρκετο καιρο και ναι ευχαριστω τον Θεο που βρισκω δουλεια. Αλλα δεν θελω να τους χαρισω τιποτα ουτε 1 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σαν ελεθερος επαγγελματιας δεν ετυχε να κοψω καποιο δελτιο μεσα στο 2010 και 2011 θα κλεισω τα βιβλια αναδρομικα απο το 2009. Ετσι εαν συμφωνησω με τον επομενο εργοδοτη μου να κοψω δελτιο το 2012 θα γλιτωσω την εκτακτη εισφορα

 

 

 

Διαβάζοντας τις οδηγίες επί του εκκαθαριστικού σημειώματος βλέπω ότι εφόσον δεν ασκείς το επάγγελμα θα πρέπει να έχεις υποβάλει δήλωση διακοπής στη ΔΟΥ έως την 31-12-2009, προκειμένου να μην καταβληθεί το τέλος επιτηδεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις οδηγίες επί του εκκαθαριστικού σημειώματος βλέπω ότι εφόσον δεν ασκείς το επάγγελμα θα πρέπει να έχεις υποβάλει δήλωση διακοπής στη ΔΟΥ έως την 31-12-2009, προκειμένου να μην καταβληθεί το τέλος επιτηδεύματος.

 

Και που να ηξερα οτι δεν θα το ασκουσα;;Μπορω να τα κλεισω αναδρομικα; Εαν ναι ποια ειναι η διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.