Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκάλα ''κουστούμι'' ή με φυτευτά


 
ak2

Recommended Posts

Συναδελφοι όπως λεει και ο τίτλος, προτιμαται κατά την κατασκευή η σκάλα να βγαίνει κουστούμι με τα τοιχεία της η μετα την σκυροδέτηση των τοιχείων της με φυτευτά σίδερα στα τελέυταία?

Επίσης για μια σκάλα σε σχήμα Π πιστέύται ότι 2 πλευριακ τοιχεία είναι αρκετα για την σκάλα ή ορθώτερη επιλογή ειναι τα 3 τοιχεία.....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ούτε το ένα ούτε το άλλο.... μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δεν θέλω η σκάλα να μπλέκει με τα τοιχεία μου, οπότε την πάω από κάτω στάθμη σε πάνω μονοκόμματα. Συνήθως βέβαια δεν έχω σκάλες με πλατύσκαλα αλλά U, οπότε θα ήταν δύσκολο έτσι και αλλιώς να τις συνδέσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω κάποιο πολύ ισχυρό πυρήνα κλιμακοστασίου ή μεγάλα τοιχώματα που δεν τα φοβάμαι, τότε θα την συνδέσω. Αλλιώς, φοβούμενος τον πιθανό εμβολισμό των στύλων από την σκάλα στην περίπτωση του "μεγάλου", κάνω αυτό που λές...

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως ak2 , αν και φαινεται "τρομακτικο" αυτο που λεει ο paktomenos , η καμπυλη σε κατοψη σκαλα με συνδεση μονο πανω-κατω γενικως θεωρειται ως η καλυτερη περιπτωση διοτι μειωνει στον μικροτερο δυνατο βαθμο την αλληλεπιδραση μεταξυ της σκαλας και του υπολοιπου φεροντα οργανισμου, η οποια αλληλεπιδραση ειναι πολυ δυσκολο να προσομοιωθει σωστα.

 

Θελει ομως προσοχη στον υπολογισμο της και κυριως στην κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι όπως λεει και ο τίτλος, προτιμαται κατά την κατασκευή η σκάλα να βγαίνει κουστούμι με τα τοιχεία της η μετα την σκυροδέτηση των τοιχείων της με φυτευτά σίδερα στα τελέυταία?

Επίσης για μια σκάλα σε σχήμα Π πιστέύται ότι 2 πλευριακ τοιχεία είναι αρκετα για την σκάλα ή ορθώτερη επιλογή ειναι τα 3 τοιχεία.....

 

 

 

τίποτα απο τα δυο.

 

ρίχνεις κάθε κομμάτι ξεχωριστά απλά απο τα τοιχεία εχεις αφήσει αναμονές που θα πιάσουν τα σκαλοπάτια της σκάλας.

 

θα εχεις την σκάλα του αποκάτω ορόφου οπότε ξέρεις σε τι ύψος θα πέσει το κάθε σκαλοπάτι.

 

ε, αμα χάνουν λίγο δεν πειράζει.

 

προτιμότερο απο το να το της κάνουμε τρύπες αργότερα σας τους οδοντιάτρους.

 

για το θέμα του κουστουμιού πολλά τα σίδερα και φοβάμαι τις φωλιές.

 

 

 

εμένα άλλη είναι η απορία μου.

 

τελικά τι σκάλα πρέπει να την συνδέουμε με τα τοιχεία; δηλαδή στο στατικό μοντέλο που δώσαμε στον υπολογιστή η σκάλα συνδέετε με τα τοιχεία ή είναι μια αμφιέρειστη πλάκα και τίποτα περισσότερο.

 

μήπως άλλο έχουμε δώσει για επεξεργασία και ανάλυση και άλλο κατασκευάζουμε;

 

το να δένουμε τη σκάλα πάνω στα τοιχεία ( ενω στο στατικό πρόγραμμα δεν φαίνεται αυτό ) μήπως είναι τελικά χειρότερο απο να την αγκυρώναμε μόνο στην αρχη και στο τέλος απο τις πλάκες;

Link to comment
Share on other sites

Η σκαλα δεν ενωνεται με κολωνες και γενικα δεν την στηριζουμε απο κολωνες .Στηριξε την σκαλα με χωριστο τοιχιο το οποιο δεν ακουμπαει στης γειτονικες κολωνες για την αποφυγη κοντων στυλων.Η σκαλα περιμετρικα δεν ενωνεται με αλλα στοιχια (παταει κατω πανω και στο τοιχιο που λεγαμε πριν) αλλα υπαρχει αρμος πειτε τον αντισεισμικο και γεμιστε τον με ελαστομερη υλικα .

Link to comment
Share on other sites

Η σκαλα δεν ενωνεται με κολωνες και γενικα δεν την στηριζουμε απο κολωνες .Στηριξε την σκαλα με χωριστο τοιχιο το οποιο δεν ακουμπαει στης γειτονικες κολωνες για την αποφυγη κοντων στυλων.Η σκαλα περιμετρικα δεν ενωνεται με αλλα στοιχια (παταει κατω πανω και στο τοιχιο που λεγαμε πριν) αλλα υπαρχει αρμος πειτε τον αντισεισμικο και γεμιστε τον με ελαστομερη υλικα .

 

mastorakos συμφωνώ μαζί σου. Είναι πολύ καλή λύση και εύκολη

Link to comment
Share on other sites

mastorako συνηθίζω να τοποθετω την σκάλα ανάμεσα σε 2 τοιχεία για να μπορω να ρίξω ΄κουστουμι' την σκαλα σε 2 τμήματα. Δεν μπόρεσα να καταλάβω όμως πως εννοείς εσυ την κατασκευή της..Αν σου είναι ε΄θκολο να κάνεις ένα σχημα καποια στιγμη θα το εκτιμούσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.