Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση πιστοποιητικού πυροπροστασίας


OTTO_engine

Recommended Posts

Όχι καλά έκανες και απάντησες... Σήμερα τα πήγα μην νομίζεις.. Μέχρι να βρω κάτι μισθωτήρια από τον ιδιοκτήτη και τέτοια ξημερώσαμε...

 

Θα μπορούσα άλλωστε να μην είχα βγάλει άκρη ακόμα. Πολύ καλά έκανες και σε ευχαριστώ. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

οταν θα βλεπεις αλλαγες χωρου - δραστηριοτητας - ονοματος

 

αλλαγες.... δουλιτσα.... γκε γκε? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω αλλαγές δραστηριότητας χωρίς αλλαγές χώρου; (π.χ από ταβέρνα ξέρω εγώ να γίνει πιτσαρία-υποθέτοντας ότι δεν αλλάζουν τα συστήματα του μαγαζιού)

Link to comment
Share on other sites

αν απο πιτσαρια γινει βουλκανιζατερ σιγουρα

τωρα αν απο ταβερνα γινει πιτσαρια.... θελει και φουρνο καμιναδα .. εκει σηκωνω ποδια ψηλα

 

βασικα πριν πεις δε θελει στον ιδιοκτητη

βρες δικαιολογια και ρωτα πυρο πρωτα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

αν απο πιτσαρια γινει βουλκανιζατερ σιγουρα

τωρα αν απο ταβερνα γινει πιτσαρια.... θελει και φουρνο καμιναδα .. εκει σηκωνω ποδια ψηλα

 

βασικα πριν πεις δε θελει στον ιδιοκτητη

βρες δικαιολογια και ρωτα πυρο πρωτα

 

Οκ ναι λογικό.. (τυχαίο ήταν το παράδειγμα που ανέφερα, δεν μου έχει τύχει)

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το τελευταίο 8μηνο έβγαλα 2 άδειες για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (ξηροκαρπάδικο & κρεοποωλείο) και ο δήμος μου είχε πει ότι εφόσον δεν έχουν τραπεζοκαθίσματα δεν απαιτείται πιστοποιητικό πυρασφάλειας. Και όντως έβγαλαν άδεια λειτουργίας χωρίς προβλήματα.

 

Τώρα, σε παντωπολείο 90τμ από άλλο δήμο ζητείται πιστοποιητικό πυρασφάλειας.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που υπάρχει αυτή η διαφορά απόψεων? Υπάρχουν όντως εξαιρέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Στην ΚΥΑ  21220/ 4-11-2011 περί δικαιολογητικών, σε καποιο σημείο λέει οτι ο δήμος αυτοδίκαια στέλνει ή ρωτάει τηλ. την Π.Υ. αν για κάποια άδεια απαιτείται η οχι πιστοποιητικό απο πυροσβεστική και αυτή κρίνει αν πρέπει να εκδοθεί ή όχι.

 

Νομιζω οτι κάτι ανάλογο θα γείνει και στη περιπτωση σου...

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις που λέω δεν υπήρχε καμία επικοινωνία των υπηρεσιών. Στη φάση που μου έδωσαν τη λίστα με τα δικαιολογητικά, μου είπαν και αυτό: "εφόσον δεν υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα, δεν απαιτείται πιστοπ. πυρασφάλειας". Και η αλήθεια είναι ότι μου είχε κάνει εντύπωση, γιατί θεωρούσα ότι θα χρειαστεί πιστοποιητικό από πυροσβεστική, καθώς ποτέ στο παρελθόν δεν υπήρχαν καταστήματα ΥΕ εκεί.

 

Να συμπεράνω ότι αυτό αποτελεί πολιτική του συγκεκριμένου δήμου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω αυτό που ρωτάς, αλλα σου υπενθυμίσω οτι στο ΕΛΛΑΝΤΑ η μετάφραση των δημόσιων εγγραφων γίνεται κατα το δοκουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρα ότι αυτή θα είναι η πιο λογίκη απάντηση για την περίπτωση της Ελλαδάρας μας, αλλά όσο ζω ελπίζω........

 

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.