Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: πρόβλημα με σαράκι σε νέα σοφίτα


paaanaaagiotis

Recommended Posts

καλησπερα, θα ήθελα σας παρακαλώ να ρωτήσω το εξής: έχω μία ξύλινη σοφίτα κάποιου πελάτη μου που παρόλο που όλα τα ξύλα είχαν περαστεί δύο χέρια με πετρέλαιο(πριν 10 χρόνια) κ δύο χέρια μυκητοκτόνο(πρίν 3 χρόνια) εμφάνισε στα φέροντα ξύλα σαράκι!!! Κάποιες επιφάνιες έχουν καλυφθει με ραμποτέ κ κάποιες με γυψοσανίδα(μικρό ποσοστό). Ο χώρος έχει έπιπλα μέσα κ κατοικείται.

Απο κάποιον συνάδερφο που έχει αντιμετωπίση παρόμοιο πρόβλημα τι μπορώ να κάνω - να προτείνω για να μην ξυλωνω ραμποτέ κ γυψοσανίδες?

Από μια πρόχειρη αυτοψία το πρόβλημα τώρα ξεκίνησε....ζητώ να μου προτείνεται προιόντα (μυκητοκτόνα αλλά κ αποτρεπτικά επανεμφάνισης!)

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε πει τη λυση καποτε ενας μαραγκος..

Δεν την εχω εφαρμοσει αλλα αυτος το ειχε κανει στο δικο του σπιτι..

 

Καλεις ενα συνεργειο που κανει απολυμανσεις..

 

Υπαρχει καποιο δηλητηριο πολυ ισχυρο..

Σφραγιζουν ολες τις πορτες και τις χαραμαδες..

Βαζουν το δηλητηριο το οποιο ειναι στερεο και εξαχνωνεται..

Το αφηνουν μεσα για 24ωρες νομιζω..

Μετα ανοιγουν ολα τα πορτο-παραθυρα και το δηλητηριο σε μερικα λεπτα φευγει...

 

Αλλος πελατης μου, Αγγλος, μου ειχε πει για μηχανημα μικροκυματων που "ψηνει" τα εντομα...

Link to comment
Share on other sites

Terry αυτό ειναι γνωστό στο στρατό για τους κοριούς . Πράγματι είναι πολύ δυνατό και απο οσο γνωρίζω θέλει προσοχή.

 

Κάποτε που δούλευα πατώματα περνούσαμε τα καδρόνια με ενα αντι-"σαρακικο" αλλα δε θυμάμαι το όνομα.. Ένα μαγαζί με είδη ξυλείας θα σε κατατοπίσει νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο...

 

Με την συσκευή υπερήχων θα φύγει... ο ιδιοκτήτης και θα μείνει το σαράκι...

Αυτές οι συσκευές έχουν αμφίβολα αποτελέσματα ακόμη και για ποντικούς.

 

Άρα go to #5

 

Ps. Ας μην ξεχνάμε ότι με τον ίδιο τρόπο φεύγει και τα σαράκι της καρδιάς!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδία ενημερωτικά κάλεσα εταιρία απολυμάνσεων(μίλησα με δύο) και μου ανέφεραν ότι δν μπορεί να γίνει χρήση υποκαπνισμού εφόσον έχει κατοικημένα στην περιοχή!! το μόνο που κάνω είναι βρίσκω τρύπες στο ξύλο κ χρησιμοποιώ μηκυτοκτονα! Με ισχυρά αέρια δν αναλαμβάνει κανείς λόγω περιοχής...Με μαραγκούς που μίλησα μου πρότειναν αλλαγή όλων των ξύλων(αν είναι δυνατών!!)

Παιδιά έχω μιλήσει με πολλές εταιρίες και τελικά λύσει δν βρίσκω...προς ενημέρωση σας αυτό υπάρχει σε όλα τα ξύλα κ μπορεί να βγεί μετά από χρόνια...κ αν βγεί μία φορά βγαίνει συνέχεια.

Αν έχει ακούσει κανείς για κάποια άλλη μέθοδο ας με ενημερώσει σας παρακαλώ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.