Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγχος λειτουργιας Υποσταθμου και εκθεση Μηχανικου


vagmavra

Recommended Posts

Καλησπερα

 

Προσφατα ανελαβα Τ.Α σε ενα βιομηχανικο χωρο, ο οποιος περιλαμβανει και υποσταθμο 1200 KVA.

Απο οτι μου ειπανε χρειαζεται καθε χρονο μια εκθεση Μηχανολογου η οποιο βεβαιωνει οτι τηρειται το προγραμμα συντηρησης, ο σταθμος συντηρειται κανονικοτατα απο υπαλληλο της ΔΕΗ (απογευματα και δουλεια εκτος ΔΕΗ ενοειται) αλλα πιστοποιητικο απ Μηχανικο δεν εχει εκδοθει ποτε απο την μερα κατασκευης του το 2000.

Δυστυχως μετα απο ψαξιμο στο δικτυο και πολλαπλα τηλεφωνα στην ΔΕΗ και την επιθεωρηση εργασιας δεν εχω βγαλει καμια απολυτως ακρη.

Το θεμα ειναι οτι σε επισκεψη της επιθεωρησης του ζητηθηκε το πιστοποιητικο, φυσικα δεν ειχε κατι και μας εδωσαν προθεσμια εως 20 Οκτωβριου για την εκδοση του.

 

Μερικες ερωτησεις προς τους γνωριζοντες:

 

1) Υπαρχει καποιος περιορισμος οσον αφορα τη δυνατοτητα υπογραφης της εκθεσης προυπηρησια, KVA κτλ

 

2) Τι περιλαμβανει αυτη η εκθεση ??

 

3) Που πρεπει να απευθυνθω για να παρω σχετικες πληροφοριες ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πιστοποιητικό του ιδιωτικού υποσταθμού της ΔΕΗ

δίνεται από ιδιώτη ηλ/γο μηχ/κό μετά την εγκατάσταση και πριν

την σύνδεση με την ΔΕΗ.Πληροφορίες σε εμένα ή στην ΔΕΗ

Αριστείδου 5 , Πλατεία Κλαυθμώνος αν είσαι στην Αθήνα.

 

Γενικά χρειάζεται συντήρηση ανά εξάμηνο από αδειούχο ηλεκτροτεχνίτη 6ης τάξης.e-mail [email protected]

Link to comment
Share on other sites

........Απο οτι μου ειπανε χρειαζεται καθε χρονο μια εκθεση Μηχανολογου η οποιο βεβαιωνει οτι τηρειται το προγραμμα συντηρησης, ο σταθμος συντηρειται κανονικοτατα απο υπαλληλο της ΔΕΗ (απογευματα και δουλεια εκτος ΔΕΗ ενοειται).............

 

συντηρηση απο υπάλληλο της ΔΕΗ? Μα ποιος τα λεει αυτα?

 

 

........Πληροφορίες σε εμένα ή στην ΔΕΗ

Αριστείδου 5 , Πλατεία Κλαυθμώνος αν είσαι στην Αθήνα.

 

Γενικά χρειάζεται συντήρηση ανά εξάμηνο από αδειούχο ηλεκτροτεχνίτη 6ης τάξης.e-mail [email protected]

 

Εκτος απο εσενα και τη ΔΕΗ δεν μπορει να βρει αλλου πληροφοριες?

Λιγο τακτ συναδελφε......

 

Συντηρηση ανα εξαμηνο ειναι υπερβολικη.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το νημα ειναι σε λαθος κατηγορια. Αν ηταν στα ηλεκτρολογικα θα ειχε παρει περισσοτερες απαντησεις.

Σε εναν Υ/Σ δεν χρειαζεται μονο βεβαιωση αλλα και συντηρηση και χειρισμο. Ακομα και ηλεκτροτεχνιτη 6 ή μηχανικο να βρεις που να αναλαβουν την έκθεση ασφαλους λειτουργιας, θα πρεπει να εξασφαλισεις οτι οντως γνωριζουν τι κανουν, διοτι οι μεγαλη μαζα ειναι πιθανο να προκαλεσει κανενα ατυχημα.

20 Οκτωβριου? Τυχαιο? Δεν νομιζω.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις σε συναδελφους που ελεγχουν επαγγελματικα Υ/Σ και σιγουρα οχι σε κάποιον ΔΕΗζτη. Αν εισαι στην περιοχη της Κορινθου στειλε μου ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.....

 

Ωραία όταν σε ενημερώνουν ότι έχουν γίνει όλα αλλά το ερώτημα είναι έχουν γίνει ?

 

 

Υπάρχουν δελτία συντήρησης υπογεγραμμένα απο τον συντηρητή και τον υπεύθυνο μηχανικό ?

 

ή ήρθε κάποιος έκανε δυο χειρισμούς, πήρε ένα ξεσκονόπανο καθάρισε την σκόνη , και είπε είστε ΟΚ.

 

Ποιός ο τύπος του Μ/Σ ?

 

εαν θέλεις στείλε pm

Edited by niantons
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.