Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοίχος αντιστήριξης και περίφραξη


Recommended Posts

Κι επειδή μόλις βγαίνει ένας νόμος πρέπει να μας πέφτει στο κεφάλι ότι πιο κουλό μπορεί να υπάρξει, ρωτάω εγώ:

μου ρθε ο άλλος με αυθαίρετο τοίχο αντιστήριξης.... και περίφραξη φυσικά... για τα οποία εχει βεβαιωμένο προστιμο διατήρησης. περα από τα οικονομικα ( συμψηφισμούς και τα λοιπα) που θα τα βγάλω μονος μου , η περίφραξη και ο τοίχος αντιστήριξης μπορούν να ενταχθούν στον 4014;

 

Συγνώμη εάν το γράφει κάπου στο νόμο , τον διάβασα προσεκτικά αλλά δεν εντόπισα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa!

 

ακομα δε το χω δει καν. μ αυτα που θα της ζητησω για να κανω στατικη μελετη μαλλον θα προτιμησει να πληρωσει το παλιο πρόστιμο. :shock:

 

ευχαριστώ πάντως :!:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πας στο 13. Λοιπές πολεοδομικές και κτιριολογικές παραβάσεις………

 

 

μπορώ να σκεφτώ και το παρακάτω αλλά μάλλον δεν είναι εφαρμόσιμο

 

Η λογική του νόμου είναι

ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ Χ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ Χ 15% Χ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ]

Ή (δεδομένου ότι ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ Χ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ= ΑΞΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ)

ΑΞΙΑ Χ 15% Χ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Η αξία ενός τοίχου με την ισχύουσα νομοθεσία προκύπτει με αναλυτικό…

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα,

για να καταλαβω, γιατι μολις μου ετυχε περιπτωση τοιχου σε εκτος σχεδιου οικοπεδο, τελικα παει με αναλυτικο;

Δε ξερω αν εχει σημασια αλλα καποτε ειχε παρει αδεια για ακινητο με περιφραξη και οταν πηγε να ξεκινησει του την ακυρωσανε αλλα ειχε κανει ηδη το τοιχο..

Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου για τον υπολογισμό του προστίμου λαμβάνονται μόνο οι κλειστοί χώροι με τ.μ, και οι ΗΧ με αναλυτικό.

Τοιχεία περίφραξης λαμβάνονται υπόψιν μόνο όταν υπαιρβαίνουν τα επιτρεπόμενα μεγέθη. Δηλαδή 1μ + 1μ μέτρο κάγκελο , Αν έχεις 2μ τοιχείο από λιθοδομή ή μπετόν υπολογίζεις με αναλυτικό το επειπλέον του 1μ τοιχείου που επιτρέπεται

(2-1)μ Χ (αξία τοιχείου ανά τρέχον μέτρο)Χ μήκος τοιχείου/5000€ και σου βγάζει αριθμό Λ.Π κατηγορίας 13

Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου για τον υπολογισμό του προστίμου λαμβάνονται μόνο οι κλειστοί χώροι με τ.μ, και οι ΗΧ με αναλυτικό.

..........................

αυτό μου χει διαφύγει... από πού προκύπτει η συγκεκριμένη άποψη συνάδελφε??? άν υπάρχει κάπου παρακαλώ υπενθύμησέ το και σε μας.

Είχα την εντύπωση ότι οποιαδήποτε επέμβαση/κατασκευή που δεν φαίνεται στην άδεια μπαίνει στο πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.