Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδραυλικος κριος η ηλεκτρικη αντλια;


KAN.

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα και ελπίζω να βρω και λύση στο πρόβλημά μου.

Θέλω να μεταφέρω νερό από ένα ποταμάκι σε μια απόσταση περίπου 1 χλμ. εκεί που είναι το χωραφάκι μου και η να ποτίσω απευθείας με σταλάκτες, η να γεμίσω τις δεξαμενές μου. Το έδαφος είναι επίπεδο (άντε να έχει 1-2 μ. συνολική υψομ. διαφορά). Το ποταμάκι έχει νερό συνεχώς, με αυξομειούμενη ροή, (αναλόγως εποχής), αλλά και δυνατότητα να πάρω ρεύμα.

Το ερώτημα τώρα είναι : με υδραυλικό κριό θα καταφέρω να μεταφέρω το νερό 1 χλμ.? Σε αυτή τη περίπτωση δεν με ενδιαφέρει η ποσότητα ανά ώρα αφού θα μπορεί να γεμίζει τις δεξαμενές έστω και σιγοστάζοντας (που λέει ο λόγος). Αν όμως κάτι τέτοιο αποδειχθεί δύσκολο η άλλη λύση είναι με κάποια ηλεκτρική αντλία. Όμως τι αντλία ? πόσων ίππων? τι σωλήνα? με τι φ? (Δεδομένων και των οικονομικών :oops:)

Και κάτι ακόμη. Πως υπολογίζουμε το μανομετρικό στην οριζόντια ευθεία? Ισχύει οτι 100 μ οριζόντια = 1 μ κάθετα?

Τα φώτα σας παρακαλώ

 

Με εκτίμηση

Κανάρης

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω νερό από ένα ποταμάκι σε μια απόσταση περίπου 1 χλμ. εκεί που είναι το χωραφάκι μου

αυτά τα υποκοριστικά είναι το κάτι άλλο. το μικρό σπίτι στο λιβάδι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΤΙΣΗΣ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΥΔΡΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΜΕΡΗ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΟΡΕΥΗΣ ΑΜΜΕΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ

Παρακαλω μην γραφετε με κεφαλαια, γιατι ειναι σαν να φωναζετε.

Διαβαστε τους Κανόνες Συμμετοχής παρακαλω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, όμως αυτό (περί νομιμότητος) ισχύει και για ποτάμι (μεγέθους αντίστοιχου του αρδευτικού καναλιού) που πηγάζει 200-300μ πιο κει? και 500-600μ αργότερα χάνεται?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια απο που πηγαζει και που πηγαινει.

 

Σημασια εχει αν εχετε δικαιωμα υδροληψιας αφενος και αφετερου απο που θα περασει η οδευση της σωληνωσης (δημοσια ή ιδιωτικη γη) αφου προφανως δεν συνορευεται αμεσα.

 

Για το θεμα των προβληματος σας εχετε σκεφτει να αποτανθειτε σε εναν αρμοδιο μηχανικο για να σας υπολογισει αυτα που ζητατε?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εταιρια στην Ελλαδα που φτοιαχνει υδραυλικους κριους?

 

Εχω δει εναν σε λειτουργια (στο Bodensee) και μου δημιουργησε την εντυπωση πως χρειαζεται τακτικη συντηρηση λογο επιταχυνομενης φθορας των εξαρτηματων του λογο της ασυμμετρης αρχης λειτουργιας του. Μαλλον ειναι επιλογη για μερακληδες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.