Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός σε Βιομηχανία


lem-x24

Recommended Posts

σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε.

 

σε γενικές γραμμές και έπειτα απο 4 μήνες στη βιομηχανία έχω να σας πω το εξής!

 

 

Κατ'αρχάς συγχαρητήρια που μετά από 4 μήνες, δίνεις feedback στην συζήτηση. Δεν είναι συχνό φαινόμενο.

Δεύτερον, συγχαρητήρια που παραμένεις στην δουλειά για τους 4 αυτούς μήνες.

 

η βιομηχανία μας δυστυχώς είναι ένα παντελώς ανοργάνωτη. με έριξαν μέσα στα βαθια αμέσως, δηλαδή μου είπαν στην αρχή ότι θα είμαι υπεύθυνος σε μια μονάδα παραγωγής (ώστε να βγαίνει το προιόν σωστό για πώληση) και όσο μπορώ να κρατάω το εργοστάσιο σε καλή κατάσταση

Τυπική ελληνική βιομηχανία. Δεν ξέρω εάν σε παρηγηρεί αλλά έτσι δουλεύουν οι 9 από τις 10 ελληνικές βιομηχανίες.

 

 

...και να ακούω και φωνές απο τον γενικό διευθυντή ΄΄οταν δεν προλαβαίνω και ανγκάζομαι να φωνάξω κάποιο εξωτερικό συνεργείο.

 

Φτάσαμε στις φωνές... Να υποθέσω ότι ο γενικός διευθυντής είναι και μέτοχος, σωστά;

Το σημαντικό είναι να βρεις τον πραγματικό λόγο που φωνάζει. Είναι επειδή

1. κάλεσες εξωτερικό συνεργείο χωρίς να τον ενημερώσεις;

2. το κόστος του συνεργείου ήταν μεγαλύτερο από ό,τι υπολόγιζε;

3. η καθυστέρηση παραγωγής ήταν μεγαλύτερη από ό,τι υπολόγιζε;

4. θέλει να φωνάζει για να δείξει ποιός έχει το πάνω χέρι;

 

Και μετά αφού βρεις τον λόγο να βάλεις τα πράγματα στην σειρά. Μεγάλε γενικέ διευθυντά, έτσι και έτσι έχουν τα πράγματα. Ο εξοπλισμός δεν είναι φτιαγμένος με SIL 3, και χαλάει κάθε τόσο. Τι θέλεις να κάνουμε; Να φωνάζουμε εξωτερικό συνεργείο που θα μας κοστίζει τόσο, η να κάθομαι μόνος μου και να τα διορθώνω. Κάνε μία cost-benefit ανάλυση με 5-6 νούμερα και συζήτα μαζί του...

 

 

βασικά η ερώτησή μου είναι η εξής: σαν μηχανικός δεν είναι λίγο κατάντια να πιάνουμε επι καθημερινής βάσεως κατσαβίδια και σφυριά λες και είμαστε τορναδώροι?? (προσωπικά βαρέθηκα να κάνω επισκευές γιατί δε μου προσφέρουν κάποια επιπλέον γνώση) (το να αλλάξω μια βάνα και και ένα ρελέ έχει καταντήσει ηλίθιο)

Κατάντια σίγουρα δεν είναι. Μερικοί, εμού συμπεριλαμβανομένου, θεωρούν την περίπτωση σου ευλογία. Διότι μπορεί να υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις σε βιομηχανία με 30+ χρόνια λειτουργίας, όπου να υπάρχουν τεχνίτες που να έχουν άμεση σχέση εδώ και 30 χρόνια με το αφεντικό, και το αφεντικό να είναι αναγκασμένο (λόγω ISO, η λόγω γαμπρού κτλ) να απασχολεί νέο μηχανολόγο, και άντε ο νέος μηχανολόγος να βγάλει άκρη...

 

Πάντως αν μπορείς, δώσε στο αφεντικό σου να καταλάβει, ότι η επιχείρηση που χρησιμοποιεί το κατσαβίδι για καλέμι, δεν έχει πολλές πιθανότητες προκοπής.

Edited by CostasV
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς συγχαρητήρια που μετά από 4 μήνες, δίνεις feedback στην συζήτηση. Δεν είναι συχνό φαινόμενο.

Δεύτερον, συγχαρητήρια που παραμένεις στην δουλειά για τους 4 αυτούς μήνες.

 

 

Τυπική ελληνική βιομηχανία. Δεν ξέρω εάν σε παρηγηρεί αλλά έτσι δουλεύουν οι 9 από τις 10 ελληνικές βιομηχανίες.

 

 

 

 

Φτάσαμε στις φωνές... Να υποθέσω ότι ο γενικός διευθυντής είναι και μέτοχος, σωστά;

Το σημαντικό είναι να βρεις τον πραγματικό λόγο που φωνάζει. Είναι επειδή

1. κάλεσες εξωτερικό συνεργείο χωρίς να τον ενημερώσεις;

2. το κόστος του συνεργείου ήταν μεγαλύτερο από ό,τι υπολόγιζε;

3. η καθυστέρηση παραγωγής ήταν μεγαλύτερη από ό,τι υπολόγιζε;

4. θέλει να φωνάζει για να δείξει ποιός έχει το πάνω χέρι;

 

Και μετά αφού βρεις τον λόγο να βάλεις τα πράγματα στην σειρά. Μεγάλε γενικέ διευθυντά, έτσι και έτσι έχουν τα πράγματα. Ο εξοπλισμός δεν είναι φτιαγμένος με SIL 3, και χαλάει κάθε τόσο. Τι θέλεις να κάνουμε; Να φωνάζουμε εξωτερικό συνεργείο που θα μας κοστίζει τόσο, η να κάθομαι μόνος μου και να τα διορθώνω. Κάνε μία cost-benefit ανάλυση με 5-6 νούμερα και συζήτα μαζί του...

 

 

 

Κατάντια σίγουρα δεν είναι. Μερικοί, εμού συμπεριλαμβανομένου, θεωρούν την περίπτωση σου ευλογία. Διότι μπορεί να υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις σε βιομηχανία με 30+ χρόνια λειτουργίας, όπου να υπάρχουν τεχνίτες που να έχουν άμεση σχέση εδώ και 30 χρόνια με το αφεντικό, και το αφεντικό να είναι αναγκασμένο (λόγω ISO, η λόγω γαμπρού κτλ) να απασχολεί νέο μηχανολόγο, και άντε ο νέος μηχανολόγος να βγάλει άκρη...

 

Πάντως αν μπορείς, δώσε στο αφεντικό σου να καταλάβει, ότι η επιχείρηση που χρησιμοποιεί το κατσαβίδι για καλέμι, δεν έχει πολλές πιθανότητες προκοπής.

 

να σου εξηγήσω: το αφεντικό είναι όπως το είπες μέτοχος και μάλλον κονομάει επί των πωλήσεων. βασικά δεν ξέρει μηχανολογικά τίποτα (καθότι πωλητής ξεκίνησε) και τώρα θέλει να μαθαίνει σα χαζός μέχρι και την τελευταία βίδα που βάζουμε.

ρε άνθρωπε γι αυτό με πληρώνεις για να ξεχωρίζω που πρέπει να βάλω βίδα και που όχι!!!

 

επιπλέον εμένα καλέ μου φίλε δε μου είναι καμία πλέον ευλογία να πιάνω κατσαβίδια. το κάνω απο μικρός και πλέον το θεωρώ χαζό να αλλάζω βάνες και σωληνώσεις νερών.

 

το γνωρίζω, το έμαθα και φτάνει!!!

 

θεωρώ ότι πρέπει να με πληρώνει και α το λέω τρόπους βελτίωσης του εργοστασίου και όχι να καθόμαστε να παίζουμε με αλλαγή λαμπών και τοποθέτηση σαπουνοθηκών.

 

επίσης θέλει σώνει και καλά να κάνουμε παραγωγή και δεν τον νοιάζει πόση ώρα θα μείνουμε.

 

τον εργάτη του πληρώνει υπερωρία, εμεάν όχι και πάντα κάθομαι παραπίσω να του βγάλω δουλειά.

 

θεωρώ ότι είναι στα όρια της εκμετάλευσης και έχω αρχίσει και κουράζομαι σωματικά μιας με τα δυο χέρια μου προσπαθώ αν κάνω τα πάντα.

 

εντάξει δε θέλω να κλάιγομαι διαρκώς, ιδίως σε τέτοιες εποχές, αλλά είναι η κατάσταση που βιώνω και πιστέυω ότι πολλοί συνάδελφοι το περνάνε.

 

και σημείωση: στο εργοστάσιο δε μου έδειξε κανένας τίποτα, γιατί ο παλιός μηχανικός την έκανε και μην τον είδατε.

 

λογικό δεν είναι να χρειάζομαι βοήθεια από συνεργεία για να μάθω δυο πράγματα???

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα: είναι φύσει αδύνατο να διορθώνω μόνος τις ζημιές εκεί μέσα.

 

όχι γιατί είναι κάτι το τρομερό, αλλά δεν υπάρχουν εργαλεία. (κάτι γερμανικά κλειδιά έχει και αυτά της κακιάς ώρας)

 

οι αναδευτήρες μας είναι 40 χρόνων και μιλάμε για σίδερα που θέλουν γερανούς και κρικοπαλλάγκα για να πιαστούν.

 

ότι και αν του πω, κάθεται και λέει, ότι εμείς παλιά τα φτιάχναμε, τωρα εσύ γιατί δε μπορείς???

 

απο αυτό και μόνο βγάλε συμπέρασμα!!! :???:

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπες και συ φίλε μου, επειδή πρόκειται για μία μικρή υποτιθέμενη βιομηχανία θέλουν προφανώς ένα άτομο για όλες τις δουλειές. Αν έχει και 5-10 γνώσεις παραπάνω ακόμα καλύτερα για αυτούς, θα κάνει περισσότερα.....Συντηρητής δεν υπάρχει οπότε ο πρώτος υποψήφιος για να κάνεις και τον συντηρητή είσαι εσύ. Που να μισθώνουμε έξτρα άτομο τώρα..... Σε καταλαβαίνώ, όταν χάνεται το κίνητρο, όταν δεν υπάρχει εξέλιξη μέσα από την εργασία και κυρίως όταν το αντικείμενο είναι μονοδιάστατο και κάτω από τους στόχους που ενδεχωμένος έχεις θέσει, επόμενο στάδιο είναι να χαθεί σιγά σιγά και η όρεξη για προσφορά στην συγκεκριμένη εργασία....Το είχα περάσει και εγώ κάποτε σε εμπορική επιχείρηση που είμουν και μελετητής και πωλητής και εγκαταστάτης χωρίς προοπτικές εξέλιξης και με περιορισμένα μέσα. Ούτε εταιρικό αμάξι, ούτε πελατολόγιο, ούτε βοήθειες, ούτε καν φυλλάδια (έπρεπε να κάνω και το marketing). Προοπτικές εξέλιξης μηδέν. Το αφεντικό (που συνέχεια γρίνιαζε, άσχετος με τον χώρο) και 4 άλλα άτομα (2 σαν εμένα, 2 κοπέλες γραμματέες).

Γνώμη μου, μην αφήσεις την δουλειά ειδικά τώρα που τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά παράλληλα ψάξε για κάτι άλλο ανάλογο που θα υπάρχουν πιο διακριτοί ρόλοι, καλύτερη οργάνωση και προοπτικές εξέλιξης. Και ξεκαθάρισε από την αρχή τον ρόλο και τις ευθύνες που θα αναλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπες και συ φίλε μου, επειδή πρόκειται για μία μικρή υποτιθέμενη βιομηχανία θέλουν προφανώς ένα άτομο για όλες τις δουλειές. Αν έχει και 5-10 γνώσεις παραπάνω ακόμα καλύτερα για αυτούς, θα κάνει περισσότερα.....Συντηρητής δεν υπάρχει οπότε ο πρώτος υποψήφιος για να κάνεις και τον συντηρητή είσαι εσύ. Που να μισθώνουμε έξτρα άτομο τώρα..... Σε καταλαβαίνώ, όταν χάνεται το κίνητρο, όταν δεν υπάρχει εξέλιξη μέσα από την εργασία και κυρίως όταν το αντικείμενο είναι μονοδιάστατο και κάτω από τους στόχους που ενδεχωμένος έχεις θέσει, επόμενο στάδιο είναι να χαθεί σιγά σιγά και η όρεξη για προσφορά στην συγκεκριμένη εργασία....Το είχα περάσει και εγώ κάποτε σε εμπορική επιχείρηση που είμουν και μελετητής και πωλητής και εγκαταστάτης χωρίς προοπτικές εξέλιξης και με περιορισμένα μέσα. Ούτε εταιρικό αμάξι, ούτε πελατολόγιο, ούτε βοήθειες, ούτε καν φυλλάδια (έπρεπε να κάνω και το marketing). Προοπτικές εξέλιξης μηδέν. Το αφεντικό (που συνέχεια γρίνιαζε, άσχετος με τον χώρο) και 4 άλλα άτομα (2 σαν εμένα, 2 κοπέλες γραμματέες).

Γνώμη μου, μην αφήσεις την δουλειά ειδικά τώρα που τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά παράλληλα ψάξε για κάτι άλλο ανάλογο που θα υπάρχουν πιο διακριτοί ρόλοι, καλύτερη οργάνωση και προοπτικές εξέλιξης. Και ξεκαθάρισε από την αρχή τον ρόλο και τις ευθύνες που θα αναλάβεις.

 

απολύτως σωστά μιλάς φίλε μου!!!

 

μέσα απο τον εργασικαό χώρο βλέπεις πως τελικά όλα γυρίζουν και περιστρέφονται γύρω απο το ψέμα και το δήθεν.

 

εν πάσει περιπτώσει είναι πολύ ασχημη η κατάσταση απο δουλειές με αποτέλεσμα να σκύβουμε το κεφάλι και να κάνουμε τα στραβά μάτια σε όλους τους υποβιβασνούς που βιών ουμε καθημερινά (και επαγγελματικούς και προσωπικούς)

 

σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την ενασχόλησή σας με το θέμα μου (που είναι γενικό πρόβλημα βλέπω)

καλά χριστούγεννα σε όλους με υγεία πάνω απόλα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.