Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Σημαντικό πρόβλημα στην πυλωτή της πολυκατοικιας μου


diaxeiristis

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσους αναγνώσουν το μηνυμά μου και με βοηθήσουν σε ένα πρόβλημα που μου έχει προκύψει.

Η ιστορια ξεκινάει όταν ο αδερφός της γιαγιας μου αγοράζει ενα διαμέρισμα με παρκιν στην πυλωτή και αποθήκη. Στην πολυκατοικία που το αγόρασε ειναι 7 διαμερίσματα εκ των οποίων τα 5 τα έχουν συγγενεις μεταξύ τους και μια εκ των οποίων είναι και η διαχειρίστρια. Επειδή ο παππούς δεν είχε αυτοκίνητο πάρκαρα εγώ το αυτοκινητό μου (δεν μέναμε μαζι) και μου έλεγαν ότι ήταν παράνομο γιατι ήταν παρακολούθημα του διαμερίσματος και δεν επιτρέπεται κάποιος εκτός πολυκατοικίας να το παρκάρει. Αυτό αποσκοπούσε στο να παρκάρουν εκείνοι με περισσότερη ανεση εκμεταλεύομενοι το ότι ο παππους δεν είχε αυτοκίνητο. και τώρα τα σπουδαια....

Ο παππούς μου κάνει δωρεά εν ζώη το σπίτι και το παρκιν και αποκτω πλεον ψιλή κυριότητα εγώ και επικαρπία ο παππούς.

α) Έχω νόμιμο δικαιωμα να σταθμέυω το αυτοκινητό μου στην θεση πλέον?

β) Πως να αντιδράσω δεδομένου ότι δεν υπάρχει κανένας δίαυλος επικοινωνίας στο οτι στην διπλανη θέση παρκάρουν δύο αυτοκίνητα καταπατώντας (στα σχέδια προβλεπει παρκιν για ένα αυτοκινητο) κοινόχρηστο χωρο και δυσχαιρένοντας απίστευτα την δική μου είσοδο και έξοδο απο το πάρκιν με αυτο? Στην γενική συνέλευση όλοι είναι εναντίον μου λογικό αφου ειναι σοι... παρακαλω το β ερώτημα με ενδιαφερει πολυ. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες αναρτήσεις σχετικά με πυλωτές και πάρκινγκ... θα βοηθηθείτε και εκεί αν ψάξετε...

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=22517&highlight=pilotis+%E8%DD%F3%E5%E9%F2+%F3%F4%DC%E8%EC%E5%F5%F3%E7%F2

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12831&highlight=pilotis+%E8%DD%F3%E5%E9%F2+%F3%F4%DC%E8%EC%E5%F5%F3%E7%F2

Link to comment
Share on other sites

έχετε δικαίωμα να παρκάρετε φυσικά. Δυστυχώς όταν σταθμεύουν παράνομα σε ιδιωτικό παρκινκ δεν μπορείτε να καλέσετε την τροχαία. μιλήστε με δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Το πάρκινγκ είναι του παππού κι εκεί παρκάρει όποιος πει ο παππούς. Αν γουστάρει να το έχει άδειο και να το κοιτάει, δικό του είναι ό,τι θέλει το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

@diaxeiristis

Όσον αφορά το πρώτο σας ερώτημα,και βέβαια μπορείτε.

Καλό όμως θα είναι να τσεκάρετε ότι η οριοθέτηση των θέσεων στάθμευσης στην

πυλωτή,συμφωνεί με τα σχέδια που έχουν κατατεθεί στην πολεοδομία κατά την

διάρκεια έκδοσης της οικοδομικής αδείας.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημά σας συμφωνώ απολύτως με τον Evan,ότι δηλαδή

θα πρέπει να συμβουλευτείτε δικηγόρο.

Γι' αρχή ίσως θα μπορούσατε να ξεκινήσετε με μία εξώδικο διαμαρτυρία,όπου θα βάζατε

όλα τα καλούδια (αδυναμία μετακίνησής σας από και προς την εργασία σας,άρα

διαφυγόντα κέρδη ή κίνδυνος απώλειας της ίδιας της εργασίας,κόστος μετακίνησης με taxi,κτλπ).

Αυτά σε συνδυασμό με φωτογράφιση του χώρου όταν υφίσταται το πρόβλημα,μαζί με

μία καταγραφή του συμβάντος από την αστυνομία αφού την καλέσετε.

Γι' όλα αυτά θα σας συμβουλεύσει ένας δικηγόρος της εμπιστοσύνης σας.

Φιλικά πάντως,σας συμβουλεύω να προσπαθήσετε να λύσετε αυτό σας το

πρόβλημα μέσω την συζήτησης,αφού και σεβαστό οικονομικό κόστος θα έχετε,

και πολύτιμο χρόνο θα ξοδέψετε και πιθανόν η περιουσία σας (το αυτοκίνητο) μπει

στο στόχαστρο κάποιου ευσυνείδητου συνιδιοκτήτη σας.

Ίσως να κάνατε και οι δύο πλευρές από μισό βηματάκι συμβιβασμού,δηλαδή εσείς

για παράδειγμα να ανεχόσαστε το δεύτερο (παράνομα) παρκαρισμένο αυτοκίνητο,

και τα δύο διπλανά σας αυτοκίνητα να κόλλαγαν μεταξύ τους όσο το δυνατόν

περισσότερο ώστε να σας δημιουργούν το λιγότερο δυνατόν πρόβλημα.

Καλό κουράγιο και καλά αποτελέσματα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο postman κατέγραψε πολύ σωστά την κατάσταση αλλά και τις δυνατότητες που υπάρχουν για την επίλυση του προβλήματος.

 

Το θέμα πρέπει να αντιμετωπιστεί στα πλαίσια των εξώδικων με επισήμανση των άρθρων του Κανονισμού και ιδιαίτερα των παραβιάσεων που παρατηρούνται με το διπλοπαρκάρισμα στους χώρους στάθμευσης που έχουν σημανθεί στο έδαφος. Τα εξώδικα πρέπει να συνοδεύονται από πλούσιο φωτογραφικό υλικό. Θα είναι καλό αυτή η προσπάθεια να συνοδεύεται και από ένα διάγραμμα ενός μηχανικού, στο οποίο θα σχεδιαστούν οι παραβιάσεις στις θέσεις στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Το πάρκινγκ είναι του παππού κι εκεί παρκάρει όποιος πει ο παππούς. Αν γουστάρει να το έχει άδειο και να το κοιτάει, δικό του είναι ό,τι θέλει το κάνει.

 

pegiavass, νομίζω κάνεις λάθος άλλη μια φορά.

Οι θέσεις είναι κοινοκτητές και πρέπει να χρησιμοποιούνται αποκλειστικά απο τους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Εάν έχει γίνει ένας δίκαιος χωρισμός και έχει πχ ο κάθε ιδιοκτήτης την θέση του μπορεί να γίνει μεταξύ τους ένας δίκαιος διακανονισμός και να παρκάρει ο καθένας σε συγκεκριμένη θεση που θα έχει συμφωνήσει ότι του αναλογεί. Ειδαλλώς γράψε μπάχαλο, όποιος ιδιοκτήτης βρει άδεια θέση παρκάρει.

 

υγ. Κάθε αντίρηση στα λεγόμενα μου μπορεί και να τα επαληθεύση το Ελληνικό δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

pegiavass, νομίζω κάνεις λάθος άλλη μια φορά.

Οι θέσεις είναι κοινοκτητές και πρέπει να χρησιμοποιούνται αποκλειστικά απο τους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Εάν έχει γίνει ένας δίκαιος χωρισμός και έχει πχ ο κάθε ιδιοκτήτης την θέση του μπορεί να γίνει μεταξύ τους ένας δίκαιος διακανονισμός και να παρκάρει ο καθένας σε συγκεκριμένη θεση που θα έχει συμφωνήσει ότι του αναλογεί. Ειδαλλώς γράψε μπάχαλο, όποιος ιδιοκτήτης βρει άδεια θέση παρκάρει.

 

υγ. Κάθε αντίρηση στα λεγόμενα μου μπορεί και να τα επαληθεύση το Ελληνικό δικαστήριο.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες ότι κάνω λάθος άλλη μια φορά. Μετράς τα λάθη μου;

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν αναφέρει πουθενά ο φίλος diaxeiristis ότι οι θέσεις στάθμευσης αποτελούν κοινόχρηστο χώρο. Αν έχει καθοριστεί συμβολαιογραφικά ο χώρος;

Επίσης, λες αυτό που λέω: ότι χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από τους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Απλά το αυτοκίνητο που χρησιμοποιεί ο παππούς του diaxeiristi για τις μετακινήσεις του και δικαιούται να παρκάρει στην πυλωτή, ανήκει στον εγγονό του, ο οποίος το οδηγεί κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.