Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήσεις γης στην Λεωφ. Βάρης - Κορωπίου


rou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε στην αναζήτηση των χρήσεων γης που ισχύουν σήμερα σε οικόπεδο με πρόσωπο στην Βάρης - Κορωπίου, στο ρεύμα προς Βάρη, περίπου 200 μέτρα μετά από τη σχολή Ευελπίδων.

 

Έχω πελάτη ο οποίος ενδιαφέρεται να ιδρύσει νέο πρατήριο βενζίνης στο συγκεκριμένο σημείο, αλλά μου ανέθεσε να κάνω έρευνα και να τον βεβαιώσω εγγράφως αν μπορεί να ιδρυθεί πρατήριο, ώστε να προβεί σε αγορά ή ενοικίαση του χώρου.

 

Μου έχουν πει κι εμένα κάποιοι πελάτες πρατηριούχοι ότι δεν επιτρέπεται η ίδρυση πρατηρίων βενζίνης στην Βάρης - Κορωπίου (αλήθεια γιατί ???) αλλά ψάχνοντας βρήκα το Π.Δ. 30-//1995 (ΦΕΚ Δ' 369 1995) που λέει :

 

"Στα οικόπεδα που έχουν πρόσωπο επί της επαρχιακής οδού Κορωπίου -

Βάρης - Δίλοφου του Δήμου Βάρης (Ν. Αττικής) στα οποία είχαν ορισθεί οι

χρήσεις με το άρθρο 3 του από 11.12.1989 Π.Δ/τος (Δ` 756) καθορίζεται

επί πλέον η χρήση πρατηρίων βενζίνης με την προϋπόθεση ότι στα ακίνητα

στα οποία θα λειτουργούν πρατήρια βενζίνης θα επιτρέπονται μόνο χρήσεις

συναφείς με την λειτουργία τους."

 

Επειδή όσο κι αν έψαξα στη νομική βιβλιοθήκη του ΤΕΕ δεν μπόρεσα να βρω κάτι άλλο, μπορεί να μου πει κάποια/ος αν ισχύει ακόμα αυτό το Π.Δ. ή αν έχει βγει κάποιο μεταγενέστερο που να το ακυρώνει ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

...

αλλά μου ανέθεσε να κάνω έρευνα και να τον βεβαιώσω εγγράφως αν μπορεί να ιδρυθεί πρατήριο, ώστε να προβεί σε αγορά ή ενοικίαση του χώρου.

 

...

...

 

Η μοναδική βεβαιότητα που μπορείς να έχεις εσύ ώστε να δεσμευτείς είναι να πάρεις χρήση γης (εγγράφως) από την πολεοδομία που υπάγεται το ακίνητο.

 

Ακόμα κι αν εγώ ή άλλος σου λέγαμε ναι επιτρέπεται (και το έλεγα με γνώση πρόσφατη ένα μήνα πχ) αλλά είχε βγει κάποιο προεδρικό ή κάποια απόφαση περιφέρειας ή οτιδήποτε θα είχες σημαντικό πρόβλημα.

 

Είναι πιο σωστό επαγγελματικά δηλαδή να κάνεις τον έλεγχο στην αρμόδια αρχή και φυσικά ακόμα πιο σωστό επαγγελματικά να χρεωθεί ανάλογα και ο εντολέας σου για αυτή την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική βεβαιότητα που μπορείς να έχεις εσύ ώστε να δεσμευτείς είναι να πάρεις χρήση γης (εγγράφως) από την πολεοδομία που υπάγεται το ακίνητο.

 

Ακόμα κι αν εγώ ή άλλος σου λέγαμε ναι επιτρέπεται (και το έλεγα με γνώση πρόσφατη ένα μήνα πχ) αλλά είχε βγει κάποιο προεδρικό ή κάποια απόφαση περιφέρειας ή οτιδήποτε θα είχες σημαντικό πρόβλημα.

 

Είναι πιο σωστό επαγγελματικά δηλαδή να κάνεις τον έλεγχο στην αρμόδια αρχή και φυσικά ακόμα πιο σωστό επαγγελματικά να χρεωθεί ανάλογα και ο εντολέας σου για αυτή την δουλειά.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου, είναι αυτονόητο ότι μπορώ να κάνω μια απλή αίτηση και να ζητήσω εγγράφως τις χρήσεις και τους όρους δόμησης. Δεν ανέφερα ότι ο οικοπεδούχος έχει ένα έγγραφο από πολεοδομία Μαρκοπούλου το 2003, όπου ρωτούσε συγκεκριμένα για πρατήριο βενζίνης (και όχι γενικά για χρήσεις γης) και του απάντησαν με μια φράση αρνητικά. Δεν το έχω στην κατοχή μου αλλά μου το έδειξε ο πελάτης.

 

Ο λόγος, λοιπόν, για τον οποίο ρωτάω πρώτα εδώ είναι για να είμαι προετοιμασμένος και να έχω μια ιδέα αφού έχει μου έχουν τύχει περιπτώσεις που έλεγαν ότι δεν γίνεται και τελικά να γίνεται με λίγο ψάξιμο και λίγο σπρώξιμο...

Link to comment
Share on other sites

....Δεν ανέφερα ότι ο οικοπεδούχος έχει ένα έγγραφο από πολεοδομία Μαρκοπούλου το 2003, όπου ρωτούσε συγκεκριμένα για πρατήριο βενζίνης (και όχι γενικά για χρήσεις γης) και του απάντησαν με μια φράση αρνητικά.

...

...

Αυτό αγαπητέ είναι άλλη ερώτηση.

Δηλαδή ρωτάς.

Παρ ότι ιδιώτης πελάτης έχει έγγραφη ενημέρωση από πολεοδομία ότι δεν επιτρέπετε η χρήση τάδε στο οικόπεδο του αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αποκτήσω ή δημιουργήσω το επιτρεπτό της χρήσης, ή αν υπάρχει άλλος φορέας με μεγαλύτερη αρμοδιότητα σχετικά, ή αν άλλαξαν οι χρήσεις στην περιοχή κλπ κλπ

Θα σε ρωταγαν φυσικά αν είχε καταθέσει τοπογραφικά και όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά οπότε ετοιμάσου ανάλογα αν θες κάποια χρήσιμη βοήθεια κι από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

@rou

Αν θυμάμαι καλά, με το από 20.2.2003 πδ (ΦΕΚ 199/Δ/6.3.2003) καθορίστηκαν χρήσεις γης και περιορισμοί δόμησης ατις εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών προ 23 ευρύτερη περιοχή Μεσογείων.

 

Νομίζω ότι πρέπει να ελέγξεις τα διαγράμματα που συνοδεύουν το πδ για να διαπιστώσεις εάν, η περιοχή που σε ενδιαφέρει, περιλαμβάνεται στις περιοχές που επηρεάζει το πδ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.