Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Δοκίμασες ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες; Δηλαδή FAETHON (ΦΑΕΘΩΝ)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Η επωνυμία είναι με λατινικούς χαρακτήρες (για την ακρίβεια ο διακριτικός τίτλος, γιατί η πλήρης επωνυμία που περιέχει και λατινικούς και ελληνικούς χαρακτήρες είναι "σιδηρόδρομος" δεν τη χωράει καν το κουτάκι)

 

Φαντάσου κάτι σαν ------> P.L. MITSOS O.E. (μόνο τα γράμματα αλλάζουν σε σχέση με το πραγματικό)

 

δοκίμασα... PLMITSOSOE.... PL MITSOS OE... P.L.MITSOS O.E. (ΠΙ ΕΛ ΜΙΤΣΟΣ Ο.Ε.).....

 

Το μόνο που ΔΕΝ δοκίμασα (συνειδητά) είναι το σκέτο ΠΙ ΕΛ ΜΙΤΣΟΣ Ο.Ε (μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες) κι αυτό γιατί φοβάμαι ότι η βεβαίωση που θα βγει στο τέλος ΔΕΝ θα είναι συμβατή με την επωνυμία ούτε με τον διακριτικό τίτλο.......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δηλώσει όπως σε είπα. Αλλά ήταν ιδιώτης αλλοδαπός. Δηλαδή είχε όνομα πατέρα, μητέρας κλπ. Δεν ξέρω γιατί σε κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να εκφράσω δυο ερωτήσεις. αρχικά σε ποιο στάδιο της διαδικασίας της ηλεκτρονική υποβολής είναι απαραίτητο να καταχωρίσουμε τον Α/Α της αμοιβής μας? στο στάδιο της αρχικής υποβολής δεν το ζητάει το έκανα. αν θέλει όμως ο πελάτης να πληρώσει εφ'απαξ για να φτάσει η διαδικασία στην οριστική υποβολή, πρέπει οπωσδήποτε να έχω εισάγει στο σύστημα Α/Α αμοιβής και συμφωνηθείσα, αλλιώς δεν προχωράει η διαδικασία?

 

και μια δεύτερη απορία, στην εφ'απαξ πληρωμή κάποιος που να το έχει κάνει, η έκπτωση γίνεται επί όλου του προστίμου στο σύνολο ή επί του ποσού που απομένει αφού έχουμε πληρώσει ήδη το παράβολο? έχω στείλει για το παράβολο και δεν ξέρω τι θα συναντήσω μετά από τη στιγμή που θέλω να το στείλω εφ'απαξ. το αναφέρω αυτό γιατί στο βιντεάκι του τεε στο youtube, η έκπτωση γίνεται επί του ποσού που απομένει αφού έχει πληρωθεί το παράβολο, και δεν ξέρω αν το άλλαξαν

Link to comment
Share on other sites

Στο ΦΕΚ 2167 B 27-9-11γράφει:

2. Μετά την υποβολή της αίτησης εκδίδεται αυτόματα από το σύστημα μονοσήμαντος – μοναδικός αριθμός για κάθε δηλούμενη αυτοτελή ιδιοκτησία, ο οποίος αποστέλλεται ηλεκτρονικά στο μηχανικό που υπέβαλε την αίτηση και συνιστά τον αριθμό πρωτοκόλλου της και κωδικοί πληρωμής, που αποτελούν απαραίτητο στοιχείο για την πληρωμή του παραβόλου και του ενιαίου ειδικού προστίμου. Επίσης αποστέλλονται στον υποβάλλοντα μηχανικό κωδικοί που επιτρέπουν την ενημέρωση για την πορεία της υπαγωγής στη ρύθμιση, όπως την καταβολή των δόσεων, την καταχώριση των πληρωμών, έως και την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Το πληροφοριακό σύστημα ενημερώνεται αυτόματα για την πληρωμή του παραβόλου και αποστέλλεται ενημέρωση προσωρινής ένταξης στη ρύθμιση. Το πληροφοριακό σύστημα ενημερώνεται αυτόματα για την πληρωμή των δόσεων ή την εφάπαξ εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου.

 

Αυτά έχουν γίνει σε κάποιον που έχει υποβάλλει δήλωση ή έρχονται με την τελική υπαγωγή στη ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να εκφράσω δυο ερωτήσεις. αρχικά σε ποιο στάδιο της διαδικασίας της ηλεκτρονική υποβολής είναι απαραίτητο να καταχωρίσουμε τον Α/Α της αμοιβής μας? στο στάδιο της αρχικής υποβολής δεν το ζητάει το έκανα. αν θέλει όμως ο πελάτης να πληρώσει εφ'απαξ για να φτάσει η διαδικασία στην οριστική υποβολή, πρέπει οπωσδήποτε να έχω εισάγει στο σύστημα Α/Α αμοιβής και συμφωνηθείσα, αλλιώς δεν προχωράει η διαδικασία?

 

και μια δεύτερη απορία, στην εφ'απαξ πληρωμή κάποιος που να το έχει κάνει, η έκπτωση γίνεται επί όλου του προστίμου στο σύνολο ή επί του ποσού που απομένει αφού έχουμε πληρώσει ήδη το παράβολο? έχω στείλει για το παράβολο και δεν ξέρω τι θα συναντήσω μετά από τη στιγμή που θέλω να το στείλω εφ'απαξ. το αναφέρω αυτό γιατί στο βιντεάκι του τεε στο youtube, η έκπτωση γίνεται επί του ποσού που απομένει αφού έχει πληρωθεί το παράβολο, και δεν ξέρω αν το άλλαξαν

A) προχωράει η διαδικασία είτε βάλεις έιτε δεν βάλεις τον αυξων αριθμό αμοιβής... τουλάχιστον μέχρι και την έκδοση του παραβόλου που έχω κάνει δεν απαιτείται...

Β) Λογικά η έκπτωση πρέπει να γίνεται επι όλου του ποσού (ανεξαρτήτου παραβόλου) και αν πληρώσεις εφάπαξ βγαίνει το συνολικό ποσό με την έκπτωση απο το οποίο αφαιρείς το παράβολο που έχεις ήδη πληρώσει, ότι μένει είναι το τελικό ποσό εφάπαξ πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΦΕΚ 2167 B 27-9-11γράφει:

Αυτά έχουν γίνει σε κάποιον που έχει υποβάλλει δήλωση ή έρχονται με την τελική υπαγωγή στη ρύθμιση;

 

Αυτά που λέει φαίνονται στα pdf που υπάρχουν σε διάφορα σημεία του συστήματος.Εχει ένα στην κεντρική σελίδα, ένα στα οικονομικά και ένα στα πρόσθετα στοιχεία.Οταν λέει αποστέλλονται στο μηχανικό εννοεί αυτά τα pdf που στην αρχή είναι ανενεργά καιμετά ενημερώνονται αναλόγως σε ποιά φάση της υπαγωγής βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πότε όμως;

Να υποθέσω πως ο ΑΑ δήλωσης είναι αυτός που υπάρχει από την 1η φορά που αρχίσαμε να κάνουμε την δήλωση και είναι ο μονοσήμαντος – μοναδικός αριθμός;

Στα οικονομικά στοιχεία εμφανίζει τον κωδικό της εντολής πληρωμής.

Στα πρόσθετα στοιχεία δεν έχει κανένα αριθμό ακόμα. Μήπως θα εμφανιστεί αριθμός (ηλεκτρονικό κλειδί) μόλις ενημερωθεί το σύστημα για την πληρωμή του παραβ΄λου που έγινε χθες το πρωί αλλά ακόμα να ενημερωθεί;

Το έργο είναι ακόμα σε κατάσταση:αρχική υποβολή.

Link to comment
Share on other sites

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής,

λαμβάνοντας υπόψη το αίτημα πολλών πολιτών,παρατείνει την προθεσμία υποβολής

αιτήσεων για την υπαγωγή στη ρύθμιση των αυθαιρέτων μέχρι και τις 30 Δεκεμβρίου 2011.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.