Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με άδεια / Χωρίς άδεια


Recommended Posts

Έχω κτίριο του 68 χωρίς άδεια και στη συνέχεια επέκταση το 72 με άδεια. Εγώ πάω να τακτοποιήσω καθαρά το κτίριο του 68 οπότε συμπληρώνω πως υπάρχει άδεια? Δεν στέκει κατά τη γνώμη μου.

 

Manolis gon που είναι αυτή η διευκρίνιση?

Link to comment
Share on other sites

Η αυθόρμητη ερώτηση που την έκανα και σε πολεοδομία.

"Πως εκδόθηκε η άδεια της προσθήκης χωρίς να υπάρχει άδεια για το υφιστάμενο";

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω την απάντηση faethon.

 

 

antithema, η διευκρίνηση είναι στην εγκύκλιο 13 στο παράρτημα με το Νο 1.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε απάντηση που να με βοήθησε. Ήταν του στυλ "τα παράπονα στους μηχανικούς που υπέγραψαν" ή "τακτοποίησε και αυτό"

Μα πως θα τακτοποιήσω κάτι που φαίνεται σε άδεια;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε περίπτωση που έχει βγει άδεια για αντλιοστάσιο σε οικόπεδο εκτός σχεδίου και έχει κτιστεί σπίτι, στο φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου στο κουτάκι που αφορά αν υπάρχει οικοδομική άδεια, συμπληρώνουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ; Το λογικό νομίζω ότι είναι ΟΧΙ. Όμως με όλα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε, π.χ. Γ' μέρος ερωτοαπαντήσεων - Νο. 7 κανείς δεν είναι σίγουρος για τίποτα. Τι λέτε;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη περίπτωση αυτή.Σιγά μην περιμένουμε από τους φωστήρες να σκεφτούν την κάθε άδεια που μπορεί να υπάρχει και να απαντήσουν ξεκάθαρα.Η άδεια του αντλιοστάσιου δικαιολογεί και κτίσμα ? Αν ναι τότε εγώ θα έβαζα ΝΑΙ στο κουτάκι.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Έστω ότι θεωρούμε, λοιπόν, ότι υπάρχει οικοδομική άδεια και βάζουμε ΝΑΙ στο κουτάκι. Με βάση ποιους όρους δόμησης θα μετρήσουμε τυχόν παραβιάσεις Δ, κάλυψη, κτλ. αφού το αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε οδηγούμαστε σε άτοπο και στη μοναδική λύση του ΟΧΙ στο κουτάκι για την άδεια και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω και γω μια ερώτηση που είναι σχετικα όμοια με αυτην του antithema.

λοιπόν το 2010 βγηκε άδεια για νεα ισογεια οικοδομη σε αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου. στο αγροτεμαχιο υπήρχε κτίσμα προ 1960(εχω αεροφωτογραφια του 60 όπου φαίνεται) που δεν γνωρίζουν οι ιδιοκτήτες αν έχει άδεια(μάλλον όχι) διότι το αγόρασαν το 2009. για να βγεί η άδεια και προσφατη αναθεώρηση το 2011 ζήτησαν απο την πολεοδομία αδεια κατεδάφησης για το υφιστάμενο που είναι ακόμα σε ισχύη.

μέχρι πρόσφατα πίστευα οτι δηλώνουμε χωρις άδεια αλλα διαβάζοντας τα παραπάνω σας ζητάω μια γνώμη. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.