Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδόμηση σε εξ' αδιαιρέτου με οριζόντιες.


Archifree

Recommended Posts

Εχω το εξής θέμα: Οικόπεδο εξ'αδιαιρέτου με οριζόντιες ιδιοκτησίες 3 ισόγεια κτισματάκια και ορισμένη χρήση τμημάτων των ακαλύπτων. Ο καθένας έχει 1/3 στα χιλιοστά αλλά διαφορετικά εμβδαδά στον ακάλυπτο. Χτίζω ότι λέει η σύσταση το 1/3 που μου αναλογεί. Ο άλλος έχει βγάλει άδεια προσθήκης υπολογίζοντας τα τ.μ. που του αναλογούν με αποτέλεσμα να έχει υπέρβαση - την οποία και έχει πραγματοποιήσει. Οι υπάλληλοι δηλώνουν αδυναμία απόφασης ο προιστάμενος είναι :roll: αλλού. Εχει κάποιος καμία ιδέα να την στηρίξω κιόλας? Λέμε τώρα.

-----------

 

Καμία ιδέα τελικά. Μάλλον την έχω άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτή η "ορισμένη χρήση τμημάτων των ακαλύπτων" τι είναι;

 

Λέει δηλαδή η σύσταση οτι έχετε 1/3 εξ αδιαιρέτου αλλά για τον καθένα αυτό το 1/3 αντιστοιχεί σε διαφορετικά τετραγωνικά μέτρα;

Γίνεται αυτό;

 

Η σύσταση έγινε πριν χτιστούν τα τρία κτίσματα;

 

Πάντως, όπως θα βρεις και σε άλλο σημείο του forum, αν ο συνιδιοκτήτης σου έφαγε μέτρα, τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αποτυπώσεις την αυθαιρεσία κατά την έκδοση της δικής σου άδειας και να διεκδικήσεις αποζημίωση. Δυστυχώς δηλαδή τα τμ τα χάνεις (γιατί την Πολεοδομία την νοιάζει το οικόπεδο σαν σύνολο και όχι τα μεταξύ των ιδιοκτητών).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στον καθένα αντιστοιχούν διαφορετικά τ.μ. ακαλύπτου με παραχώρηση χρήσης στον κάθε συνιδιοκτήτη.

Το λάθος που έκανε ο συνάδελφος που έβγαλε την οικ. άδεια προσθήκης ήταν να υπολογίσει βάσει τ.μ. οικοπέδου και όχι βάσει του 1/3 που έλεγε η σύσταση.

Η σύσταση έγινε αφού κτίστικαν τα τρία ίδια σπιτάκια (ένα είναι ενιαίο πως πήρα άδεια κατεδάφισης του μεσαίου μόνο εγώ ξέρω)

Στην ουσία είναι οριζόντία συνιδιοκτησία όπως γίνονται στα εκτός σχεδίου. Η παραχώρηση χρήσης ακαλύπτου νομίζω ότι κανονικά δεν μεταγράφεται. Το 1970 γινόταν φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά από τη στιγμή που κακώς εκδόθηκε η άδεια η προηγούμενη , μήπως υπάρχει τρόπος να την βγάλεις άκυρη ; Δεν γνωρίζω νομοθεσία για αυτό ... απλώς αναρωτιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ ζόρικα μπορούμε να απευθυνόμαστε και στο Νομικό Τμήμα του ΤΕΕ. Οι δικηγόροι εκεί (μόνιμοι είναι νομίζω...δηλαδή εμείς τους πληρώνουμε) έχουν εξειδίκευση στην Τεχνική Νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δεν ξέρω αλλά από τη στιγμή που κακώς εκδόθηκε η άδεια η προηγούμενη , μήπως υπάρχει τρόπος να την βγάλεις άκυρη ; Δεν γνωρίζω νομοθεσία για αυτό ... απλώς αναρωτιέμαι.

 

Ανάκληση αδείας μετά την παρέλευση 5ετίας δεν κάνει η πολεοδομία (μου είπε ο προιστάμενος).

Δικαστικά πάει μετά για να βγάλεις (??!!??) άκρη.

Αστα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.