Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη χωρις ΤΕΒΕ. Τι μπορώ να κάνω;


Oblis

Recommended Posts

[align=justify:a38c7294fd]Γεια σας.

 

Είμαι Μηχανικός Δομικών Έργων (ΑΤΕΙ) (Νέος - Απόφοιτος 11/2007)

 

Πριν από 4 μήνες έκανα έναρξη εργασιών για να δουλέψω σε μια εταιρία κατασκευαστική. Δηλαδή αυτοί μου το ζήτησαν επειδή ήθελαν τιμολόγια. Από ότι φαίνεται όμως δεν μπορούμε να συνεργαστούμε σωστά οπότε θα λήξουμε την συνεργασία μας.

 

Από εκεί και μετά υπάρχει πρόβλημα. Δεν γνωρίζω για πόσο καιρό θα είμαι άνεργος έως ότου βρω κάπου αλλού δουλειά ή επιτέλους κάνω κάποια δική μου. Τα έξοδα για τις εισφορές είναι πολλά (αν και είμαι ακόμα στην αρχή) και δεν μπορώ να τις πληρώνω.

 

Αν διακόψω στο ΤΕΒΕ λήγει και η έναρξη μου στην εφορία? Δεν θα η8ελα να κλείσω βιβλία μιας και αν τύχει κάποια δουλειά δεν θα μπορώ να την κάνω.

 

Μπορώ να κάνω κάποιες διαδικασίες ώστε να μπω στο ΙΚΑ και να διατηρήσω την έναρξη μου? Δεν θέλω ούτι να ξέρω το ΤΕΒΕ (παραείναι ακριβό για την τσέπη μου).

 

Ευχαριστώ[/align:a38c7294fd]

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΒΕ δέχεται διακοπή ασφάλισης στις κάτωθι περιπτώσεις:

 

1) Διακοπή επιτηδεύματος (δηλ. κλείσιμο των βιβλίων της εφορίας)

2) Μεταφορά έδρας σε οικισμό ή πόλη κάτω των 2000 κατοίκων αλλά απαιτείται η ασφάλιση σε άλλον φορέα (πχ ΟΓΑ, ΙΚΑ κλπ)

3) Μεταβολή κύριου επαγγέλματος αλλά και πάλι απαιτείται η ασφάλιση σε κάποιον άλλον φορέα.

4) Μην νομίζεις ότι το ΤΣΜΕΔΕ είναι φθηνότερο από το ΤΕΒΕ.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στον ΟΓΑ.Θα πληρώνεις πολύ λίγα και θα έχεις ιατρική κάλυψη.Απλά μετέφερε την έδρα σου σε ένα χωριό.Αυτό έκανα κι εγώ μέχρι να ασφαλιστώ στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πςςς τι μου είπες τώρα!

 

Αυτή είναι μια πολύ καλή φάση αλλά η εφορία δεν τα ψάχνει αυτά?

 

Με το ΙΚΑ δεν γίνεται κάτι τέτοιο? Επειδή σκέπτομαι να κάνω κάτι προσωρινό (δουλειά του ποδαριού) και λογικά θα με βάλουν στο ΙΚΑ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα μαγαζια που βρισκονται σε οικισμους ή μικρες πολεις συνηθως δεν βαζουν ΤΕΒΕ. Δε συμφερει. Της κοπελιας μου η μητερα εχει εστιατοριο και βαζει ΟΓΑ που ειναι φθηνη ασφαλεια. Δε θα χεις κανενα προβλημα αρκει να εχεις την εδρα σε περιοχη λιγων κατοικων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.