Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτόματη κατάσβεση σε data room


Scrooge

Recommended Posts

Συνοπτικά, μου φαίνεται απίθανο να πιάσει φωτιά ένα datacenter.

 

Συνάδελφε, δυστυχώς ένα datacenter δεν περιλαμβάνει μόνο ηλεκτρονικούς υπολογιστές, αλλά και καλωδιώσεις φωτισμού, καλωδιώσεις τροφοδοσίας που από αυτές περνάνε ρεύματα αρκετών αμπέρ, από ups που περιέχουν συστοιχίες μπαταριών, μονάδες κλιματισμού που βρίσκονται τις περισσότερες φορές μέσα στο χώρο των servers και γενικά υπάρχουν και άλλα υλικά που μπορούν να πάρουν φωτιά, ακόμη και από ένα ''παράνομα αναμμένο τσιγάρο" που ξεχάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πέφτω από τα σύννεφα!

 

Ένα σωστό datacenter δεν έχει εκτεθειμένα εύφλεκτα υλικά. To δάπεδο δεν είναι εύφλεκτο, τα rack είναι μεταλλικά, κτλ. Χαρτιά συνήθως δεν υπάρχουν στο datacenter επειδή αποφεύγεται η εγκατάσταση εκτυπωτών στο datacenter.

 

Είναι γνωστό ότι ένα datacenter θέλει δεκάδες KW, ποιός άσχετος θα εγκαταστήσει στις γραμμές τυπικό καλωδιάκι 2.5mm² ή ακόμα και 4mm² σε datacenter; Δεν είναι δυνατόν σε ένα datacenter, το οποίο κοστίζει εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, να τσιγκουνευτούν τα καλώδια ηλεκτροδότησης.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πέφτω από τα σύννεφα!

 

Συνάδελφε, επειδή ένα από τα αντικείμενα εργασίας μου είναι η πυροπροστασία, δεν έχει τύχει να πέσω από τα σύνεφα, όταν είδα σε datacenters πολλών εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, να έχει γίνει τεράστια καταστροφή από φωτιά. Συστήματα πυροπροστασίας υπήρχαν αλλά δεν είχαν μελετηθεί σωστά και σε μερικές περιπτώσεις δεν είχαν καν ενεργοποιηθεί από την ύπαρξη φωτιάς ή ήταν απενεργοποιημένα!

Η ζημιά που προκλήθηκε από φωτιά σε μια από τις 4 κλιματιστικές μονάδες μέσα σε datacenter, ήταν αρκετά μεγάλη και ευτυχώς που υπήρχε παράλληλο datacenter για ασφάλεια και δεν έγινε και τεράστια οικονομική ζημιά στην "εταιρεία" που το χρησιμοποιούσε. Είπαν για αστοχία υλικού, εγώ λέω ίσως και ανθρώπινο λάθος στην συνδεσμολογία. Το σύστημα πυρανίχνευσης και πυρόσβεσης λειτούργησε, αλλά αρκετά καθυστερημένα γιατί δεν είχε γίνει σωστή μελέτη πυροπροστασίας.

Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες από αυτά τα περιστατικά γιατί δεν μου επιτρέπεται, αλλά αν ψάξεις λίγο θα βρείς στο διαδίκτυο αρκετές περιτπώσεις από καταστροφές που έγιναν από φωτιά σε datacenters, που κυρίως οφείλονται σε βραχυκυκλώματα ή σε άλλες αιτίες

 

http://www.datacenterdynamics.com/focus/archive/2011/03/server-fire-causes-university-data-center-downtime

 

http://www.datacenterdynamics.com/focus/archive/2009/10/fire-in-boston-data-center-disrupts-trading-processing

 

http://online.wsj.com/article/BT-CO-20111009-705751.html

 

http://www.associatedcontent.com/article/1907320/fire_damages_data_center_for_authorizenet.html

 

και αυτά στην Αμερική...

 

Οι συντελεστές για την δημιουργία πυρκαγιάς στα datacenters είναι δεκάδες, που όμως πολλές φορές δεν λαμβάνονται υπόψη για τη μείωση του κόστους προστασίας και αυτό συμβαίνει συχνά, χωρίς να εξετάζεται το τεράστιο κόστος αυτών των αποφάσεων.

 

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι, στο επάγγελμά μας δεν επιτρέπει να είμαστε απόλυτοι σε κάτι, αλλά να το ψάχνουμε λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Επειδή έχω ασχοληθεί με πυροπροστασία σε data center εκτενώς νομίζω οτι ένα συστημα πυροπροστασίας με αερολυμα "aersosol" είναι μονόδρομος,

Το FM200 είναι απαγορευτικό γιατί αφήνει συμπηκνώματα παγωμένου αερίου στον εξοπλισμό οπότε υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο διαβρωσης,το inergen ειναι κατά πολυ ξεπερασμένο και πανάκριβο, για να μην μιλήσω για ευκολία εγκατάστασης (έλειψη σωληνώσεων) σε τέτοιους δύσκολους χώρους .

Όσο για τα περιστατικά (φωτιές και λοιπά),που αναφέρονται παραπάνω είναι πολυ επισφαλή τα συμπεράσματα. Έχουν γίνει χιλιάδες εγκαταστάσεις στην Ελλάδα χωρίς κανένα θέμα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.