Μετάβαση στο περιεχόμενο

αιθαίρετο που εχει πληρώσει το προστιμο του Νόμου Τρίτση


Recommended Posts

Πρόκειται για κατοικία εκτός σχεδίου σε μη άρτιο οικοπεδο. Αρχικά είχε βγει άδεια για αντλιοστάσιο 20μ2 και μετά κτίστηκε υπόγειο και 1 όροφος 46μ2.

Εχει πληρωθεί το πρόστιμο του Νόμου Τρίτση (α και Β Φάση του Ν. 1337/83). Πώς θα μάθω αν έχει πάρει εξαίρεση από την κατεδάφιση?

Κάνω αίτηση στο τμήμα αυθαιρέτων της πολεοδομίας?

Είδα σε μια απάντηση του φόρουμ ότι αυθαίρετο που έχει πάρει εξαίρεση για να μπορέσει να συνεχίσει σε αποπεράτωση θα πρέπει το οικόπεδο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο-πράγμα που δεν ισχύει.

Αν δεν έχει πάρει εξαίρεση πρέπει να υποβληθεί νέα δήλωση με το νέο Νόμο και να ξαναπληρωθεί πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεν εχει εξαιρεθει και βασει με οσα εχω κατανοησει, μπαινει στον νομο αλλα συμψηφιζει το προστιμο με οσα εχει πληρωσει.Αλλα γιατι δεν πας να κανεις την γ΄φαση?πιο απλο μου φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

πώς γίνεται η γ' φάση? δεν είναι θέμα απόφασης νομάρχη στα εκτός σχεδίου?

μπορώ να ενταχτω στη γ΄φάση όταν δεν είναι άρτιο το οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Για τη Γ' φάση που είναι 1000 φορές πιο απλή απ'ότι βλέπω με το μπάχαλο και τις ασάφεις που υπάρχουν στον Ν4014, χρειάζεσαι κάτοψη, τοπογραφικό, διαγρ.κάλυψης, δήλωση στατικής επάρκειας σφραγισμένη από 2 μηχανικούς, ΥΔ ιδιοκτήτη, φωτογραφίες...ίσως ξεχνάω και κάτι.

Ξεκίνα αναζητώντας τον φάκελο της δήλωσης του Ν.1337 που υπάρχει στην Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μόλις 2 ώρες που ψάχνω τα περί 1337/1983 εγώ κατάλαβα τα εξής και ας με διορθώσει κάποιος γιατί θα το χρειαστώ σύντομα.

 

Όσοι πλήρωσαν την Α+Β φάση έχουν πάρει αναστολή από την κατεδάφιση.

Άρα δεν μπαίνουν στο νόμο 4014.

 

Για να προχωρήσουν στη Γ φάση, έπρεπε να μπουν εντός σχεδίου.

Τώρα τι παραπάνω σου έδινε η Γ φάση από τη Β....

 

Κάποιος που το έχει ψάξει ας δώσει εδώ ή κάπου αλλού τα φώτα του,

γιατί θα απασχολεί πολύ αυτό το θέμα.

Πότε μπορούμε να δίνουμε τη δήλωση για μεταβίβαση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Στην δήλωση της β' φάσης εχουν συνυποβληθεί τοπογραφικο,διάγραμμα κάλυψης, κατοψη, τομή,τεχνικη έκθεση ,δήλωση αντοχής αυθαιρέτου υπογεγραμμένη από 2 μηχανικούς, και η απόδειξη πληρωμής της τράπεζας. Δεν έχω καταλάβει τι απαιτείται για την γ' φαση στα εκτός σχεδίου και μη άρτια οικόπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Γ' φάση τα ξανακαταθέτεις όλα αυτά που λες για να διαπιστωθεί οτι η σημερινή αποτύπωση δεν διαφέρει από την παλιά και οτι δεν έγιναν επιπλέον αυθαιρεσίες από τότε (είσαι σίγουρος οτι είδες και διαγρ.κάλυψης;;; ). Αυτό εξάλλου το δηλώνει και ο ιδιοκτήτης.

Εμένα τουλάχιστον αυτά μου ζήτησαν στην Πολεοδομία Αιγάλεω προπερσι.

 

Όλα αυτά όμως (το τι απαιτεί η Γ' Φάση του Ν.1337) είναι εκτός θέματος και παρακαλώ να συζητηθούν στη σχετική ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.