Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή χωρίς άδεια χωρίς συμπλήρωση του ΣΔ


Recommended Posts

Και γιατι αδεια και νομιμοποιηση εντος 3ετιας και οχι τακτοποιηση αυθαιρετου για 30ετια?

 

Καποιες φορες συμφερει αυτο παραπανω απο τη νομιμοποιηση....

 

Αρκει να αποσαφηνιστει αν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης ενος απο τα δυο σεναρια η η νομιμοποιηση ειναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γώ κατι σε εκτος σχεδίου υπαρχει δυοορφο κτισμα 200 μετρων. Αδεια μπορει να βγει για τα 120. Τι γινεται , Βγαζεις Ο.Α. για 120 ? και τα υποόλοιπα πρόστιμο? Και για ποια 120 θα βγει η άδεια ? οποια θέλω εγώ ? θα κοψω 80 μ απο τον όροφο? Ειναι δυνατόν ? ευχαριστώ

 

Μπορείς να συμπληρώσεις την ειδικότητα στο προφίλ σου?εΕυχαριστώ, Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι. Κτισμα 40 τ.μ χωρις αδεια σε αρτιο κ οικοδομησιμο αγροτεμαχιο, με παραβαση ομως στις πλαινες αποστασεις τι κανω? Παραβολο 500 και Ο.Α σε 3ετια? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι αδεια και νομιμοποιηση εντος 3ετιας και οχι τακτοποιηση αυθαιρετου για 30ετια?

 

Καποιες φορες συμφερει αυτο παραπανω απο τη νομιμοποιηση....

 

Αρκει να αποσαφηνιστει αν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης ενος απο τα δυο σεναρια η η νομιμοποιηση ειναι μονοδρομος

 

Αυτή την απορία έχω και γω!

Ο νόμος αναφέρει ότι

"εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ', της παραγράφου 2 του άρθρου 24 μέχρι 31/12/11 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός 3 ετών από την καταβολή του, δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων."

 

Δηλαδή αν δεν εκδοθεί άδεια θα πρέπει να πληρώθεί και το υπόλοιπο πρόστιμο... δεν "βλέπω" υποχρέωση να εκδοθεί άδεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.