Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολα με κεραμοσκεπή στον Ακάλυπτο


Recommended Posts

Θα ήθελα κάοιες γνώμες για την περίπτωση πέργκολας με κεραμοσκεπή που βρίσκεται στον ακάλυπτο πολυκατοικίας για την κάλυψη γκαράζ που ανήκει σε διαμέρισμα.

 

α) Λέω να το βάλω μόνο σαν υπέρβαση κάλυψης. Πρέπει να βάλω και παραβίαση πλάγιων αποστάσεων Δ ? Προφανώς είναι εντός Δ από το πίσω οικόπεδο...

 

β) Θεωρείται ότι κάνω αλλαγή χρήσης ?! Αφού γκαράζ είναι και απλά το σκεπάζω.

 

γ) Σαν είδος χρήσης βάζω το είδος της χρήσης του διαμερίσματος το οποίο συνοδεύει το υπόψη γκαράζ ? Π.χ. Α' κατοικία ή ότι άλλο είναι το διαμέρισμα για τον ιδιοκτήτη ? Τι άλλο μπορεί να είναι , υπηρεσίες ?

 

δ) Το εμβαδόν είναι μικρό και ανήκει στα εφάπαξ πρόστιμα (2.000€) του άρθρου 24, παρ. 6β. Όμως εκεί αναφέρει:

 

...ειδικά για αυθαίρετη....κατασκευή μικρότερη των 20 τ.μ. ...κ.τ.λ..., βρίσκεται εντός οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου...

 

Ο ακάλυπτος τώρα που είναι εντός Δ, θεωρείται οικοδομήσιμο τμήμα του οικόπέδου ?! Το λέω γιατί το εμβαδόν της κεραμοσκεπής είναι τόσο μικρό που δεν με συμφέρουτ τα εφάπαξ πρόστιμα.

 

Κάποια γνώμη ρε παιδιά ? πριν εξαφανιστεί το ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει το δ δεν ισχύουν τα α,β,γ. Αν θες να μην πας στο δ βρες αλλη μια μικρή παράβαση των 500 € για να ειναι πιο φτηνα.Η ερμηνεία πάντως του "εντός οικοδομήσιμου τμήματος" σηκώνει κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πέργκολα.

Έχει κεραμοσκεπή

Είναι κλειστό γύρω γύρω?

Μπαίνει δόμηση και είναι βοηθητικός χώρος (0.5)

Έχεις και υπέρβαση Δ

Δεν είναι αλλαγη χρήσης,

Όσο για την χρήση τι να πω......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Manolis gon Όντως εάν ισχύει το δ. και πάω στα εφάπαξ πρόστιμα δεν ισχύουν τα α. , β. , γ. . Το άλλο που λες να βρω άλλη μία παράβαση δεν το κατάλαβα. Σε τι θα βοηθήσει ?

 

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ Η πέργκολα με κεραμοσκεπή είναι ανοιχτή περιμετρικά. Νομίζω και εγώ ότι εμπίπτει και στην παραβάση απόστασης Δ.

 

pavloselef, Inzaghi Πρόκειται για περγκολα με κεραμοσκεπή στον ακάλυπτο. Επομένως είναι υπέρβαση κάλυψης. Επίσης είναι εντός Δ. Άρα δεν νομίζω να μπαίνει στις λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό, 500Ε κ.τ.λ αφού ανήκει σε μία από τις κύριες κατηγορίες παραβάσεων. Π.χ. μία πέργκολα σε δώμα παράνομη ακόμη και σκεπαστή όντως εμπίπτει στις λοιπές παραβάσεις γιατί δεν έχεις ούτε υπέρβαση κάλυψης ούτε και Δ.

 

Τελικά για αυτό που ρωτάω για τα εφάπαξ πρόστιμα. Εάν στο πρόγραμμα του ΤΕΕ βάλουμε πέρβαση κάλυψης δεν σε πάει στα εφάπαξ. Επομένως οικοδομήσιμο τμήμα του οικοπέδου θεωρεί την κάλυψη. Άρα εγώ που είμαι στον ακάλυπτο δεν πάω στα εφάπαξ.

 

Μία πρόσθετη ερώτηση....θεωρείται Πρόχειρη κατασκευή ??

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μπαινει με αναλυτικο....

 

Εχεις αδεια για την κατασκευη της περγκολας με κεραμοσκεπη?

Δε νομιζω....

Κατασκευαστηκε ομως, αυθαιρετα....

Αυτη σου η αυθαιρεσια πληρωνεται με 500€ εφαπαξ...

 

Απο κει και υστερα, παραβιαζεις καλυψη και εισαι και μεσα στο Δ

Ποσα ειναι τα τετραγωνικα της περγκολας σου?

Επι τους αναλογουντες συντελεστες, σου προκυπτει το προστιμο....

 

Αθροισε τα και τα 2 και κανε τη σουμα...

 

Αποψη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια προβλήματα εχω αντιμετωπίσει και εγώ....

 

Γενικά δν υφίσταται η έννοια πέργκολα με κεραμοσκεπή!

 

Νομίζω πως δν πάει με αναλυτικό αν και θα ήθελα. Σήμερα θα πάρω το ΤΕΕ για αυτο το λόγο!

 

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ αν θα ήταν κλειστή γύρω - γύρω θα σήμαινε κάτι????

Link to comment
Share on other sites

περγκολα ειναι αν καθεσαι απο κατω και βρεχεσαι απλα.....

 

αυτες τις κεραμοσκεπες πουχουν κανει στις εισοδους σε πολλα κτιρια θεωρω οτι πανε κανονικα....γιατι εχουμε παραβιαση και πρασιας καποιες φορες...

 

 

οσο για την προχειρη κατασκευη δεν θα το συνιστουσα σε καποιον......θα πληρωσει το προστιμο και καποια στιγμη θα περασει η επιτροπη των μηχανικων και μπορει να του πει να την γκρεμισει γιατι δεν ειναι ''ομορφη''.....(αυθαιρετα και ομορφα σπανια βλεπεις)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.