Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τα κουφωματα παιρνουν νερα


Christos Ka

Recommended Posts

Γεια σας,

εχω συνθετικα κουφωματα και κατα την τοποθετηση δεν εβαλαν σιλικονες απο κατω στην επαφη με το μαρμαρο με αποτελεσμα να παιρνουν νερα με τη βροχη. Εχω βαλει απ εξω ο,τι ηταν δυνατο αλλα δεν εχω στεγανοποιηση. Με την τελευταια παρεμβαση του συνεργειου της εταιρειας, βαζοντας απ εξω σιλικονες, μειωθηκε το νερο που μπαινει. Νομιζω πως αν εβρισκα ενα υλικο κατι σαν σιλικονη να περασω απο το μεσα μερος και να πιασει καλα στο μαρμαρο και στο πλαστικο κουφωμα, θα ελυνα το προβλημα. Για την ωρα εχω ασπρη σιλικονη η οποια ξεκολαει απο το μαρμαρο ισως απο το νερο που ερχεται απ εξω. Χτες που εριξε πολλα νερα ολη νυχτα, βλεπω νερα μονο αν τραβηξω το δαχτυλο μου πανω στη σιλικονη στη μεσα μερια του κουφωματος. Αν λοιπον εβαζα κατι να κραταει καλα κολημμενο στο μαρμαρο και το κουφωμα, μαλλον θα ελυνα το προβλημα. Μπορει κανεις να βοηθησει λεγοντας μου τι υλικο μπορω να βαλω;

Ευχαριστω σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλη προσφυση και συμπεριφορα σε συστολες-διαστολες εχουν οι απλες ή οξινες σιλικονες, αυτες που οταν στεγνωσουν εχουν μαλακη υφη σαν λαστιχο. Οπου εχω χρησιμοποιησει σε παρομοια εφαρμογη ακρυλικη σιλικονη το μετανιωσα.

 

Αλλα, για την περιπτωση σου, πες του υπευθυνου του συνεργειου να ερθει χτες και να στεγανοποιησει τα κασωματα...

 

Κραταω μικρη επιφυλαξη μηπως τρεχει κατι αλλο και παιρνεις νερο... μηπως δεν εχουν προσεξει τις τσιμουχες, τα λαστιχα κτλ κτλ

 

Οπως και να εχει παντως ειναι υποχρεωμενοι να σου λυσουν το προβλημα...

 

Αν τον ξωφλησες ισως σε γραψει λιγο, αλλα με λιγες φωνες θα ερθει και θα πει και συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σ ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση. Η εταιρεια δεν εχει προβλημα να ερθει. κερκυρα ειμαι εγω, Βεροια η εταιρεια. Εχουν ερθει 10 φορες. Το προβλημα ειναι πως απο μεσα θα δημιουργηθουν πολλα μερεμετια στους σοφαδες, ειναι ολα ηλεκτρικα, καλωδια συνδεσεις κτλ. Ελεγα μηπως απεφευγα ολα αυτα. Δερν ειναι παντως απλη δουλεια διοτι ειναι σε δυο τοιχους απο 5 κουφωματα μαζι, σχηματιζοντας στρογγυλο τοιχο. Στο μπανιο μαλιστα, αιντε να τα βγαλουν πατωντας στη μπανιερα.... Καταλαβαινεις. Καμμια καλη ελαστικη κολλα χρειαζεται πιστευω.... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει την λυση πρεπει να σου τη δωσει εκεινος χωρις εσυ να βαζεις και πολυ χερι.. Κι αυτο γιατι μετα θα σου πει κανενα κουφο του στυλ εσυ φτες με αυτα που εβαλες..

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις αλλα το μονο που σκεφτομαι ειναι και η δικη μου ταλαιπωρια με τις ζημιες μεσα στο σαλονι και το μπανιο. Αιντε να ξαναβαψεις ολο το ταβανι, να ξανασοφαντιστει χωρις να φαινεται.... αιντε να γρατσουνιστει η μπανιερα που την βαλανε 4 ατομα μαζι μεσα....καταλαβαινεις. Αυτα σκεφτομαι. Η εταιρεια θαχε τελειωσει 5 φορες αν ταχε ξηλωσει απο την αρχη. Παμε βλεπεις μηπως αποφυγουμε τα χειροτερα. Γι αυτο ψαχνω μηπως βρω κανα καλο υλικο, δοκιμασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε υλικα υπαρχουν.. Αλλα δεν μπορει εξ αποστασεως να σου πει κανεις τι να κανεις αν δεν ξερει ακριβως απο που χανεις και περαν αυτου δεν μπορει να σου εγγυηθει αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις αλλα το μονο που σκεφτομαι ειναι και η δικη μου ταλαιπωρια με τις ζημιες μεσα στο σαλονι και το μπανιο. Αιντε να ξαναβαψεις ολο το ταβανι, να ξανασοφαντιστει χωρις να φαινεται.... αιντε να γρατσουνιστει η μπανιερα που την βαλανε 4 ατομα μαζι μεσα....καταλαβαινεις. Αυτα σκεφτομαι. Η εταιρεια θαχε τελειωσει 5 φορες αν ταχε ξηλωσει απο την αρχη. Παμε βλεπεις μηπως αποφυγουμε τα χειροτερα. Γι αυτο ψαχνω μηπως βρω κανα καλο υλικο, δοκιμασμενο.

Οταν ελεγα οτι κραταω μια επιφυλαξη σκεφτομουν κατι τετοιο..... Οπως βλεπεις, οποιος βαριεται να ζυμωσει, δεκα μερες κοσκινιζει.

Δεν τους αφησες να κανουν απο την αρχη τη δουλεια σωστη, και τωρα βρισκεσαι μπροστα σε προβληματα.

 

Τα καλα συνεργεια ξερουν πως πρεπει να δουλεψουν, προκειμενου να μην παρουσιαστουν προβληματα αργοτερα. Οταν ομως ο ιδιοκτητης μπλεκεται στα ποδια τους, και δεν γνωριζει απο τεχνικα θεματα, ειναι συνηθες να βγαινουν διαφορα στη πορεια.

 

Θα ελεγα εστω και τωρα να το αφησεις πανω τους, γιατι αυτοι ξερουν τι πρεπει να κανουν, ουτε εσυ, ουτε εμεις που δεν εχουμε δει περι τινος προκειται.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε απλή, διάφανη σιλικόνη, αφού αφαιρέσεις τη λευκή και στεγνώσεις καλά τις επιφάνειες (μάρμαρο-κούφωμα).

Link to comment
Share on other sites

Βάλε απλή, διάφανη σιλικόνη, αφού αφαιρέσεις τη λευκή και στεγνώσεις καλά τις επιφάνειες (μάρμαρο-κούφωμα).

Συνεχίζω λέγοντας ότι αντί της σιλικόνης προτείνο στεγανοποιητικό sikaflex (αφού στεγνώσεις καλά τις επιφάνειες ) Το pvc πατάει σε μάρμαρο ή σε κάποιο υλικό που αποροφάει νερό ? έχει καλή κλήση το μάρμαρο ?

Link to comment
Share on other sites

Να μπεί στο μάρμαρο αστάρι και μετά SIKAFLEX. Μετά απο 2 μέρες ενα κομματάκι μάρμαρο πλάτους 2εκ και ύψους 1.5 εκ για να κλείσει. Θα κάνει δόντι αλλά δεν ξέρω άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.