Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ίδρυση εταιρείας Ο.Ε.


koniako

Recommended Posts

Αγαπητά μέλη καλησπέρα σας...

 

Είμαι στην διαδικασία για την ίδρυση μιας εταιρείας Ο.Ε. . Θα ήθελα σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος από εσάς να μου κάποια πράγματα για τον σκοπό της εταρείας. Πρώτα απ'όλα η εταιρεία θα δρασηριοποιήται στον χώρο της κατασκευής γενικότερα και ειδικότερα στην κατασκευή Αιολικών Σταθμών παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Θα αναλαμβάνει έργα πολιτικού μηχανικού.

 

Το πρόβλημά μου και η ερώτηση μου είναι η εξής:

 

Εάν στον σκοπό της εταιρείας , στο καταστατικό της , αναφερθεί ο όρος κατασκευαστική εταιρεία ή εταιρεία κατασκευών γενικά τι γίνεται με το ΤΣΜΕΔΕ? Τι χρηματικό ποσό θα πρέπει ουσιαστικά να καταβάλλω στο ταμείο?

Και αν δεν αναφερθεί ο παραπάνω όρος γεννάται κάποιο πρόβλημα??

 

Τα φώτα σας σας παρακαλώ γιατί έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο και δεν μπορώ να ξεκολλήσω γιατί άλλα μου λέει ο ένας άλλα ο άλλος..!!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

 

 

Προσοχή στο που αναρτάτε τα θέματά σας...

AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν και καθυστερημενα, να απαντησω στην απορια σου μιας που αντιμετωπισα και γω αντιστοιχο θεμα.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν ειναι το "προβλημα", αλλα το ΤΕΕ.

 

Άνοιξα και γω προσφατα μια ΟΕ χρησιμοποιωντας την υπηρεσια μιας στασης. Εν τελει ταλαιπωρηθηκα αφανταστα, πληρωσα πολλα και κατεληξα εγγεγραμενος σε 2 επιμελητηρια, το Εμπορικο και το ΤΕΕ, χωρις αυτο να απαιτειται και χωρις τωρα να μπορω να ξεμπλεξω με το ΤΕΕ.

 

Ας πιασουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη

 

Η ΟΕ ειναι απο τη φυση της εμπορικη εταιρεια. Αρα υποχρεωτικα γραφεται στο Εμπορικο επιμελητηριο, το οποιο λειτουργει και ως υπηρεσια μιας στασης (σε αντιθεση με το ΤΕΕ το οποιο ΔΕΝ ειναι υπηρεσια μιας στασης). Στη δικη μου περιπτωση (τεχνικη ΟΕ) επειδη τα ξυπνοπουλια στο Εμπορικο δεν ηξεραν την τυφλα τους με εστειλαν και γραφτηκα στο ΤΕΕ, μεχρι να ανακαλυψουν την πατατα τους και να γραφτω στο Εμπορικο, η ζημια ομως τοτε ειχε γινει. Το ΤΕΕ δε με διαγραφει απο τα μητρωα του, με το προσχημα πως "εχω τεχνικη εταιρεια, αρα υπαγομαι στο ΤΕΕ".Φυσικα αναγκαζομαι να πληρωνω κερατιατικα 100 ευρω το χρονο εισφορα στο ΤΕΕ και αλλα 100 στο Εμπορικο.

 

Βασει της υπ αριθμ 259/1994 γνωμοδοτηση του Νομικου Συμβουλιου του Κρατους σε σχετικη ερωτηση που του εγινε, εισαι υποχρεωμενος απλως να γνωστοποιησεις στο ΤΕΕ την ιδρυση της εταιρειας σου και οχι να γραφτεις σε αυτο και να πληρωνεις εισφορες (εαν θες μπορω να σου την προωθησω).

 

Ετσι λοιπον, μην κανεις και συ το λαθος να γραψεις την εταιρεια σου στο ΤΕΕ χωρις να εισαι υποχρεωμενος. Προσωπικα δε μπορω να ξεμπλεξω και εχω ταλαιπωρηθει αφανταστα, σε σημειο που να λεω οτι για 100 ευρω το χρονο δεν αξιζει τον κοπο τοση ταλαιπωρια. Βεβαια στους καιρους που ζουμε το 100ρικο εχει καταστει πολυτιμο...

Link to comment
Share on other sites

Αμοιβές δε θες να καταθέτει η ΟΕ? Αν ναι τότε πρέπει να είναι γραμμένη στο ΤΕΕ (όσο θα υπάρχει βέβαια αυτό το σύστημα ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, αντιμετωπίζουμε ένα ανάλογο πρόβλημα και εμείς που ιδρύσαμε Ο.Ε. «ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΡΓΑ». Πρόσφατα εγώ μαζί με άλλους δυο μηχανικούς της ίδιας ειδικότητας (πολιτικοί) ιδρύσαμε ομόρρυθμη εταιρία παροχής υπηρεσιών μηχανικών πριν από έναν μήνα. Έχουμε τώρα τις εξής απορίες:

Α) Χρειάζεται να ανοίξουμε έναν καινούργιο λογαριασμό υποβολής έργων στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ για τα έργα που θα αναλάβουμε οι εταίροι και τα όποια θα δηλωθούν με το φορολογικό μητρώο της εταιρίας;

Β) Στην πάροδο του ενός μηνός έχουμε καταθέσει στην πολεοδομία κάποιες οικοδομικές άδειες που ναι μεν δηλώθηκαν από τον λογαριασμό ΤΕΕ του ενός από τους εταίρους, έχουμε σκοπό να τα δηλώσουμε ως έργα της εταιρίας. Αν είναι απαραίτητο τα έργα αυτά να δηλωθούν στον λογαριασμό της εταιρίας, μπορούν να μεταφερθούν από τον λογαριασμό του συνεργάτη στον λογαριασμό της εταιρίας έστω και χειροκίνητα εκ μέρους σας ή με κάποιο άλλο τρόπο;

Γ) Με τις σφραγίδες τι κάνουμε; Χρειάζεται να βγάλουμε νέες σφραγίδες που να φαίνεται το Α.Φ.Μ. και το όνομα της εταιρίας όταν είναι να καταθέσουμε μελέτες στην πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας αλλά προχωρήσατε σε μια τέτοια συνεργασία (με τα ανάλογα έξοδα) χωρίς να έχετε απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα; Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι και θεμελιώδεις.. Πχ δεν είναι αυτονόητο ότι θα μπαίνει και νέα σφραγίδα;

Ερευνήστε το παίδες πριν προχωρήσετε πολύ με τις εργασίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να μεταφερθούν τα έργα από τον ένα στην εταιρία. αφού μάλλον έχουν κατατεθεί οι αμοιβές, έχουν υπογραφεί δηλώσεις ανάθεσης- ανάληψης.Προφανώς και θέλει σφραγίδα, βιβλιαράκι αποδείξεων ΑΠΥ της εταιρείας με τη σφραγίδα της, οπωσδήποτε κωδικός στο ΤΕΕ σαν "εταιρεία" για να βγαίνουν οι αμοιβές σε αυτήν.Θα σφραγίζετε τα σχέδια με τη σφραγίδα της εταιρίας και τη σφραγίδα του μηχανικού της εταιρίας που κάνει τη συγκεκριμένη μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Σε περίπτωση προϋπάρχουσας εταιρείας ΟΕ, εγγεγραμμένη στο εμπορικό επιμελητήριο, που έπειτα από αλλαγή καταστατικού, μπορεί να αναλάβει την κατασκευή ενός ιδιωτικού έργου (όχι τη μελέτη), θα πρέπει η εταιρεία να είναι εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Chihiro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Σε περίπτωση προϋπάρχουσας εταιρείας ΟΕ, εγγεγραμμένη στο εμπορικό επιμελητήριο, που έπειτα από αλλαγή καταστατικού, μπορεί να αναλάβει την κατασκευή ενός ιδιωτικού έργου (όχι τη μελέτη), θα πρέπει η εταιρεία να είναι εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

για ποιόν λόγο να γραφτεί στο ΤΕΕ?

δεν το εξετάζει κάνενας, όσον αφορά έργα και κατασκευές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.