Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίγραμμα κτηρίου & ακάλυπτη επιφάνεια <1,20μ


Recommended Posts

έχω επισυνάψει ένα σκαρίφημα, η επιφάνεια με hatch είναι ακάλυπτη επιφάνεια

 

πρόκειται για οικισμό κάτω των 2000

 

Κόλλησα στο οικόπεδο Β.

Για να κρατήσω την απόσταση των 2,50 μ από το οικόπεδο Α αναγκάστηκα να κάνω αυτό το "σπάσιμο" στην μια πλευρά.

Στον ΓΟΚ λεει ότι οι ακάλυπτες επιφάνειες με διάσταση μικρότερη των 1.20 μ προσμετρώνται στον Σ.Δ.

Επομένως αυτό το σπάσιμο που έχει διάσταση 0,85 θα μετρήσει στην δομηση;

 

Το βασικό μου ερώτημα όμως είναι, θα έχω προβλημα με την κάλυψη;

δηλαδή αυτό το σπάσιμο θα ληφθεί υποψην για να μετρήσουμε την απόσταση 2,50μ. από το γειτονικό οικόπεδο;

θα θεωρηθεί και αυτή η ακάλυπτη επιφάνεια (με hatch) ως κάλυψη οπότε θα έχω περάσει το όριο των 2,50μ ;

 

εν ολίγοις γίνεται αυτό που έχω σχεδιάσει;

 

Τα 3,00μ. είναι η απόσταση που απαιτείται από το όριο του δευτερευοντα επαρχιακού δρόμου

post-46574-131887279626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eχει προκύψει ένας προβληματισμός σχετικά με τα 3,00μ από τα όρια του δρόμου.

Στην Πολεοδομία, ο ένας υπάλληλος υποστήριζε ότι μέσα στο όριο των 3,00μ. δεν μπορεί να περάσει εξώστης (στέγαστρο) καθόλου.

'Ενας άλλος υπάλληλος έλεγε ότι ίσως να επιτρέπεται να περάσω κατά 1/10 του πλάτους του δρόμου, αλλά με μια επιφύλαξη.

Επειδή απουσίαζε ο προιστάμενος, απευθύνθηκα στον Προιστάμενος άλλης Πολεοδομίας και μου απάντησε ότι μεσα στα 3,00μ. μπορώ να φτιάξω όσο εξώστη θέλω, ακόμα και 3,00μ. μέχρι τον δρόμο! απλώς να έχει υψος 3μ. από την στάθμη του εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

στα 3.0 (που είναι το όριο ασφαλείας οδού) μπορείς να κάνεις εξώστη με μήκος 2.5 μ και 3.0 μ αν έχεις ελεύθερο ύψος απο το δρόμο 5.0μ

Link to comment
Share on other sites

ΓΟΚ/85 άρθρο 11

4. Εξώστες που κατασκευάζονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους ή χώρους παραχωρημένους σε κοινή χρήση, κατά το άρθρο 12, πρέπει να βρίσκονται σε ύψος τουλάχιστον 3 μ. από κάθε σημείο της στάθμης του πεζοδρομίου ή της οριστικής στάθμης του παραχωρημένου χώρου.

5. Εξώστες που κατασκευάζονται πάνω από κοινόχρηστους χώρους σε ύψος μικρότερο από 5 μ. πρέπει να βρίσκονται τουλάχιστον 0,50μ. μέσα από το άκρο του κρασπέδου του πεζοδρομίου σε οριζόντια προβολή.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό διαφωνούσε ο ένας υπάλληλος και παρόλο που έγινε αναφορά στον ΓΟΚ έλεγε ότι δεν το δέχεται να υπάρχουν εξώστες πάνω από χώρο που θα απαλλοτριωθεί. Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

 

Μιας που ανέβασα το σκαρίφημα, να κάνω μερικές απλές βασικές ερωτήσεις.

 

1)Τα θεμέλια μπορούν να περάσουν μέσα στο όριο των 2,50μ και στο όριο των 3,00μ από τον δρόμο;

ή θα πρέπει να σχεδιαστούν εκκεντρα πέδιλα;

 

2)Στον ακάλυπτο χώρο πίσω στη κατοικία, η απόσταση μέχρι το οικόπεδο Β είναι 5 μέτρα.

Τι μπορεί να γίνει με τον βόθρο;

Για στεγανό βόθρο απαιτείται απόσταση 1μ από τα όρια του οικοπέδου και από τα θεμέλια. Επομένως αναγκαστικά στεγανός 2μ. (αρκεί; ) για να υπάρχει 1μ απο τα θεμελια και από τα όρια του οικοπέδου;

Απορροφητικός πιο χαμηλά από τον στεγανό αποκλείεται;

τα 2μ απόστασης από τα θεμέλια που απαιτούνται είναι σε οριζόντια προβολή;

Γενικά εσείς τι λύση θα προτείνατε για τον βόθρο;

 

3)Τα όμορα οικόπεδα είναι 0,50-1,00μ πιο χαμηλά από το οικόπεδο του πελάτη. Θα κατασκευαστεί περιμετρικά στηθαίο για να μην υπάρχει πρόβλημα;

Αυτό θα υπολογισθεί με αναλυτικό προυπολογισμό στις αμοιβές ή θεωρείται ως 'διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου' ;

 

Με συγχωρείτε για τις γενικές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει: ότι απαλλοτριώνεται αυτός ο χώρος;

Αυτά τα 3 μ ορίζονται από το νόμο σαν όριο ασφαλείας

Τι φανταστικά πράγματα σκέφτονται;

Ποιός αποκλείει ότι μπορεί ακόμη και μόλις κτίσεις την άλλη μέρα, να κηρυχτεί όλο το οικόπεδο σου, απαλλοτριωτέο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.