Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες Ελλάδος 1998


Recommended Posts

Ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό αεροφωτογραφίες Ελλαδας του 1998 (νομίζω).Δεν γνωρίζω πως ακριβώς ονομάζονται.Το μόνο που ξέρω είναι ότι η ονομασία της κάθε μιας εχει σχέση με τις συντεταγμένες της κατα ΕΓΣΑ `87,πχ αν η αεροφωτογραφία βρισκεται στη θέση χ=309000 και y=4308000 τότε ονομάζεται 3090-3080.Μία βοήθεια για το που μπορώ να τις βρω.Συνήθως χρησιμοποιούνται από το Δασαρχείο για τον εντοπισμό αγροτεμαχίων στις πράξεις χαρακτηρισμού.Ευχαριστώ προκαταβολικώς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ψάχνεις ειναι ορθοφωτοχάρτες (ας τους πούμε έτσι, άν και δεν έχουν vector πληροφορία πάνω τους) κλίμακας 1:5000.

Μπορείς να τους προμηθευτείς από τη διεύθυνση τοπογραφικής του Υπ. Γεωργίας στη Λιοσίων. Κόστος περίπου 102€/ορθοφώτο, το οποίο το πληρώνεις στη ΔΟΥ που είναι στην οδό Ηπείρου κοντά στην υπηρεσία. Το αρχείο είναι ψηφιακό γι' αυτό να έχεις και ένα CD μαζί σου για να στο γράψουνε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι ορθοφωτοχάρτες του Υπ. Γεωργίας είναι του 1996. Τις προμηθεύεσαι όπως είπε ο GRTOPO.

Του 1998 υπάρχουν οθοφωτοχάρτες του ΟΚΧΕ. Ώπου υπάρχει κτηματολόγιο υπάρχουν και αντίστοιχοι ορθοφωτοχάρτες (συνήθως του 1998 και το 1945).

Τα Δασαρχεία έχουν και του Υπ. Γεωργίας και του Κτηματολογίου (όπου υπάρχουν).

 

ΥΓ: Υπόψη στη πράξη χαρακτηρισμού κοιτάνε όλους τους διαθέσιμους ορθοφωτοχάρτες καθότι δεν ελέγχουν μόνο την υφιστάμενη κατάσταση αλλά και τη προγενέστερη (μην έγινε αποψίλωση, κόψιμο δέντρων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό αεροφωτογραφίες Ελλαδας του 1998 (νομίζω).Δεν γνωρίζω πως ακριβώς ονομάζονται.Το μόνο που ξέρω είναι ότι η ονομασία της κάθε μιας εχει σχέση με τις συντεταγμένες της κατα ΕΓΣΑ `87,πχ αν η αεροφωτογραφία βρισκεται στη θέση χ=309000 και y=4308000 τότε ονομάζεται 3090-3080.Μία βοήθεια για το που μπορώ να τις βρω.Συνήθως χρησιμοποιούνται από το Δασαρχείο για τον εντοπισμό αγροτεμαχίων στις πράξεις χαρακτηρισμού.Ευχαριστώ προκαταβολικώς.

 

 

Δες εδώ : http://www.michanikos.gr/ftopic3119.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.