Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση εκτός σχεδίου με κτίσμα προ 1955


Recommended Posts

Για την παρακάτω περίπτωση ποια θεωρείται ότι είναι η πιο σωστή προσέγγιση υπολογισμού του προστίμου?

1)Μικρό κτίσμα-αποθήκη προ '55. 25τ.μ.. (με βεβαίωση)

2)το 2000 γίνεται επέκταση 20 τ.μ.

3)Στο παλιό κτίσμα-το 2000-τμήμα της τοιχοποιίας της πρόσοψης έχει επισκευαστεί, έγιναν επισκευές όπου απαιτούνταν και τοποθετήθηκε στέγη.

 

Για τις επισκευές στο παλιό απαιτείται τακτοποίηση? Ίσως ως λοιπή παράβαση?

 

Η σημερινή κατάσταση του κτίσματος είναι ημιτελής (μόνο τοιχοποιίες και στέγη)

Και τα 45τ.μ. προορίζονται για κατοικία. Εφόσον υπάρχει βεβαίωση που αναφέρει αποθήκη μπορούμε να προσδιορίσουμε τη χρήση χωρίς να έχει εγκατασταθεί αυτή ακόμη?

 

Α. Δηλώνω τα 25 + 20τ.μ. + στέγη (και όχι οικοδομική άδεια) ?

Β. Δηλώνω μόνο τα 20 επιπλέον? Και τη στέγη ως μία πολ. παράβαση?

Γ. Κάτι άλλο?

 

Νομίζω είμαι στο Β.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Όπου δεν υπάρχει O.A. δεν επιλέγεται κάποιο από τα 5,7,8,9.΄Αρα επιλέγεται το 4 όπου συντρέχει τέτοια περίπτωση. Όμως η χρήση πώς προσδιορίζεται εφόσον δεν έχει εγκατασταθεί. Η βεβαίωση κτίσματος αποθήκης προ 55 φυσικά και δεν αποτελεί ορισμό χρήσης στο αγροτεμάχιο. Όταν πρόκειται για κατοικίες το ''5,7,8,9'' γίνεται ''4,5,7,8,9'', αφού η χρήση κατοικίας επιτρέπεται σε όλη την Ελλάδα. Δεν ξέρω αν το σκεπτικό μου είναι σωστό.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! Η ερώτηση μου είναι: ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου μη άρτιο κ μη οικοδομήσιμο έχει κτίσμα προ 55 κ επιπλέον 3 πέργκολες αυθαίρετες όταν θα το δηλώσω σαν μια παράβαση .. στα σχέδια τι θα δείξω μόνο τις πέργκολες ?? Αφού η κατοικία κ αποθήκη που έχει υφίστανται προ 55??

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Δείξε τα περιγράμματα αυτών αν θες αλλιώς δείξτα αναλυτικά.Κάπου να τα συνδυάσεις και με την αποτύπωση που θα δηλώσεις στις αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι πέργκολες ήταν όντως προ 55 με σανίδια κτλ... κ ο ιδιοκτήτης το αντικατέστησε με ελενιτ διότι ήταν ετοιμόρροπα τότε δεν θα χρειαστεί να μπει στη ρύθμιση θα το δηλώνει στην Υ.Δ !!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Δεν ξέρω σκέφτηκα μήπως έβαζα αριθμό πρωτοκόλλου κάτι... γιατί μέσα στο οικόπεδο το κύριο κτίσμα είναι προ 55 τα υπόλοιπα είναι προσθήκες σ'αυτό. Οπότε βάζω χωρίς οικοδομική άδεια

Ευχαριστώ..

αν εχεις βεβαιωση προ του 55 από την πολεοδομία το κτίσμα είναι νομιμως υφιστάμενο και άρα έχει οικοδομική άδεια και βάζεις το πρωτόκολλο της βεβαιωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις βεβαιωση προ του 55 από την πολεοδομία το κτίσμα είναι νομιμως υφιστάμενο και άρα έχει οικοδομική άδεια και βάζεις το πρωτόκολλο της βεβαιωσης.

 

'Εχω βεβαίωση από τον Δήμαρχο που δεν δέχονται πλέον σαν δικαιολογητικό, έχω Υ.Δ ιδιοκτήτη ότι υφίσταται προ 55 για τα κτίσματα όμως κ όχι για τις πέργκολες!

Link to comment
Share on other sites

koudoulis

Το ότι είναι ίναι προ του 55 δε θεωρείται άδεια απλά δε χρειάζεται τακτοποίηση.

Τα προ 55 όταν κάποια στιγμή επισκευάστηκαν έπερναν κάποια άδεια? εάν αυτή η επισκευή είναι εμφανής σαν καινούριο ας πούμε στέγη ή τοιχοποιίες δεν θεωρούνται αυθαίρετα?

Link to comment
Share on other sites

koudoulis

Το ότι είναι ίναι προ του 55 δε θεωρείται άδεια απλά δε χρειάζεται τακτοποίηση.

Τα προ 55 όταν κάποια στιγμή επισκευάστηκαν έπερναν κάποια άδεια? εάν αυτή η επισκευή είναι εμφανής σαν καινούριο ας πούμε στέγη ή τοιχοποιίες δεν θεωρούνται αυθαίρετα?

το ότι είναι προ του 55 δεν θεωρείται άδεια, η βεβαιωση με πρωτοκολλο της πολεοδομίας ότι είναι προ του 55 ( που για να παρεις πρεπει να καταθεσεις διαγραμμα καλυψης, κατοψεις, οψεις , τομες, τοπογραφικό) είναι οικοδομική άδεια. ψάξτο. θα εκπλαγείς.

 

και δε στο λεω απο το κεφάλι μου. η πολεοδομία το λέει. ρωτα κάποιον που να γνωριζει την νομοθεσία γιατί είναι πιθανό κάποιοι υπάλληλοι απο άγνοια και ευθυνοφοβία να σε παραπλανήσουν.

Edited by koudoulis
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αναφέρεις λογικό είναι αφού καταθέτεις όλα αυτά. Εγώ έχω μια βεβαίωση για προ 55 πενταετίας από δήμο όμως, και την οποία δεν προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω όχι μόνο γιατί βγαίνει μεγαλύτερο το πρόστιμο αλλά και γιατί είναι επισκευασμένο το κτίσμα οπότε μόνο προ 55 δεν είναι.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.