Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση εκτός σχεδίου με κτίσμα προ 1955


Recommended Posts

Τα προ του 55 δεν έχουν άδεια.Αν εσύ επιθυμείς να βάλεις Ναι, τι αριθμό θα βάλεις στο επόμενο κουτάκι?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Δεν ξέρω σκέφτηκα μήπως έβαζα αριθμό πρωτοκόλλου κάτι... γιατί μέσα στο οικόπεδο το κύριο κτίσμα είναι προ 55 τα υπόλοιπα είναι προσθήκες σ'αυτό. Οπότε βάζω χωρίς οικοδομική άδεια

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα

Έχω και εγώ περίπτωση με κτίσμα προ του 55. Το γήπεδο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Υπάρχει για αυτό οικοδομική άδεια (όχι μικρής κλίμακας) του 2000 για επισκευή δώματος. Σε αυτή αναφέρεται (στο τοπογραφικό/ΔΚ) το κτίσμα (περίγραμμα) κατασκευασμένο του 1947. Εξ αυτού θεωρώ ότι έχω ένα ισχυρό στοιχείο για την παλαιότητα του κτιρίου, αφού η για να εκδοθεί ΟΑ προηγείται έλεγχος νομιμότητας του υφισταμένου. Σε υτό έχω αυθαίρετες κατασκευές (αποθήκες και επεκτάσεις). Θεωρώ πως αν και έχω ΟΑ (και αριθμό) οι επεκτάσεις θα πρέπει να δηλωθούν ώς "χωρίς ΟΑ" αφού το γήπεδο είναι μη αρτιο και οικοδομήσιμο και εξ΄αυτού δεν έχουμε όρους δόμησης, με τους οποίους θα συγκρίνουμε τις αυθαιρεσίες και θα βγάλουμε τα ποσοστά υπερβάσεων δόμησης, κάλυψης, ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με χωρίς άδεια, έτσι θα ξεμπερδέψεις από τις συγκρίσεις όπως λες..

Ίσα ίσα, δεν τείθεται θέμα να ξεμπερδέψω..... εάν υπάρχει κάποια άλλη προσέγγιση (δηλώνωντας "με άδεια", που να καλύπτει τον ιδιοκτήτη θα ήθελα να την ακούσω μήπως και μου διαφεύγει.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Έχω μια περίπτωση με κτίσμα προ 55 σε μη άρτιο κ μη οικοδομήσιμο οικόπεδο εκτός σχεδίου( έχω Υ.Δ ιδιοκτήτη ότι υφίσταται από 1950) αλλά μέσα στο οικόπεδο έχει πέργκολα που ο ιδιοκτήτης λέει ότι είναι από τότε πως μπορώ να το αποδείξω αυτό????

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφίες μήπως?Κανε αίτηση στον ΟΚΧΕ να δεις αν υπάρχουν ημερομηνίες κοντά στο 1955 στην περιοχή σου.Αν δεν υπάρχουν, τότε μήπως μπορείς να κρίνεις από τα υλικά κατασκευής της πέργκολας ή γενικά της όλης κατάστασης εκεί.ρώτα και κανένα γείτονα

Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφίες μήπως?Κανε αίτηση στον ΟΚΧΕ να δεις αν υπάρχουν ημερομηνίες κοντά στο 1955 στην περιοχή σου.Αν δεν υπάρχουν, τότε μήπως μπορείς να κρίνεις από τα υλικά κατασκευής της πέργκολας ή γενικά της όλης κατάστασης εκεί.ρώτα και κανένα γείτονα

 

ok ευχαριστώ απ'όσα γνωρίζω σ'αυτην την περιοχή δεν έχει αεροφωτογραφίες μάλλον απ΄'τα υλικά !!

αν βρω τον ιδιοκτήτη που πούλησε το οικόπεδο κ μου υπογράψει ΥΔ γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφίες μήπως?Κανε αίτηση στον ΟΚΧΕ να δεις αν υπάρχουν ημερομηνίες κοντά στο 1955 στην περιοχή σου.Αν δεν υπάρχουν, τότε μήπως μπορείς να κρίνεις από τα υλικά κατασκευής της πέργκολας ή γενικά της όλης κατάστασης εκεί.ρώτα και κανένα γείτονα

 

Από την στιγμή που δέχονται τις υπεύθυνες τις δηλώσεις των ιδιοκτητων αυθαιρέτων για το χρόνο δημιουργίας της αυθαιρεσίας ο μηχανικός δεν έχει καμία νομική ευθύνη για την τεχνική έκθεση υποστήριξης της δήλωσης του εκάστοτε ιδ/τη, και πως θα μπορούσε άλλωστε. Ο μηχανικός είναι μηχανικός, δεν είναι ούτε παπάς ούτε ντεντέκτιβ. Αν τα θέλανε διαφορετικά να τα κάνανε (νόμους)διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

(Ν4042/11 50§1) και εφόσον δεν υπάρχουν ούτε τέτοια έγγραφα και με υπεύθυνη δήλωση

του ιδιοκτήτη, η οποία πρέπει να συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού, η οποία υποστηρίζει το

περιεχόμενο της υπεύθυνης δήλωση

 

την υποστήριξη αυτή λέω ότι μπορεί να την κάνει αναλόγως των υλικών, του τρόπου κατασκευής και ότι άλλο θεωρηθεί σαν κριτήριο μιας χρονολογικής τεκμηρίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.