Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με αποτύπωση κληροτεμαχίου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα πρόβλημα με κληροτεμάχιο,

μου ζήτησαν να αποτυπώσω και να ελέγξω ένα αγροτεμάχιο-κληροτεμάχιο σε σχέση με το κτηματολόγιο.

Αφού το μέτρησα προέκυψαν οι διαφορές που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα:

https://lh3.googleusercontent.com/-1ySdBeE98xk/Tpcjmi4JDrI/AAAAAAAAAGE/NNljtPzYVqQ/s1600/DIANOMI%25252039-Model.jpg

 

Το θέμα μου είναι ότι έχω 3 διαφορετικά εμβαδά, ένα η μέτρηση μου ένα το κτηματολόγιο και ένα το κληροτεμάχιο. Στην περιοχή έχει γίνει κτηματογράφηση για να ενταχθεί στην επέκταση του σχ. πόλης.

Επίσης υπάρχει πρόβλημα με το συμβόλαιο, αναφέρει ότι ο κληρούχος πουλάει τα 2900 από τα 3200 τμ του κληροτεμαχίου και γράφει και ότι τα υπόλοιπα 300 τμ μένουν εκτός της αγοραπωλησίας. Τα 300 τμ που μένουν τα αγόρασε ο ένας εκ των αγοραστών με ιδιωτικό συμφωνητικό πριν γίνει το παραπάνω συμβόλαιο.Αυτή η πράξη θεωρείται κατάτμηση;Διότι κάποιοι συνάδελφοι που έχουν ασχοληθεί με το θέμα κατέληξαν εκεί.

Δεν ξέρω τι να κάνω, πως να δείξω το ακίνητο...ως ένα και με ποιό όριο;εδώ ούτε το κτηματολόγιο δεν ταυτίζεται με το κληροτεμάχιο...τόσο καλή δουλειά κάνανε τα τζιμάνια...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε τα κληροτεμάχια κατά κανόνα οριοθετούνται

δεν φαίνονται σοβαρές διαφορές μεταξύ κτηματολογίου και διαγράμματος διανομής

η σημαντικότερη διαφοροποίηση είναι η οριογραμμή του ρέματος,είναι ανμενόμενο να έχει μεταβληθεί στο διάστημα που μεσολάβησε

1. εφάρμοσε την διανομή

2.υπολόγισε την διαφορά μεταξύ κτηματολογίου και επανεφαρμογής

3.σε σχέση με το εμβαδό της διανομής διαφορές της τάξης των 70 τ.μ /στρέμμα είναι ένας μιά μέση τιμή αποδεκτή κατα την γνώμη μου

4.απο όσα περιγράφεις για τα 300 τ.μ ,υπάρχει πρόβλημα. Διάβασε με προσοχή όσα έχουμε συζητήσει στο φόρουμ για κατατμήσεις κληροτεμαχίων

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Θεοχάρη,

περιμένω και τις απόψεις του δικηγόρου που έχει αναλάβει την υπόθεση να δούμε τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.