Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση με Ν.4014/2011 σε αυθαίρετο κτίσμα ΜΕ υπόλοιπο δόμησης


Recommended Posts

Πληρώνω ένα παράβολο για ποια τ.μ. όλου του σπιτιού? Από ένα σεμινάριο είπαν 1 για αυτά που θα νομιμοποιηθούν και ένα για αυτά που θα ρυθμιστούν. Αλλιώς στη φόρμα του ΤΕΕ πως δείχνω τη διαφορά μεταξύ τ.μ. που νομιμοποιούνται και αυτών που ρυθμίζονται. Το έχουν προβλέψει στο πρόγραμμα και απλά εγώ δεν το έχω προσέξει;

 

Εχεις εστω μια ιδιοκτησια.εχεις μια κατασταση βασει αδειας.εχεις και μια πραγματικη. Η διαφορα δηλ η υπερβαση δομησης ειναι μια δηλωση. Κοιτα τις κατηγοριες του παραβολου, τα τετραγωνικα μετρα, πληρωνεις το παραβολο και μπαινεις σε διαδικασια αδειας.

 

Αυτο για την Α φαση

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη γιατί η επιφύλαξη?

 

Η επιφύλαξη είναι γιατί δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει από πλευράς διευκρινήσεων.

 

Πληρώνω ένα παράβολο για ποια τ.μ. όλου του σπιτιού? Από ένα σεμινάριο είπαν 1 για αυτά που θα νομιμοποιηθούν και ένα για αυτά που θα ρυθμιστούν. Αλλιώς στη φόρμα του ΤΕΕ πως δείχνω τη διαφορά μεταξύ τ.μ. που νομιμοποιούνται και αυτών που ρυθμίζονται. Το έχουν προβλέψει στο πρόγραμμα και απλά εγώ δεν το έχω προσέξει;

 

Έτσι όπως το λέει στις οδηγίες της 26/10 βάζουμε τα ολικά μ2 και βγαίνει το παράβολο.Για τη συνέχεια , τα μ2 που τακτοποιούνται κάνεις φύλλα καταχώρησης αλλά για τα μ2 που νομιμοποιούνται δεν το έχουν βάλει ακόμα στο σύστημά τους και από αυτά που μας λένε είναι λίγο δύσκολο να το βάλουν, έχουν όμως κάποιες σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές των κουφωμάτων μετράνε ως έξτρα παραβάσεις και χρεώνονται 500€ το παράθυρο;

 

 

Τι εννοείς αλλαγές κουφωμάτων?

Αλλαγές στην άδεια η από ξύλο βάζω αλουμίνιο?

 

όπως και να χει δε νομίζω να θέλει νομιμοποίηση με 4014.κάνεις μία τροποποίηση αν θες της αδείας για την 1η περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε περίπτωση που υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα σε οικόπεδο που έχει ενταχθεί πλέον στο σχέδιο αλλά το κτίσμα δεν απέχει Δ από το πίσω όριο ούτε από το πλαινό, μπορεί να νομιμοποιηθεί ή όχι?

Επειδή το κτίσμα είναι 45ετίας και σχετικά μικρό προσανατολίζομαι να προτείνω στον πελάτη να το ρυθμίσει με τον 4014 και να μην το νομιμοποιήσει, να το κρατήσει έτσι για 30 χρόνια και μετα που θα έχει γίνει 'χρέπι' να οτ κατεδαφίσει και να φτιάξει ένα της προκοπής ή να πουλήσει οικόπεδο. Ετσι δεν αναλαμβάνεται το ρίσκο της μη έκδοσης άδειας νομιμοποίησης. Τι λέτε?

Edited by Milakis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε περίπτωση που υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα σε οικόπεδο που έχει ενταχθεί πλέον στο σχέδιο αλλά το κτίσμα δεν απέχει Δ από το πίσω όριο ούτε από το πλαινό, μπορεί να νομιμοποιηθεί ή όχι?

Επειδή το κτίσμα είναι 45ετίας και σχετικά μικρό προσανατολίζομαι να προτείνω στον πελάτη να το ρυθμίσει με τον 4014 και να μην το νομιμοποιήσει, να το κρατήσει έτσι για 30 χρόνια και μετα που θα έχει γίνει 'χρέπι' να οτ κατεδαφίσει και να φτιάξει ένα της προκοπής ή να πουλήσει οικόπεδο. Ετσι δεν αναλαμβάνεται το ρίσκο της μη έκδοσης άδειας νομιμοποίησης. Τι λέτε?

 

 

δεν έχει καθόλου άδεια ?

Αν θες να το νομιμοποιήσεις με τον 4014 τότε θα έχεις παράβαση πλαγίων αποστάσεων (στον υπολογισμό του προστίμου υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καθόλου άδεια. Η περιοχή μπήκε τώρα στο σχέδιο. Το ξέρω ότι στον 4014 θα μπει με τα σχετικά τετραγωνίδια περί παράβασης από όρια κτλ, αλλά η διαδικασία αυτή δεν είναι νομιμοποίηση αλλά ρύθμιση. Το ερώτημα είναι τι γίνεται στην περίπτωση που θελήσω να το νομιμοποιήσω με οικοδομική άδεια και να πληρωθεί απλά το παράβολο. Θα μπορεί να εκδοθεί ή όχι? Κλείνω προς την πληρωμή του προστίμου με τον 4014 χωρίς να εκδοθεί άδεια εντός 3ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ,αν το αυθαίρετο μπορεί να νομιμοποιηθεί με το αρθρο 22 του ΓΟΚ αφού υπάρχει υπόλοιπο συντελεστού, όμως ο ιδιοκτήτης αποφασίσει από τώρα να μην βγάλει ποτέ την άδεια για να τελειώνει με το πρόστιμο και επειδή τον συμφέρει αφού βγαίνει μικρότερο σαφώς από τα πρόστιμα της νομιμοποιήσεως με αρθρο 22, μπορεί να το κάνει; δηλ. στο διάγραμμα κάλυψης που θα συντάξω θα φαίνεται ότι υπάρχει υπόλοιπο συντελεστού…

Ευχαριστώ

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.