Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψος αυθαιρέτου εκτός σχεδίου με κεραμοσκεπή


Recommended Posts

Συνάφελφοι έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου με δίριχτη κεραμοσκεπη, η οποία προεξέχει πέρα από την τοιχοποιία, σχηματίζει δλδ γείσο .Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το ύψος του κτιρίου: Μετριέται έως την συμβολή της τοιχοποιίας με την κεραμοσκεπή ή έως το υψόμετρο του γείσου;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ύψος του κτιρίου μετράει στη συμβολή του εξωτερικού τοίχου με την κεραμοσκεπή και από εκεί και πάνω μέχρι τον κορφιά μετράει το ύψος της κεραμοσκεπής.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης... το γείσο, δεν αποτελεί παρανομία αν είναι μεγαλύτερο των 40εκ;;;

Επειδή είναι εκτός σχεδίου διαφέρει κάτι; Μήπως πάει και αυτό ως μικροπαράβαση;; Το λέω γιατί είναι κάτι που αποκλείεται να γίνει εκ των υστέρων ώστε να κρυφτεί τώρα...

Δεν ξέρω αν έχει νόημα η απορία μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Manolis gon.Είχα προβληματιστεί με τα σκαριφήματα του Κτιριοδομικού σχετικά με τις στέγες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής θέμα:

κτήριο που σύμφωνα με την οικοδομική άδεια ήταν διώροφο βρίσκεται εκτός σχεδίου, πέραν των άλλων αυθαιρεσιών που έχει, έχει και το εξής,

όλη η στέγη κατασκευάστηκε 0,70μ. ψηλότερα από την μελέτη και ο ιδιοκτήτης έφτιαξε ένα πατάρι (καταλαμβάνει το μισό εμβαδόν της κάτοψη και είναι ανοικτό με κάγκελο)

Το είχε δηλώσει με τον Ν3843/10 αλλά τώρα θέλει να ενταχθεί στον Ν4014 για να τακτοποιήσει και όλα τα υπόλοιπα.

Επειδή είναι εκτός σχεδίου μήπως έχω θέμα λόγω αριθμού ορόφων ή δεν θεωρείται όροφος για τον 4014?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει και το δηλώνει στον 4014 γιατί ήταν εκτός νόμου στον 3843 λόγω υπέρβασης του εγκεκριμένου όγκου.

Αυτό που λες με τους ορόφους θα σε ενδιέφερε αν θες να νομιμοποιήσεις και όχι να τακτοποιήσεις.Πάντως δεν υπάρχει θέμα ορόφου, απλώς θα δηλώσεις το πατάρι σαν ΥΔΒΧ και θα συμψηφίσεις τα πρόστιμα του 3843.Μην ξεχάσεις να βάλεις και ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.