Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου από ρέμα


Recommended Posts

Οικόπεδο το οποίο ευρίσκεται εντός Σχεδίου Πόλης το διασχίζει ένα οριοθετημένο ρέμα και το χωρίζει σε δύο τμήματα. Ερώτηση : Το οικόπεδο είναι ένα και το ρέμα αποτελεί υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο ή έχουμε δύο ανεξάρτητα οικόπεδα ; έχετε υπόψη σας κάποια σχετική εγκύκλιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή οριοθέτησης του ρέματος ισοδυναμεί με τη ρυμοτομική γραμμή. Κατά συνέπεια έχεις 2 οικόπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ το χρώμα, εννοώ με τι είναι ισοδύναμη.

Ναι, θα είχες. Πλην όμως για άδεια ... θα έπρεπε να το είχες οριοθετήσει. Διαδικασία μέσω πολεοδομίας κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητη η οριοθέτηση, σύμφωνα με το άρθρο 6 του Κτιριοδομικού, απλά θα έπρεπε να έχω 20,00 μέτρα απόσταση για την οικοδομή μου.

Έχεις εγκύκλιο ή κάτι σχετικό για το ότι η γραμμή οριοθέτησης του ρέματος ισοδυναμεί με ρυμοτομική γραμμή;

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τις τελευταιες 2 παραγράφους της Εγκ 18/03 την οποία μπορείς να την "κατεβάσεις"

 

6. Επισημαίνεται ότι πριν από κάθε πολεοδομική διαρρύθμιση σε χώρο όπου υπάρχουν ρέματα πρέπει να διενεργείται η διαδικασία που προβλέπεται από το Αρθ-5 Ν-3010/02 (ΦΕΚ-91/Α/02) "Εναρμόνιση του Ν-1650/86 με τις οδηγίες ΕΟΚ-11/97 ΕΕ και ΕΟΚ-61/96 ΕΕ, διαδικασία οριοθέτησης και ρυθμίσεις θεμάτων για τα υδατορέματα και άλλες διατάξεις", δηλαδή αποτύπωση και καθορισμός της οριογραμμής τους. Αρμόδιο όργανο για την επικύρωση του καθορισμού των οριογραμμών ρέματος είναι ο Γενικός Γραμματέας Περιφέρειας ή ο Υπουργός ΠΕΧΩΔΕ κατά περίπτωση.

Μετά την πιο πάνω οριοθέτηση του ρέματος, δεν επιτρέπεται η έκταση την οποία καταλαμβάνει τούτο να χαρακτηρίζεται ως χώρος οικοδομήσιμος αλλά εάν η ένταξη της σε πολεοδομικό σχέδιο κρίνεται αναγκαία, πρέπει να χαρακτηρίζεται υποχρεωτικά ως κοινόχρηστος χώρος (ΠΕ-151/94, ΠΕ-297/94 κα), ο οποίος δεν προσμετράται στο αναγκαίο κατά τις προδιαγραφές ποσοστό κοινοχρήστων χώρων.

 

Βέβαια Νεφέλη, για να είμαι ειληκρινής, το θέμα των ρεμάτων το κατέχω αποσπασματικά, οπότε δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο και ως εκ τούτου στο παραθέτω με κάθε επιφύλαξη. Με την ευκαιρία του θέματος που έθιξες, θα το ψάξω εμπεριστατωμένα και θα επανέλθω....

18_03_ae_ae_ae_101.doc

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητη η οριοθέτηση, σύμφωνα με το άρθρο 6 του Κτιριοδομικού, απλά θα έπρεπε να έχω 20,00 μέτρα απόσταση για την οικοδομή μου.

Έχεις εγκύκλιο ή κάτι σχετικό για το ότι η γραμμή οριοθέτησης του ρέματος ισοδυναμεί με ρυμοτομική γραμμή;

 

 

Οι πολεοδομίες συνήθως ζητούν οριοθέτηση προκειμένου να εχουν την οριογραμμή απο την οποία θα μετρήσουν τα 20 Μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.