Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη πληρωμή εισφοράς για μικρό διάστημα


mkara

Recommended Posts

Ξέρει κανείς εάν μπορώ να σταματήσω να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ για λίγους μήνες?

και εάν ναι μετά υπάρχει κάποιο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους μήνες ή και χρόνια θέλεις! 3% προσαύξηση για τον 1ο μήνα καθυστέρησης και 1% για κάθε επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους μήνες ή και χρόνια θέλεις! 3% προσαύξηση για τον 1ο μήνα καθυστέρησης και 1% για κάθε επόμενο.

 

Οι προσαυξησεις αυτες ειναι μετα το περας του 6μηνου (πχ 31/12/2011 για τις τρεχουσες εισφορες) ή μετα απο την ημερομηνια πληρωμης (πχ 31/10/2011 για τις τρεχουσες εισφορες??)

 

Οταν ειχα ρωτησει μου ειχαν περιγραψει εναν αλλο τροπο υπολογισμου του επιτοκιου...

Δεν τον θυμαμαι ομως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμάμαι ακριβώς αυτό, αλλά μπορώ να σου πω ότι πρακτικά δεν κάνει σημαντική διαφορά για μακροχρόνιες οφειλές. Όσο περίπου τις είχα υπολογίσει μου τις έβγαλε τις προσαυξήσεις το ΤΣΜΕΔΕ όταν πήγα για διακανονισμό. Και νομίζω ότι ξεκίναγα να μετράω από το τέλος του κάθε 6μήνου και όχι από τις λήξεις των εμπρόθεσμων πληρωμών.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Για όσους μήνες ή και χρόνια θέλεις! 3% προσαύξηση για τον 1ο μήνα καθυστέρησης και 1% για κάθε επόμενο.

 

 

Σε περιπτωση που η καθυστέρηση γίνει πολυετής και το ποσό μεγαλώσει, πχ πάνω απο 30.000 τι γίνεται? Κινείται το τσμεδε νομικά ή μέσω εφορίας πχ, ώστε να εισπράξει τα οφειλούμενα? Η απλά έρχεται μία μέρα που δεν θα μπορείς να πάρεις σύνταξη χωρίς να τα εξοφλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην φτάσω στο σημείο να χρωστάω 30.000 για να σου πω. Δε νομίζω πάντως ότι μπορεί να κινηθεί νομικά, εφόσον το καθεστώς (να πληρώνουμε με το στανιό), είναι εξαιρετικά ιδιόμορφο για να το πω κομψά. Είχε αναφερθεί εδώ στο φόρουμ αρκετά παλιότερα, περίπτωση μέλους (αρχιτέκτονας νομίζω τυπικά) ο οποίος ετεροαπασχολείτο σε όλη τη διάρκεια του εργασιακού του βίου και δεν είχε πληρώσει ποτέ του το ΤΣΜΕΔΕ με αποτέλεσμα να φτάσει 6ψήφιο νούμερο το χρέος του χωρίς να τον ενοχλήσει ποτέ κανείς και ζητούσε γνώμες για το αν αξίζει να το εξοφλήσει ώστε να πάρει σύνταξη. Θα θυμούνται την περίπτωση ενδεχομένως και άλλοι "παλιοί" στο φόρουμ. Ψάξε αν θέλεις μήπως και βρεις τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

αυτός είχε πετύχει διακανονισμό νομίζω 78.000€. δεν είχε πληρώσει από το 83 αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γράφτηκα πέρυσι στο ΤΕΕ (οκτ 2010)..Μεχρι Αυγ του 11 ημουν φανταρος..

 

ποσο ΤΣΜΕΔΕ πρεπει να δωσω τωρα;;

 

Ξερει κανεις σιγουρα; Αν δεν δωσω απο καλοκαιρι του 12 μπαινουν τα επιτοκια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.